Według najnowszego raportu Forrester Research amerykańscy internauci nie ufają blogom tworzonym przez firmy.
Według najnowszego raportu Forrester Research amerykańscy internauci bardziej ufają gazetom, portalom internetowym, serwisom wiki, e-mail marketingowi i forom dyskusyjnym niż blogom tworzonym przez firmy.
Josh Bernoff, autor raportu tłumaczy się z tego dość szokującego wyniku pisząc: "Nie popełniliśmy błędu. A wyniki te nie są powodem, by przestać blogować w firmie. Są powodem dla rozważenia jak i po co Twoja firma pisze blog".
Przez ostatnie kilka lat eksperci od e-makretingu zachęcali firmy do prowadzenia blogów korporacyjnych. Blogi te mogły stać się brakującym ogniwem w dyskusji jaką firmy prowadzą ze swoimi klientami w internecie.
Jednak wedłg raportu Forrestera zaledwie 16 proc. konsumentów ufa temu, co wyczyta na blogach firmowych. Pośród wszystkich źródeł informacji konsumenckiej blogi korporacyjne znalazły się na ostatniej pozycji w rankingu zaufania.
Nowsze formy korporacyjnej obecności w mediach społecznościowych nie odnotowały lepszego wyniku. Profile społecznościowe marek zostały obdarzone zaufaniem przez zaledwie 18 proc. badanych konsumentów trafiając tym samym na przedostatnią pozycję rankingu.
Jednym z ciekawszych wniosków z raportu jest teza, w myśl której podstawowym błędem firm prowadzących blogi korporacyjne jest pisanie o tym, o czym wiedzą one najwięcej - czyli o sobie samych. Jako dobre praktyki Bernoff wymienia m. in. koncentrację na rzeczywistych potrzebach konsumentów i dążenie do wykreowania fanów marki. Pomocna okazuje się opinia celebryta (Jeff Bezos z Amazon.com), jednak nie jest ona konieczna do zdobycia zaufania w korporacyjnej części blogosfery.
"Blogi firmowe trafiły do błędnego koła", pisze Bernoff. "Firmy, które samolubnie piszą o swoich produktach, będą wspierały stanowisko, że nie można ufać blogom korporacyjnym. Przez to inne firmy, które dopiero zaczynają blogować, napotkają dodatkowe trudności już na starcie".
Według Bernoffa przykładem firmy stosującej dobre praktyki jest Dell, który włączył blogi korporacyjne do swojej komunikacji marketingowej w roku 2006, co z powodzeniem zlikwidowało negatywne opinie o firmie pojawiające się w coraz większej ilości na stronach i forach internetowych. W ostatnim czasie Dell włączył do swojej komunikacji również mikroblogging poprzez wykorzystanie Twittera.
Pozostałe wyniki badania potwierdzają tezę, że ludzie są zdecydowanie bardziej skłonni zaufać innym ludziom (przynajmniej tym, których znają) niż mediom. Wiadomości e-mail otrzymane od znajomych zostały obdarzone zaufaniem przez 77 proc. odbiorców. Recenzjom konsumenckim zaufało 60 proc., a osobistym profilom w serwisach społecznościowych 43 proc. z nich.
Media tradycyjne wciąż darzone są przez konsumentów większym zaufaniem niż media cyfrowe. 48 proc. badanych ufa książkom telefonicznym (yellow pages), 46 proc. gazetom, 39 proc. magazynom i radiu, a 38 proc. telewizji.
Mediów cyfrowe wciąż wzbudzają mniejsze zaufanie odbiorców. 33 proc. badanych ufa źródłom takichm jak Wikipedia, 21 porc. postom na forach dyskusyjnych, 20 proc. ogłoszeniom online, a 18 proc. blogom osobistym.
W przypadku respondentów, którzy sami prowadzą bloga stopień zaufania do cyfrowych źródeł jest jednak znacznie wyższy. Niemal 40 proc. z nich ufa blogom firmowym i profilom firm w serwisach społecznościowych. ponad 40 proc. ufa również postom na forach. Nawet tradycyjne media jak telewizja, magazyny i gazety przez blogerów darzone są większym zaufaniem.
Profil demograficzny osób ufających blogom nie różni się zbytnio od profilu demograficznego osób im nie ufających. Niewiele większe zaufanie wykazują kobiety, osoby młodsze, nieco bardziej zamożne, lecz mniej wyedukowane.
Doniesienia te nie obeszły się bez echa wśród amerykańskiej blogosfery. Richard MacManus z RedWriteWeb twierdzi na przykład, że badanie Forrestera jest przekłamane. "Na zaufanie trzeba sobie zapracować i niektóre firmy naprawdę ciężko na nie pracują. W rezultacie istnieją blogi korporacyjne, które są bardziej wartościowe niż pozostałe. Utrzymywanie, że blogi firmowe są najmniej wiarygodnym źródłem informacji na Ziemi wydaje się być nie fair, a w wielu przypadkach mija się z prawdą".
Serwis The Blog Council odpowiada w postaci listy wartych zaufania blogów firmowych, natomiast kolejny analityk Forrestera - Jeremiah Owyang stwierdza, że dane te potwierdzają tylko to, o czym wszyscy wiemy:
"Blogi firmowe", pisze Owyang, "często mówią o dwóch sprawach - firmach i ich produktach. Można spierać się, czy blogi te spełniają wymagania pełnej transparentności. Wiele z nich stało się jednak miejscem służącym prezentacji "przerobionych" informacji prasowych, którym daleko do prawdziwego dialogu, toczącego się w różnych obszarach rynku."
Źródło: Mediaweek.com, Read Write Web, The Blog Herald
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nauka o gownie ;)
No przepraszam, ale jeśli do uzyskania takich wniosków są potrzebne badania to sorry (może Amerykanom). W ubiegłym tygodniu przez niemal 8 godzin produkowałem się na warsztacie w jednej z topowych polskich firm nt. blogów firmowych, zasad, celu i sensu prowadzenia. Zresztą pewnie na wiosnę wydam książkę na ten temat (by the way).<br /> <br /> Znam temat (znowu sorry - blogifirmowe.wordpress.com) ale, niestety tak to jest - bez względu na szerokość geograficzną firmy (czytaj: korporacje) są zapatrzone w siebie i swoją \"wspaniałość\". <br /> <br /> Nie dotyczy to oczywiście wyłącznie blogów firmowych, ale całości komunikacji - wystarczy przeczytać informacje prasowe takich firm, aby ocenić czy kultura organizacji pozwala w ogóle na pisanie bloga (prosty wskaźnik: ilość przymiotników we frazach przedstawiających firmę, czy parę zdań zamienionych z prezesem. i z góry można obstawiać czy firmie się uda (prowadzenie bloga). Rozmawiałem o tym w kilku firmach i jak na razie skuteczność 100% (zgadywania uda się/nie uda się).