Serwisy społecznościowe i radia internetowe wypierają tradycyjne media muzyczne.
Aż 78 proc. polskich internautów słucha muzyki głównie on-line, np. przez YouTube – wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez sklep internetowy kolporter.pl.
Polakom nie wystarcza już bierne słuchanie tego, co serwują media. Wykorzystując możliwości sieci, sami znajdują najciekawsze utwory w internecie. Zapewne z tego też powodu największą popularnością wśród badanych cieszą się serwisy społecznościowe. W celach muzycznych wykorzystuje je siedmiu na dziesięciu ankietowanych. Najmocniejszą pozycję ma serwis Youtube, który znacznie wyprzedza konkurencyjne LastFM, rodzimą Wrzutę czy MySpace. Jednak to nie aspekt społecznościowy jest największym atutem tych serwisów. Utwory ocenia tylko co trzeci badany, a wpis w postaci komentarza deklaruje co piąty. Aktywność internautów zwiększa się jednak po odkryciu czegoś ciekawego. Niemal połowa badanych deklaruje, że przesyła wówczas linka znajomym. Z kolei 46 proc. decyduje się wtedy na zakup płyty.
Świetnie radzą sobie także tradycyjne stacje radiowe, które zdecydowały się na nadawanie w sieci. Internetowe wydania stacji tradycyjnych to drugie pod względem popularności źródło muzycznych hitów. Korzysta z nich sześciu na dziesięciu internautów. Najpopularniejsze są RMF, Trójka, Eska i Radio Zet. Brak jednak zdecydowanego lidera. Stacji stricte internetowych słucha 46 proc. badanych. W tej grupie królują Polska Stacja i Miasto Muzyki, których słucha co siódmy respondent.
Co ciekawe, pomimo coraz większej popularności internetu, najczęściej muzykę przechowujemy nadal na płytach CD. Zdecydowana większość badanych posiada utwory zarówno w takiej formie, jak i w postaci plików mp3. Co więcej całe albumy na płytach CD to wciąż najczęściej preferowany sposób nabywania muzyki, wskazywany przez ponad połowę ankietowanych. Dla porównania – kupno całych albumów w internecie w postaci plików mp3 deklaruje tylko co piąty respondent. Warto podkreślić, że za album na płycie CD jesteśmy w stanie zapłacić więcej. Co trzeci internauta jest w stanie wydać w tym celu 20-30 PLN, a co czwarty nawet 50 PLN. Za ten sam album, zakupiony w postaci plików mp3, co trzeci badany jest w stanie zapłacić tylko 5-10 PLN lub 10-20 PLN. Wydatek rzędu 30 PLN deklaruje mniej niż 5 proc. osób. Co dziesiąty internauta nie zamierza płacić za pliki mp3.
W badaniu ankietowym wzięło udział 1539 internautów.
Źródło: Informacja prasowa
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie chodzi o promowanie kogokolwiek - bardziej o podawanie pełnych informacji. <br /> Pytanie, które się nasuwa to w jaki sposób było skonstruowane badanie - jeśli osoby budujące ankietę dały możliwość jedynie wyboru stacji z listy, na której był OpenFM - zwracam honor - widocznie radio nie było popularne wśród ankietowanych. Jeśli nie to świadczy to raczej o nieznajomości rynku przez badających.
Jakich nierzetelnych informacji??<br /> <br /> ludzie z gadugadu ( 91.197.12.14) kwestionuja, ze nie uwzglednia sie calego zasiegu radia. Byc moze maja racje ale to nie artykul o radiu w internecie tylko traktujacy znacznie szerszey. (poza tym debaty o zliczaniu zasiegow stacji radiowych w internecie- w tymi kwestionowania zliczania zasiegu open.fm juz bylo)
Popsuł mi się radioodbiornik i radia słucham obecnie w internecie(trochę zawone) <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br />[url=http://www.ciszek.pl]czasnaofe[/url] <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br />
Z tego co wynika z tekstu to jest to kolejność podana przez ankietowanych a nie przez autora
jaki sens na publikowanie nierzetelnych informacji prasowych ?
a czy to istotne? nie promujmy tu radia gadugadu... i nie rozwodzmy sie na ten temat za bardzo, to nie ma wiekszego znaczenia<br /> <br /> Artykul jest ciekawy i pokazuje interesujace trendy w obecnej konsumpcji muzyki
ciekawe, jakimi danymi autor posługiwał się wyminiając najpopularniejsze stacje stricte internetowe?? czy istnieje jakiś wspólny standard badawczy? nie wydaje mi się....więc dlaczego akurat taka kolejność?
żadnej wzmianki o OpenFM ?