23.01.2012 / Prawo / Bezpieczeństwo
 

Czym jest ACTA? Przeczytaj dokument po polsku

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
ACTA. za Youtube
ACTA. za Youtube

26 stycznia Polska przystąpi do porozumienia ACTA - Acti-Counterfeiting Trade Agreement. To międzynarodowe prawo, które ma pomóc w zwalczaniu piractwa i przestępstw internetowych, w tym również handlem nielegalnym towarem w sieci.

Być może jednak tego prawa nie przyjmiemy, bowiem od trzech dni w sieci huczy od protestów, a poszczególne strony rządowe raz po raz są atakowane przez hackerów. Dziś zablokowana została strona premiera. Przez weekend nie działała strona Sejmu, kilku ministerstw (w tym Ministerstwa Obrony, Gospodarki oraz Ministerstwa Kultury).

Przez chwilę strona Prezydent.pl kierowała do Facebooka. Do ataktów, jednak nie wszystkich, przyznawała się grupa Anonymous na Twitterze. Sporo polskich internautów dziękowało im, że "ratują polski internet".

Przeciw czemu protestują Anonimowi wraz z polskimi internautami? ACTA to dokument, który miałby regulować kwestie handlu nielegalnym towarem. Fragment dokumentu dotyczy również internetu. Pod koniec 2011 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła porozumienie w sprawie ACTA, kilka dni później pojawiła się krótka notatka na ten temat w komunikacie prasowym. Temat nie został jednak podchwycony na szeroką skalę przez media. Do teraz, kiedy USA zaczęły protestować przeciw SOPA.

Przeczytaj dokument ACTA po polsku.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (21)
a
1. a, 87.105.185.*, 23.01.2012 / 11:24
to nie jest pełny dokument ten ma 28 ostron zamiast 80
minimini
2. minimini, 83.238.13.*, 23.01.2012 / 14:02
Przecież nie chodzi tylko o internet - ale o sprzedaż towarów w ogóle! Policja będzie mogła zatrzymać każdą partię towaru - bezterminowo. Czym to może skutkować? upadłością firm ! ! ! nie samymi nielegalnymi plikami ACTA stoi i nie samym internetem!
Lukasz
3. Lukasz, 84.10.25.*, 23.01.2012 / 14:17
Pan mówi że policja będzie mogła bezkarnie zabrać Pana towar czyli wbrew Pana interesom a dlaczego nie postawi się Pan w sytuacja ludzi którzy są okradani z ich własności intelektualnej myślę że wszystkim się nie dogodzi moim zdaniem i ztym i bez tego będzie się dało żyć ludzie weźcie się do roboty a nie nazekajcie że bedzie szpiegostwo i inne sprawy co mnie to interesuje że ktoś będzie wiedział co ja robię co mu po takiej wiedzy !! skoro nie będę łamał prawa to nic mi nie zrobią ale za to będą mogli łapać tych którzy szkodzą innym !!
daniol
4. daniol, 80.72.44.*, 23.01.2012 / 15:00
lukasz ty to jakis nie dorozwoj jestes ktory nie widzi wiecej nisz czubek swojego nosa
zainteresowany_2
5. zainteresowany_2, 192.194.76.*, 23.01.2012 / 15:08
@Lukasz

Panie Łukaszu, zatrzymanie bezterminowe czegokolwiek bez udowadniania winy JEST problemem. Proszę wyszukać w dowolnej wyszukiwarce informacje, co się stało z firmą Veoh - wygrała proces, została uznana przez sąd za legalną... ale przez koszty procesu i utrudnienia w działaniu i tak zbankrutowala.
Idźmy dalej - kolejna fraza do wyszukania to "dajaz1". Strona została wstrzymana na ponad rok, bez udowodnienia winy, bez nawet dopuszczenia strony "oskarżonej" do procesu - po czym cała sprawa zakończyła się "umm... ok, jednak możecie prowadzić to dalej". Jakie były straty nikt nawet jeszcze nie policzył (przynajmniej wg. mojej wiedzy).

Największym zagrożeniem we wszystkich tego typu ustawach (zarówno SOPA, PIPA jak i ACTA) jest odwrócenie podstawowej zasady sądownictwa - niewinny dopoki nie udowodniono winy. Takie przepisy pozwalają najpierw zatrzymać, odciąć możliwości finansowania (zależnie od przepisu - całkowicie lub częściowo) a dopiero potem nawet nie udowadniać winę, ale to strona oskarżona musi udowodnić swoją niewinność.
Co to oznacza w praktyce? Że małe firmy będą upadać ze względu na koszty i utratę płynności bez względu na to, czy złamały prawo czy nie. Odszkodowania? Jasne, ale niewiele zmieniają, jeśli firma już ogłosiła bankructwo...

I bardzo mi przykro, jeżeli Pan nie widzi problemu w _aktywnym monitorowaniu każdego działania każdego użytkownika_. Albo w udostępnianiu danych prywatnym firmom bez udziału sądu. Albo w dodatkowych kosztach dla dostawców internetowych którzy jakimś cudem będą musieli to ogarnąć.

PS. Skupiam się na internetowych implikacjach, bo te znam lepiej. Chętnie zapoznam się z opiniami nt. pozostałych rzeczy, które ACTA wymusza.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.