Reklamodawcy z Europy będą mogli promować się wykorzystując znaki towarowe, których nie są właścicielami.
Do tej pory właściciele znanych marek mieli w ręku oręż do walki z firmami, które chciały wyświetlać swoje reklamy użytkownikom wpisującym do wyszukiwarki nazwę tejże marki. Przykładowo, jeśli producent telewizorów znalazł wśród wyników wyszukiwania "swojego" sprzętu reklamę konkurencyjnej firmy, mogł poskarżyć się w Google i zablokować jej wyświetlanie.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak, że taka ingerencja idzie za daleko. Google uaktualnia więc zasady dotyczące znaków towarowych w Europie i krajach Europejskiej Strefy Wolnego Handlu EFTA.
Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, jeśli użytkownik wyszukiwarki wpisze słowo kluczowe będące znakiem towarowym producenta telewizorów, będzie mógł znaleźć pomocne i dopasowane reklamy firm handlujących sprzętem RTV, serwisów z recenzjami produktowymi, sprzedawców używanych telewizorów czy wreszcie innych producentów sprzętu - wyjaśnia Google.
Zmiana ta pozwala nam ujednolicić nasze zasady na całym świecie. Skorzystają przede wszystkim użytkownicy, którzy zobaczą jeszcze więcej trafnych reklam wyszukując w Google - podkreśla Artur Waliszewski, country director Google Polska.
Oczywiście, nadal nie będzie można podszywać się pod znane firmy. Zniesienie zakazu wykorzystywania zastrzeżonych znaków towarowych dotyczy jedynie słów kluczowych dla reklam. Gigant z Mountain View zastrzega, że w treści nadal nie będzie można ich używać, a próba wprowadzenia internauty w błąd nadal będzie skutkować usunięciem reklamy.
Wyjątkiem jest Wielka Brytania i Irlandia. W tych krajach reklamodawcy będą mogli używać nazw marek, których nie są właścicielami, również w swoich tekstach promocyjnych. Nowe zasady wchodzą w życie 14 września.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Mirek, a jak walczysz o Top 3 w płatnych wynikach to jak to nazwać?
@ Bartłomiej: nie chodzi o to by się kajać i dziękuję za poprawkę, gdyż prawidłowe nazewnictwo jest ważne, jeśli chcemy edukować klientów i rynek - akurat w obszarze SEM nawet w zakresie nazewnictwa był problem ze standaryzacją
To może zacznijmy od znaczenia słowa pozycjonować:<br /> <a href=\"http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8666\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8666\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8666</a></a><br /><br /> bo może mieć ono wiele znaczeń i jak najbardziej może pasować do tego tekstu.
Witam panie Mirku, przyznaję, że sformułowanie niezgrabne i mogło być mylące. Toteż się kajam i poprawiam.
<blockquote>Reklamodawcy z Europy będą mogli pozycjonować się na znaki towarowe, których nie są właścicielami. </blockquote>Szkoda, że branżowy ponoć portal popełnia takie błędy merytoryczne, gdyż artykuł dot. reklam AdWords/PPC, a nie ma nic wspólnego z SEO/pozycjonowaniem - polecam <a href=\"pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_w_wyszukiwarkach_internetowych\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">Wiki</a>