Schematy kupowania w internecie w Chinach i USA różnią się dosyć wyraźnie. Wyniki badania zrealizowanego przez Netpop pokazują, jak ostrożnie wykorzystywać należy analizy zwyczajów amerykańskich konsumentów do opisywania trendów obecnych na lokalnych rynkach poza USA.
Dobrym przykładem ilustrującym problemy z interpretacją badań amerykańskich może być na przykład kwestia (nie)popularności serwisów sprzedających legalne pliki mp3. O ile w USA jest to już uznany i popularny sposób dystrybucji muzyki, to realizowane w Polsce projekty tego typu (mp3.pl Wirtualnej Polski czy Plajer Onet.pl) nie zrewolucjonizowały muzycznego rynku. Być może część winy za ich niepowodzenia ponosi model re-dystrybucji muzyki w naszym kraju, omijający oficjalne kanały i koncentrujący się na ulicznych sprzedawcach pirackich płyt i wymianie na sieciach P2P.
Badania, o których pisze Enid Burns pokazują schemat tego, jak tradycje danego społeczeństwa wpływają na aktywność konsumencką w internecie.
Okazuje się, że internet jest narzędziem do wyszukiwania informacji i opinii o produktach dla 73 proc. Amerykanów i aż 93 proc. Chińczyków. Komentujący te wyniki Josh Crandall z Netpop przekonuje, że dysproporcja między mieszkańcami USA a Chińczykami wynika z modelu społeczeństwa chińskiego, w którym wciąż łamane są prawa dostępu do niezależnych opracowań (politycznych, gospodarczych) i w którym wciąż działa cenzura. Zdaniem Crandalla, historycznie Chińczycy przyzwyczajeni są do tego, że w życiu codziennym nie wypowiada się na głos szczerych opinii. Bywa to wciąż zbyt niebezpieczne. Dlatego internetowe źródła wolnej od cenzury wypowiedzi stają się tak istotne.
Kolejnym argumentem za taką tezą może być porównanie poziomu korzystania z treści tworzonych przez użytkowników (User Generated Content). W Chinach jest to 58 proc., a USA - tylko 19 proc. Chińczycy są też bardziej aktywnymi internautami - kupują online sprzęt, który wykorzystują do tworzenia własnych treści (nagrywania filmów, publikowania zdjęć itp.).
News pochodzi z serwisu Think-a-Head. Interesującego źródła wiedzy na temat strategii marketingowych.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»