1.10.2018 / Prawo / Biznes
 

YouTuber nie może odliczać od podatku kosztów wyjazdów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Source: pixabay.com
Source: pixabay.com

Tak restrykcyjne stanowisko zaprezentował fiskus w odpowiedzi na pytania jednego z internetowych twórców - informuje serwis RP.pl. YouTuber zapytał urzędników, czy czerpiąc przychody z publikowania filmów na YouTube może odliczyć od przychodu koszty związane z przygotowaniem treści. Fiskus odmówił, stojąc na stanowisku, że twórcy nie osiągają przychodów związanych bezpośrednio z produkcją filmową, a jedynie zarabiają na reklamach. 

Youtuber, który zadał pytanie, planuje uruchomić kanał promujący zdrowy styl życia opierający się na diecie owocowej. Jego plan zakłada, że przez rok będzie podróżował po świecie, a relacje z podróży będą pojawiać się w mediach społecznościowych, na YouTube i Instagramie. W ramach podpisanej z YouTube umowy w zamian za zgodę na umieszczanie reklam na swoim kanale, będzie otrzymywać wynagrodzenie, wypłacane na polskie konto i będzie to jedyny jego dochód. Pieniądze będą przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z produkcją treści - w tym kosztów podróży. Twórca zapytał wiec, czy dochody będzie musiał opodatkować w Polsce (umowa podpisana jest z YouTube w Irlandii) i czy będzie mógł odliczyć od nich wydatki. 

Fiskus odpowiedział, że jedyną możliwością jest opodatkowanie w Polsce, bo tu jest miejsce jego zamieszkania i tzw. ośrodek interesów życiowych. Ponadto, wyjaśnił też, że zyski z reklam traktowane są jak przychodu z najmu, bo w tym wypadku wynajmowana jest powierzchnia reklamowa na kanale. A to oznacza to, że youtuber powinien zapłacić PIT według skali podatkowej, czyli stawek 18 i 32 proc. Nie ma natomiast prawa odliczyć kosztów. Według fiskusa nie istnieje bowiem związek między wydatkami na bloga i produkcję filmów na YouTube a przychodami z reklam. 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy pojawia się kwestia niejasności w rozliczeniach youtuberów. W 2016 roku Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała, że bloger nie może włączyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem sprzętu i zbudowaniem strony internetowej. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.