29.04.2009 / Prawo / Biznes
 

(aktualizacja) Chomikuj.pl w rękach Interii?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Portal Interia.pl rozpoczął współpracę z serwisem Chomikuj.pl, której celem – jak informują właściciele – ma być uzyskanie efektu synergii, wynikającego z połączenia potencjału obydwu firm.

Agnieszka Kliber, specjalista ds. PR w Interia.pl, stwierdziła w serwisie Media2.pl, iż portal podpisał z Chomikuj.pl długoterminową umowę o współpracy, na podstawie której będzie możliwe wsparcie strategiczne oraz wymiana tzw. know-how. „Interia.pl na mocy umowy stanie się także brokerem powierzchni reklamowej na witrynie Chomikuj.pl” – mówi Kliber.

"Struktura własności portalu Chomikuj.pl nie uległa zmianie. Chomikuj.pl podpisało natomiast z Interia.pl umowę o szeroko rozumianej długoterminowej współpracy. Umowa obejmuje takie elementy jak np. sprzedaż powierzchni reklamowej portalu. Niestety dalsze szczegóły są objęte tajemnicą handlową" - powiedział Interaktywnie.com Piotr Hałasiewicz z Team Solutions, firmy prowadzącej Chomikuj.pl.Cała sprawa stała się głośna ze względu na fakt kierowania pod adresem Chomikuj.pl zarzutów o rozpowszechnianie nielegalnych treści w sieci - za jego pośrednictwem użytkownicy mogą dzielić się wybranymi przez siebie materiałami z innymi użytkownikami internetu. Problem odnotowała również kilka dni temu Gazeta Wyborcza w artykule pt. „Lubimy być piratami”, gdzie podała przykład właśnie serwisu Chomikuj.pl, jako najpopularniejszego tego typu serwisu w Polsce. Jak podaje Gemius, odwiedzają go blisko 2 mln osób miesięcznie, wyprzedzając społeczności takich gigantów jak Myspace czy Interia.

Przedstawiciele Chomikuj.pl szybko zareagowali na poniedziałkową publikację Gazety Wyborczej, wydając oświadczenie, w którym napisali:

„Chomikuj.pl to legalnie działająca platforma służąca do dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami (…). Nie jest prawdą, iż Chomikuj.pl to serwis służący nielegalnej wymianie plików na podobieństwo serwisów w rodzaju szwedzkiego Pirate Bay. Artykuł jest wyrazem przykrego zjawiska polegającego na bezrefleksyjnym przypisywaniu cech przestępczych każdej aktywności wymiany plików i informacji w Internecie. (…) Dzięki Chomikuj.pl polscy Internauci mogą aktywnie dzielić się swoimi pasjami i wiedzą, łączyć się w grupy skupione wokół określonych tematów i zainteresowań. Innymi słowy, (…) Przypisywanie cech przestępczych takiej działalności Internautów jest dla nich krzywdzące. (…)

Oczywiście, podobnie, jak w przypadku każdego narzędzia, także Chomikuj.pl jest wykorzystywane przez część Użytkowników niezgodnie z przeznaczeniem - do nielegalnego rozpowszechniania plików. Portal jednak aktywnie walczy z nadużyciami. (…) Stale też współpracujemy z właścicielami praw autorskich i reprezentującymi je organizacjami blokując rozpowszechnianie materiałów, które znalazły się na portalu wbrew woli ich autorów i wbrew prawu. (…) Przyklejanie Użytkownikom portalu łatki piratów jest krzywdzącym nieporozumieniem”
– napisano w oświadczeniu. Team Solutions poinformowało również, że - w ramach walki z piractwem - przygotowano poradnik dla użytkowników, który ma im pomóc w korzystaniu z serwisu w legalny sposób.

 "Cały czas na bieżąco reagujemy na zgłoszenia właścicieli i zarządców praw autorskich do poszczególnych materiałów. Doskonalimy też system, który automatycznie wykrywa i blokuje rozpowszechnianie treści raz zgłoszonych, jako rozpowszechniane nielegalnie. Stale też poszukujemy nowych technicznych i organizacyjnych metod, które pozwolą w maksymalnym możliwym stopniu wyeliminować przypadki nadużyć" - przekonuje Piotr Hałasiewicz.

