Wybierając wycieczkę zagraniczną przez Internet oczekujemy transparencji informacji oraz bezpieczeństwa.
Wybierając wycieczkę zagraniczną przez Internet oczekujemy transparencji informacji oraz bezpieczeństwa.
Bardzo ważne są dla nas także opinie innych klientów. Niewielkie choćby niezadowolenie z działania i zawartości serwisu powoduje zaś błyskawiczny odpływ internauty do innych miejsc w sieci - wskazuje poznańska agencja e-biznes Symetria.
Łowca cen, poszukujący, zdecydowany i obeznany - na podstawie testów z użytkownikami w obrębie czterech dużych portali turystycznych Symetria wyłoniła kluczowe typy internautów. Agencja badała ich potrzeby informacyjne, sposoby poszukiwania ofert wakacyjnych, najważniejsze kryteria wyboru wycieczek i stopień dopasowania witryn do potrzeb internautów.
Testy i wywiady z respondentami wskazały na wielką różnorodność kryteriów, jakimi kierują się internauci przy wyborze oferty wakacyjnej. Łączy ich jednak dość duża świadomość własnych oczekiwań. Badani wyraźnie oczekiwali pełnych informacji o danej ofercie a także multimediów i treści dostarczanych przez innych użytkowników. Krótkie i szablonowe prezentacje nie wzbudzały ich zaufania i zainteresowania.
Internauci przyzwyczaili się do kolekcjonowania za pomocą wyszukiwarki Google i uznawania za równorzędne treści pochodzących z oficjalnych i nieoficjalnych źródeł, takich jak fora czy blogi - wskazuje odpowiedzialna za badanie Joanna Bartkowska - Przyzwyczaili się także do atrakcyjnych wizualnie form prezentowania informacji, łatwych do przyswojenia i bogatych w multimedia. Tego samego oczekują przy wyborze oferty wakacyjnej - dodaje Bartkowska - Nie znajdując oczekiwanych materiałów na stronach portalu turystycznego będą odpływać do innych serwisów.
Popularność zdobywania informacji za pomocą Google wpływa także na sposób wyboru oferty wewnątrz portalu. Wyszukiwarka okazała się najbardziej zauważalnym i najczęściej używanym narzędziem w obrębie badanych portali - a zatem bramą wejściową do konkretnych ofert. Dlatego też istotna okazuje się jej użyteczność oraz obecność zaawansowanych opcji filtrowania, pozwalających na maksymalne dopasowanie wyników do potrzeb internauty.
Autorzy badania podkreślają także rolę bezpieczeństwa jako czynnika decydującego o zakupie wycieczki przez Internet. Poczucie komfortu buduje w portalu turystycznym informacja o możliwej pomocy konsultantów oraz obecność wszelkiego rodzaju objaśnień i instrukcji. Niezwykle istotne z uwagi na duże koszty wycieczek są również informacje o bezpieczeństwie rezerwacji i płatności online. Wrażenie braku profesjonalizmu w tym zakresie z dużym prawdopodobieństwem powoduje zniechęcenie użytkownika i jego rezygnację z korzystania z usług portalu.
Rzetelność i zrozumiałość informacji, wygoda korzystania, obudowanie treściami generowanymi przez internautów, pomoc i opieka ekspertów - tego oczekują internauci od portalu turystycznego.
źródło: Informacja prasowa
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Analiza dość ciekawa, ale dlaczego nie podają Państwo liczby osób biorących udział w badaniach? <br /> <br /> Jeśli czynią przeprowadzona została tak ścisła segmentacja zachowań to warto wiedzieć czy mówimy o grupie 3, 8 osób czy 40 osób? Nawet jeśli badanie nie jest reprezentatywne - liczba osób powinna być podana, tak samo procedura - czy badany oglądał jeden czy cztery serwisy?<br /> <br /> Czy po badaniu można wnioskować, że zachowania osob czy raczej postawy do portali wynikają z osobowości i temperamentu i są przełożeniem tego na internet czy są to postawy uzleżnione od serwisu? Z raportu wynika, że typ to cecha wewnętrzna i nie zmienia się na różnych serwisach, co oznacza że ludzie mają wzglednie stałe przyzwyczajenia i nieważne jak zbudujemy portal i tak będą korzystać w ten sam sposób prezentując ten sam typ zachowania. <br /> <br /> Ciekawe czy badacze potrafią zarekomendować jak segmentcje które wyłonili w badaniu połaczyć w jednej wyszukiwarce, bo oczywiście łatwo przygotować dla każdego typu inna wyszykiwarkę ale jak dogodzić wszystki naraz? jak hierarchizować potrzeby użytkowników w locie? Jest na to jakiś pomysł? Bo jeśli są 4 typu to powiniśmy mieć 4 interfejsy zgodnie z HCI - dużo trochę?<br /> <br /> Rozumiem, że w takich raportach nie wszystko da się pokazać, ale szkoda że zabrakło analiz decyzyjnych. W szczególności brakuje mi analiz testów trajektorii zakupowych w ramach typów osób. Czy faktycznie typ eksploracyjny wykonuje penetracje wg eksploracyjnych sposobów postrzegania? czy przeciwnie?<br /> <br /> Zabrakło mi też w raporcie przynajmniej wypowiedzi eksperta nt dalszego rozwoju serwisów \"travel\" w internecie. Co się zmieni? Czy będziemy mieć prawdziwe WEB2.0 w wycieczkach? czy będą biura wycieczkowe P2P? czy rekomendację będą autoryzowane a nie pisane przez biura podróży? Czy systemy będą rozwijane do kanałów Mobile? czy rozwinie się oferta posprzedażowa dla internatów? Czy serwisy będą się zmieniać w nowym kierunku?