Test z udziałem użytkowniczek przeprowadzony na serwisach producentów kosmetyków do pielęgnacji twarzy pozwolił poznać potrzeby informacyjnych internautek.
Internautki nie ufają obietnicom producentów kosmetyków, z jakimi spotykają się w mediach. Źródłem postrzeganej jako rzetelna wiedzy o produktach oraz rekomendacji są dla nich inne konsumentki. Wpływ na zakup produktu ma zaś postrzeganie marki jako przyjaznego i otwartego eksperta - wynika z testu serwisów producentów przeprowadzonego przez poznańską agencję Symetria.
Symetria przeprowadziła test z udziałem użytkowniczek w wieku 20-30 lat na czterech wybranych serwisach producentów kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Jego celem było poznanie potrzeb informacyjnych internautek, rodzajów poszukiwanych treści i sposobów ich zdobywania. Sprawdzono także, jak przykładowe serwisy odpowiadają na te potrzeby oraz to, jakie problemy pojawiają się w trakcie korzystania z nich.
Uczestniczki badania traktują wiedzę o produkcie jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na zakup. Nie zawsze posiadają one wiedzę kosmetologiczną, jednak świadome są potęgi Internetu jako narzędzia pozwalającego im ją uzupełnić - komentuje Joanna Bartkowska z Symetrii - Co ważne, ich potrzeby informacyjne wykraczają poza standardowe treści o charakterze marketingowym dostarczane przez producentów. Konsumentki poszukują często informacji o pełnym składzie produktu, jego skuteczności, potencjalnych właściwościach alergizujących czy badaniach naukowych. Źródłem tego typu wiedzy są przede wszystkim inne kobiety dzielące się nią na forach, w serwisach branżowych i kobiecych - dodaje Bartkowska.
Test wskazał na dystans, z jakim użytkowniczki traktują serwisy producentów oraz oficjalnie dostarczane przez nich treści. Na tle postrzeganej jako obiektywna informacji pozyskiwanej w społeczności konsumentek witryny te jawią się jako często jako mało interesujące i niepełne.
Jak zatem producent czy sprzedawca powinien mówić o kosmetykach, by dotrzeć do młodych użytkowniczek Internetu? Test wskazał na kluczowe obszary, pomagające budować lojalność konsumentek. Należą do nich m.in. pełna informacja o produkcie, jego potwierdzona badaniami lub opiniami klientek jakość, atrakcyjność ceny i opakowania, jak również zrozumiałość komunikatów producenta, przyjazność jego serwisu internetowego oraz przystępne udostępnianie wiedzy eksperckiej.
Pełna treść raportu [PDF, 3,2 MB]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Na wstępie powiem ze bardzo fajnie i rzetelnie przygotowany \"raport\", zresztą to już kolejna publikacja ze strony Symetrii. Przyjemnie się czyta i duży plus za odsłanianie swojego warsztatu.<br /> <br /> Ale... Nie powinniśmy na podstawie tego raportu wyciągać zbyt daleko idących wniosków, co do badanych zagadnień i zachowań populacji Internautek (konsumentek). Czyli wnioskować jak w powyższym tekście ze np. <blockquote>Internautki nie ufają obietnicom...</blockquote>, <blockquote>Test wskazał na kluczowe obszary...</blockquote>, itd.<br /> <br /> Projekt był badaniem jakościowym, co oznacza, że jego celem jest zebranie ma małej grupie osób pogłębionych opinii, ocen, motywacji, elementów procesu decyzyjnego, etc. czy też przeprowadzenie testów użyteczności. Celem takich badań jest dostarczenie pogłębionej wiedzy, nie zaś stwierdzanie że jakieś opinie, postawy czy oceny przeważają. Wnioskowanie na populację mogą przynieść tylko badania ilościowe na dużych próbach.<br /> <br /> W swojej prezentacji Symetria przemilczała bardzo ważną informacje, jaką jest liczba badanych osób. Z reguły w tego typu projektach jakościowych bada się 15-30 osób w zależności od zakresu badań, etc. Tu badanie miało charakter niekomercyjny, więc zakładam że mogło to być do 10 osób. Zdziwiło mnie trochę że autorzy snują typologię, ale jest dość zdroworozsądkowa, więc ok. :-)<br /> <br /> W każdym razie, opisując w tym tekście ten raport inaczej rozłożyłbym akcenty, wg stopnia ich faktycznej ważności ( i intencji):<br /> 1. bardzo udana prezentacja możliwości jakimi dysponuje Symetria - budzi zaufanie co do profesjonalizmu i wiedzy,<br /> 2. duży plus za pokazywanie kulis tego rodzaju badań (eyetracking + wsparcie zebraniem pogłębionych opinii),<br /> 3. płynące wnioski z badania mają wartość dość poglądową, choć z wymienianymi błędami w konstrukcji elementów strony trudno się nie zgodzić.<br /> <br /> W każdym razie - z przyjemnością czekam na kolejny raport Symetrii i pozdrawiam :)