Profile konsumenckie w mediach społecznościowych.
Taki stan rzeczy ulega jednak ewolucyjnym zmianom. Niespełna 88 proc. marketerów zamierza przeznaczyć więcej środków na social networking w tym roku. 31 proc. z nich stwierdziło, że wydatki te będą „znacznie większe”.
Pozostaje jednak pytanie, na co dokładnie przeznaczyć pieniądze, by dotrzeć do odpowiedniego targetu i skąd marketer ma wiedzieć czy target ów korzysta z serwisów społecznościowych?
Simmons Research, firma, która od 1960 roku prowadzi regularne badania konsumenckie „National Consumer Study”, w najnowszym opracowaniu uwzględniła korzystanie z mediów społecznościowych takich jak blogi, podcasty, fora dyskusyjne, czy wirtualne społeczności. Na podstawie badania sporządzono 9 profili konsumenckich użytkowników mediów społecznościowych. Pierwsze 5 pochodzi z banku profili konsumenckich Simmons Research, pozostałe 4 stworzono na podstawie danych demograficznych.
Wyrzutkowie (socially isolated)
Generalnie niezadowoleni z życia, z dużym poczuciem osamotnienia. Rzadko korzystają z poczty elektronicznej, lecz nie oznacza to, że lekceważą media społecznościowe. Istnieje o 12 proc. większe prawdopodobieństwo, że zaczną prowadzić bloga, czy założą profil w serwisie społecznościowym niż standardowi internauci. Oprócz tego przynajmniej dwa razy w miesiącu publikują na blogach. Najchętniej czytają blogi osobiste, muzyczne, produktowe i poświęcone grom video.
Poszukiwacze akceptacji (approval seekers)
Kupują to, co inni. Poddają się modom i najnowszym trendom. Z serwisów społecznościowych korzystają głównie po to, by spotkać osoby podobne do siebie, wyrazić swoje poglądy, zasięgnąć rekomendacji muzycznych oraz trzymać kontakt z rodziną i znajomymi. Chętnie korespondują z rodzicami za pomocą poczty e-mail. Cenią sobie komunikatory internetowe i ściągają z sieci dużo muzyki.
Propagatorzy zdrowia i urody (health and image leaders)
Chętnie próbują nowych produktów z branż wellnes, oraz health and beauty. Eksperymentują z dietami, wydają dużo, by wyglądać młodziej. Większość to kobiety poniżej 50 roku życia. Chętniej czytają blogi niż je piszą. Ich ulubione tematy to: programy telewizyjne, gry video, muzyka, sztuka i literatura. Ponad 1/5 tej grupy przynajmniej raz w miesiącu odwiedza serwisy społecznościowe.
Oświeceni ekologowie (Smart Green)
Nastawieni proekologicznie. Wolą produkty w opakowaniach z recyclingu. Przeważnie mają ponad 50 lat. W sieci poszukują informacji na temat zdrowia i finansów. Chętniej niż standardowi internauci wysyłają e-kartki.
Wierni marce (brand-loyal)
Boją się kupować produkty nieznanych marek. Chętniej niż standardowi internauci czytają blogi poświęcone ochronie środowiska, i chętniej wykorzystują serwisy społecznościowe do nawiązywania kontaktów biznesowych.
Kury domowe (stay-at-home-moms)
Z reguły kobiety w wieku od 25 do 49 lat, posiadają przynajmniej jedno dziecko. Z mediów społecznościowych korzystają z różnych powodów, przede wszystkim dla podtrzymywania kontaktów ze znajomymi oraz kontroli rodzicielskiej. Pięć razy częściej niż standardowi użytkownicy odwiedzają blogi poświęcone życiu rodzinnemu. Kury domowe są również bardzo aktywne w serwisach społecznościowych, blogach, na chatach, lecz obawiają się podcastów. Przynajmniej raz w tygodniu odwiedzają blogi i chętnie prowadzą własne.
Ekskluzywne szaraki (upscale grays)
Osoby zazwyczaj po pięćdziesiątce, z wyższym wykształceniem i dochodach na gospodarstwo domowe przekraczających 100,000 USD rocznie. Niechętnie korzystają z mediów społecznościowych, jeśli już, to zwykle ze społeczności profesjonalnych.
Świeżo upieczeni właściciele domów (first-time home buyers)
Osoby zwykle przed 35 rokiem życia. Chętnie korzystają z sieci, by szukać informacji na temat rynku nieruchomości i nie tylko. Oprócz tego aktywnie korzystają z interaktywnych mediów społecznościowych - blogów, for internetowych i serwisów społecznościowych. Chętnie wybierają również komunikatory, podcasting i networking profesjonalny.
Rozwodnicy (divorced)
Przedstawiciele obu płci z tej grupy w jednakowym stopniu korzystają z serwisów randkowych, lecz kobiety chętniej odwiedzają serwisy społecznościowe niż mężczyźni. Chętniej robią także zakupy online. Rozwiedzeni mężczyźni chętniej niż nierozwiedzieni odwiedzają informacyjne serwisy sportowe. Obie płcie nie lubią blogów, chatów i for. Kobiety chętniej komunikują się za pomocą komunikatorów internetowych, a mężczyźni korzystają z poczty e-mail, by komunikować się z dziećmi.
Źródło: AdAge.com
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»