Ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych ukazało się w polskim internecie w 2008 roku. Najaktywniejsi w sieci byli pracodawcy z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski; najwięcej ogłoszeń kierowano do pracowników sprzedaży, produkcji oraz finansów i księgowości.
Ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych ukazało się w polskim internecie w 2008 roku. Najaktywniejsi w sieci byli pracodawcy z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski; najwięcej ogłoszeń kierowano do pracowników sprzedaży, produkcji oraz finansów i księgowości - wynika z raportu „Rekrutacja w polskim internecie" przygotowanego przez internetową platformę kariery GazetaPraca.pl.
Według danych z raportu GazetaPraca.pl, w 2008 roku ukazało się ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co oznacza spadek o ok. 100 tys. w porównaniu z 2007 rokiem. Najwięcej ofert ukazało się we wrześniu oraz kwietniu (średnio 4 tys. ogłoszeń dziennie), a najmniej - w grudniu oraz listopadzie (odpowiednio 2,3 i 2,9 tys. ofert dziennie). W 2008 roku co godzinę publikowano w internecie 148 ofert pracy (średnia miesięczna: 108 tys. ogłoszeń).
Porównanie liczby ofert w polskim internecie w 2007 i 2008 roku (oferty pracy w Polsce)Źródło: Monitoring GazetaPraca.pl na podstawie danych Gemius SA
W 2008 roku zarejestrowano w sumie ponad 48 tys. pracodawców poszukujących pracowników poprzez serwisy rekrutacyjne uwzględnione w monitoringu GazetaPraca.pl. Najwięcej pracodawców poszukiwało pracowników w województwach mazowieckim (ponad 27% wszystkich ofert pracy), śląskim i wielkopolskim. Największą dynamikę przyrostu liczby ofert pracy odnotowano w województwach, w których w 2007 roku ukazało się najmniej ogłoszeń. Do najszybciej rozwijających się regionów należą województwa: lubuskie (wzrost o 7%), opolskie (6%) oraz świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (po 3%).
Aktywność pracodawców w 2008 r. i w 2007 w podziale na województwaŹródło: Monitoring GazetaPraca.pl na podstawie danych Gemius SA
Najwięcej ofert pracy w 2008 roku (ponad 580 tys., 43% wszystkich) przeznaczonych było dla specjalistów nie posiadających wyższego wykształcenia. Największe zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowano w kwietniu, czerwcu i wrześniu. Na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń znalazły się stanowiska dla specjalistów z wyższym wykształceniem, ponad 24% wszystkich zamieszczonych ofert zatrudnienia. Trzecią co do liczebności grupę zawodową stanowili pracownicy fizyczni, do których skierowano ponad 254 tys. ogłoszeń (ok. 19%).
Liczba ogłoszeń rekrutacyjnych w tysiącach według wymaganego wykształcenia w 2008 rokuŹródło: Monitoring GazetaPraca.pl na podstawie danych Gemius SA
Raport ekspercki „Rekrutacja w polskim internecie" przygotowany został przez zespół specjalistów GazetaPraca.pl. Dane dostarczyła firma Gemius SA.
Pobierz pełny raport [PDF; 403 KB]
Źródło: GazetaPraca.pl
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»