Zgodnie z wczorajszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości można zakazać operatorowi wyszukiwarki reklamy według słowa kluczowego. Decyzja dotyczy sprawy wykorzystywania w wyszukiwarkach internetowych znaków towarowych w charakterze reklamy.
Sprawę rozpoczął konflikt dotyczący usługi AdWords, dzięki której możliwe jest wyświetlenie reklam określonej grupie internautów poprzez wybór kilku słów kluczowych. Vuitton (właściciel wspólnotowego znaku towarowego "Vuitton") wraz z kilkoma innymi właścicielami znaków towarowych pozwał Goolge, oskarżając o to, że ten dopuścił się naruszenia praw do ich znaków. Zdaniem przedstawicieli firm, w sytuacji gdy internauta wpisuje w wyszukiwarkę wyrazy związane z ich znakami, odsyłają one go często do niewłaściwych konkurencyjnych stron.
Jak podaje na swoim blogu Piotr Waglowski, francuski sąd rozpatrujący tę sprawę zgłosił się do Trybunału Sprawiedliwości jednoznaczną interpretację przepisów znajdujących się w trzech aktach dotyczących:
- zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych (pierwsza dyrektywa Rady 89/104/EWG z dnia 21 grudnia 1988r.),
- wspólnotowego znaku towarowego (rozporządzenie Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993r.),
- niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego (dyrektywa o handlu elektronicznym z dnia 8 czerwca 2000r.).
Wyrok dotyczy zatem ochrony uprawnień ze znaków towarowych, stosowania linków, zasad prowadzenia działalności reklamowej, wyszukiwania, jak również zasad działania instytucji notice and takedown.
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że właściciel znaku towarowego może zakazać reklamodawcy reklamowania według słowa kluczowego identycznego z jego znakiem, jeśli ten robi to bez jego zgody. Co ważne, wyrok potwierdza zasadę, że usługodawca (w tym przypadku: wyszukiwarka) nie ponosi odpowiedzialności za to, że w reklamie będącej płatnym wynikiem wyszukiwania doszło do naruszenia prawa do czyjegoś znaku towarowego. Za wykorzystanie znaków towarowych w charakterze reklamy przez inne podmioty odpowiadać mogą tylko zlecający reklamę.
- Operator wyszukiwarki nie ma obowiązku sprawdzać hasła, jakie użytkownicy zamawiający reklamę kontekstową wiążą z wynikami wyszukiwania. Jest natomiast zobowiązany do usunięcia konkretnej reklamy, jeśli uprawniony do znaku wykaże, że doszło do bezprawnego posługiwania się frazą związaną z jego znakiem towarowym - podkreśla w rozmowie z interaktywnie.com Olgierd Rudak, prawnik Grupy Money.pl.
Decyzja Trybunału zdaniem Rudaka potwierdza zasadę wyrażoną w polskim art. 14 UoŚUDE. - Problem w tym, że nadal niemało użytkowników (ale i przedsiębiorców) sądzi, że odpowiedzialność za takie treści powinien ponosić także serwis wyłącznie udostępniający miejsce w celu przechowywania jakichś danych, nawet jeśli nie wie o bezprawności tych danych. Tymczasem art. 15 UoŚUDE zwalnia hostingodawcę nawet z obowiązku moderowania takich treści - dodaje Rudak.
Właściciel wyszukiwarki do odpowiedzialności prawnej pociągnięty może być tylko wtedy, gdy wie, że działania reklamodawcy są niezgodne z prawem, a mimo tego nie podejmuje żadnych odpowiednich kroków - np. nie usuwa informacji.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Rozumiem ze dotyczy to tylko przypadku kiedy znak towarowy jest zastrzezony słownie i graficznie a nie tylko np. graficznie ? Wówczas chyba nie mam prawa ubiegać się o usunięcie takiej reklamy z google AdWords
mam nadzieję, że to początek końca problemu, o którym pisałem niedawno na blogu, czyli reklamach AdWords na konkurencyjne marki<br /> <a href="http://mirekpolyniak.wordpress.com/2010/03/08/adwords-corrida-reklama-na-konkurencyjne-marki/" target="_blank" rel="nofollow">http://mirekpolyniak.wordpress.com/2010/03/08/adwords-corrida-reklama-na-konkurencyjne-marki/</a><br /> sam byłem zaskoczony przykładami, które zaczęły do mnie docierać, bo skala zjawiska zaskoczyła mnie nieco - to nie są aż tak rzadkie przypadki w Polsce