Jak zaznacza Krzysztof Jarosiński z kancelarii Urowska i Wspólnicy/SLC, prawnik specjalizujący się m.in. w prawie autorskim oraz prawie Internetu, kwestia odpowiedzialności podmiotu prowadzącego Chomikuj.pl jest szeroko dyskutowanym problemem. „W szczególności podnoszone są głosy, że mimo korzystnych dla host providerów przepisów prawnych Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, można skutecznie dochodzić od nich roszczeń w oparciu o przepisy ogólnego prawa cywilnego, np. o pomocnictwie. Zwolennicy takiego poglądu argumentują, że prowadzący serwis, np. Chomikuj.pl, ma świadomość, że na jego platformie są z dużym prawdopodobieństwem przechowywane i udostępnianie bezprawnie utwory w rozumieniu prawa autorskiego, na co ten podmiot się godzi” – mówi Jarosiński, po czym dodaje, że ze względu na brak znajomości treści umowy między Chomikuj.pl a Interia.pl S.A., dalsze prawnicze rozważania na ten temat nie mają uzasadnienia.

(Krzysztof Jaroszyński rozwinął ten wątek na blogu blaszyk-jarosinski.pl)

AKTUALIZACJA:

Publikujemy komentarz Tomasza Jażdżyńskiego, prezesa portalu Interia.pl, który ustosunkował się do problemu ochrony praw autorskich:

"Problem ochrony i respektowania praw autorskich w systemach hostingowych i zbliżonych są kwestią bardzo złożoną. Funkcjonalność tych serwisów powoduje, iż czasami to szerokie grono użytkowników decyduje o treściach wstawianych do serwisu. Właściciel tego typu serwisu powinien chronić prawa autorskie osób trzecich, poprzez szybką reakcję na zgłoszenia, a następnie usuwanie nielegalnych treści. Tak odbywa się to w największych tego typu serwisach na świecie (np. youtube.com) i tak samo - wedle naszej wiedzy - odbywa się to w serwisie Chomikuj.pl. Co więcej, Chomikuj.pl wdrożył system przeznaczony do automatycznego wykrywania treści identycznych z już wcześniej usuniętymi" - powiedział Interaktywnie.com Jażdżyński.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (12)
Kawasaki
1. Kawasaki, 83.29.149.*, 29.04.2009 / 15:41
Warto dodać że z Interii odeszło już klika serwisów które nie tak dawno zaczęły współprace: 1. radio bez kitu 2. podaj.net 3. megapliki wypowiedziały umowę 4. travian i już nie pamiętam kto jeszcze
Kris
2. Kris, 89.74.218.*, 29.04.2009 / 22:32
Interia straciła pozycję w Megapanelu względem o2.pl więc trzeba było coś wykombinować. W ramach umowy Chomikuj zażądała zmiany abonenta domeny po to, aby zaliczyć dwumilionowy traffic Chomikuj w poczet swojego portalu (domena może być dołączona do drzewka witryny tylko wtedy gdy posiada tego samego właściciela).

Kreatywny sposób na odzyskanie utraconej pozycji :) A co na to o2.pl? Czy coś wykombinują aby za 3 miesiące nadal być w Megapanelu ponad Interią?
pawel
3. pawel, 78.8.136.*, 29.04.2009 / 23:16
brawo za pomysł dla interii :)
chomik
4. chomik, 79.74.159.*, 30.04.2009 / 12:33
co za kretynskie wypowiedzi przedstawicieli portalu i interii. przeciez wystarczy zobaczyc, co ludzie trzymaja na swoich "chomikach" - praktycznie same filmy, mp3 i soft. o jakiej legalnosci jest tu mowa???
co wiecej, zarabiaja na tym kupe kasy, sadzac po wysokosci abonamentow. piratebay przynajmniej robi to pro publico bono...
saylars
5. saylars, 83.16.4.*, 14.06.2009 / 22:39
JAK ZARABIAĆ NA CHOMIKU
www.zarabiaj.xaa.pl

DARMOWE DOŁADOWANIE TELEFONU
www.zarabiaj.xaa.pl
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.