Bo nie zarabia na tworzeniu treści, tylko na sprzedawaniu powierzchni reklamowej.
Tak restrykcyjne stanowisko zaprezentował fiskus w odpowiedzi na pytania jednego z internetowych twórców - informuje serwis RP.pl. YouTuber zapytał urzędników, czy czerpiąc przychody z publikowania filmów na YouTube może odliczyć od przychodu koszty związane z przygotowaniem treści. Fiskus odmówił, stojąc na stanowisku, że twórcy nie osiągają przychodów związanych bezpośrednio z produkcją filmową, a jedynie zarabiają na reklamach.
Youtuber, który zadał pytanie, planuje uruchomić kanał promujący zdrowy styl życia opierający się na diecie owocowej. Jego plan zakłada, że przez rok będzie podróżował po świecie, a relacje z podróży będą pojawiać się w mediach społecznościowych, na YouTube i Instagramie. W ramach podpisanej z YouTube umowy w zamian za zgodę na umieszczanie reklam na swoim kanale, będzie otrzymywać wynagrodzenie, wypłacane na polskie konto i będzie to jedyny jego dochód. Pieniądze będą przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z produkcją treści - w tym kosztów podróży. Twórca zapytał wiec, czy dochody będzie musiał opodatkować w Polsce (umowa podpisana jest z YouTube w Irlandii) i czy będzie mógł odliczyć od nich wydatki.
Fiskus odpowiedział, że jedyną możliwością jest opodatkowanie w Polsce, bo tu jest miejsce jego zamieszkania i tzw. ośrodek interesów życiowych. Ponadto, wyjaśnił też, że zyski z reklam traktowane są jak przychodu z najmu, bo w tym wypadku wynajmowana jest powierzchnia reklamowa na kanale. A to oznacza to, że youtuber powinien zapłacić PIT według skali podatkowej, czyli stawek 18 i 32 proc. Nie ma natomiast prawa odliczyć kosztów. Według fiskusa nie istnieje bowiem związek między wydatkami na bloga i produkcję filmów na YouTube a przychodami z reklam.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy pojawia się kwestia niejasności w rozliczeniach youtuberów. W 2016 roku Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała, że bloger nie może włączyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem sprzętu i zbudowaniem strony internetowej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»