Gemius SA opublikowała raport "Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów". Jego celem jest zaprezentowanie zwyczajów użytkowników internetu związanych z czytelnictwem prasy, słuchaniem radia, oglądaniem telewizji.
Gemius SA opublikowała raport "Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów". Jego celem jest zaprezentowanie zwyczajów użytkowników internetu związanych z czytelnictwem prasy, słuchaniem radia, oglądaniem telewizji.
Podsumowanie
Internauci poproszeni o wskazanie, które z podanych czynności wykonywali w dniu poprzedzającym wypełnienie ankiety, najczęściej wybierali przeglądanie stron internetowych i poczty elektronicznej (po ok. 2/3 wskazań) a także oglądanie telewizji (ponad połowa wskazań).
W porównaniu do wiosny, częściej wskazywane było odwiedzanie stron internetowych, oglądanie telewizji i czytanie książek. Zmniejszył się natomiast odsetek osób które przeglądały pocztę (email). Po raz kolejny spadł odsetek osób, które czytały prasę codzienna – te czynność wskazała mniej niż jedna trzecia badanych.
Mężczyźni częściej niż kobiety są aktywni w internecie, z kolei kobiety chętniej używają tradycyjnych mediów. Wyjątkami są: poczta elektroniczna, równie chętnie używana przez mężczyzn jak i kobiety, oraz prasa codzienna, którą częściej czytają mężczyźni.
Analiza uwzględniająca pleć internautów pokazuje, że mężczyźni zdecydowanie chętniej niż kobiety słuchają radia online, kobiety natomiast chętniej czytają wersie elektroniczne dzienników.
Wraz z wiekiem spada korzystanie z komunikatorów internetowych, rośnie natomiast czytelnictwo prasy codziennej.
Około 40% badanych słuchających radia za pośrednictwem internetu robi to co najmniej raz w tygodniu, natomiast ponad połowa czytelników prasy codziennej czyta ja raz w tygodniu lub częściej. W porównaniu do fali wiosennej nastąpił niewielki spadek częstotliwości czytania tygodników i dwutygodników przez internet. Prawie dwie trzecie badanych robi to raz w miesiącu lub częściej.
Telewizja / klipy video w sieci
Trzy czwarte (76%) internautów skorzystało z możliwości oglądania telewizji i kipów video w internecie – jest to odsetek większy niż w przypadku innych mediów.
Jeśli chodzi o serwisy oferujące treść TV i video, to w stosunku do poprzedniej fali badania umocniła sie dominacja YouTube (wzrost z 82% do 86%). Popularność drugiego pod względem popularności serwisu - Wrzuta.pl – pozostała na tym samym poziomie (45%).
W stosunku do poprzedniej fali pozostałe serwisy w tej kategorii były wskazywane rzadziej.
Analiza płci i wieku pokazuje, że wśród mężczyzn i młodszych internautów występuje większy niż w pozostałych grupach odsetek respondentów, którzy kiedykolwiek oglądali TV/klipy video w sieci, a także większa częstotliwość podejmowania tego typu aktywności.
Tych internautów można wiec określić jako harduserów. Chętniej niż pozostali korzystają oni z serwisów typu YouTube (który jest liderem bez względu na pleć), Maxior i Smog.
Drugi pod względem popularności serwis – Wrzuta.pl przyciąga w większym stopniu młode internautki. Wsród osób starszych bardziej popularne są polskie portale, które zamieszczają materiały video, jak i sygnowane przez nie telewizje internetowe.
Zainteresowanie serwisami oferującymi ten rodzaj telewizji - Onet.tv, Interia.tv,
WPtv.wp.pl – waha sie w granicach 5-12%, przy czym ich popularność rośnie wraz z wiekiem internautów. Podobny wzrost ma miejsce w przypadku telewizji interaktywnej iTVP. Debiutujący w zestawieniu serwis Ipla.pl / Ipla.tv jest podobnie popularny wśród kobiet i mężczyzn, we wszystkich grupach wiekowych.
Najpopularniejsza stacja telewizyjna wśród internautów pozostaje TVN, którego wynik nie zmienił sie w stosunku do badania wiosennego – te stacje wskazało 69% badanych oglądających telewizje w dniu poprzedzającym wypełnianie ankiety.
Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują Polsat, TVP 1 i TVP 2. W porównaniu do poprzedniej fali badania spadła popularność TVP 1, TVN 7, kanałów tematycznych: sportowych oraz z kreskówkami. Kablowo-satelitarne tematyczne kanały dokumentalne na przełomie listopada i grudnia były bardziej popularne niż w maju
Rozkład godzinowy oglądalności telewizji w okresie jesiennym ma różny kształt w dni powszednie i wolne od pracy. Choć w obu przypadkach szczytowe godziny to okres miedzy 17:00 a 00:00, to w godzinach 9:00-16:00 w weekendy telewizje ogłada więcej osób niż w dni powszednie.
Radio
Obsada pierwszych trzech miejsc w rankingu słuchalności stacji radiowych wśród internautów nie zmienia sie od października 2004. Zajmują je ogólnopolskie stacje serwujące muzykę popularna – RMF FM (wskazane przez 42% badanych słuchających radia w przeddzień wypełnienia ankiety), Radio Zet (33%) i Radio Eska (27%). Czwarte miejsce zajęła debiutująca w zestawieniu stacja RMF Maxx (14%). Dość dobre wyniki maja dwie inne debiutujące stacje – Eska Rock (9%) i RMF Classic (5%).
Mężczyzni chętniej niż kobiety słuchają publicznych stacji radiowych – Programu 1 i 3 PR, oraz Planety FM (dawniej Radiostacja), Antyradia i radia TOK FM. Natomiast większy odsetek kobiet niż mężczyzn słucha najpopularniejszych stacji - RMF FM i Radia Zet.
Te dwie najpopularniejsze stacje są równie chętnie słuchane przez badanych z wszystkich grup wiekowych. Eska, RMF Maxx i Planeta FM to najbardziej młodzieżowe stacje. Ich słuchalność wyraźnie spada wraz z wiekiem. Z wiekiem rośnie natomiast popularność publicznych „Jedynki” i „Trójki”, Radia Złote Przeboje oraz TOK FM.
Internauci w wieku powyżej 34 lat chętniej niż młodsi badani słuchają Radia Plus, VOX FM, „Dwójki” i lokalnych rozgłośni Polskiego Radia, Radia Jazz oraz radia PIN.
Rozkład godzinowy słuchalności radia w zależności od dnia tygodnia pokazuje, że w dni powszednie występuje ogólnie wyższa słuchalność tego medium. Szczyt korzystania w dni powszednie to godziny 7:00-18:00, czyli czas spędzany w pracy. W dni wolne od pracy najwyższa słuchalność ma miejsce w godzinach 8:00-20:00.
Komunikatory internetowe
Jeśli chodzi o popularność komunikatorów internetowych wśród polskich internautów, to Gadu-Gadu w dalszym ciągu deklasuje rywali. Korzysta z niego prawie 9 z 10 badanych korzystających z komunikatorów w przeddzien wypełnienia ankiety. Kolejny pod względem popularności jest Skype – z niego korzysta prawie dwie piąte analizowanej grupy.
Gadu-Gadu zwiększyło nieco swoja popularność w stosunku do majowej fali badania, popularność Skype pozostała na tym samym poziomie. Zmniejszyło sie korzystanie z wszystkich pozostałych komunikatorów.
Wraz z wiekiem spada korzystanie z Gadu-Gadu (z 93% wśród respondentów
w wieku 15-24 lat do 72% w grupie 35-79 lat), rośnie natomiast korzystanie ze Skype (odpowiednio z 27% do 59% w tych samych grupach).
Profil godzinowy korzystania z komunikatorów jest podobny dla weekendów i dni powszednich - rośnie w ciągu dnia, osiągając szczyt miedzy 19:00 a 23:00.
Dzielniki
Gazeta Wyborcza jest na pierwszym miejscu wśród czytanych przez internautów dzienników. Na kolejnych pozycjach znajdują sie ex aequo Rzeczpospolita i Fakt, a następnie Metro oraz Dziennik i Super Express. W porównaniu do poprzedniej fali badania, spadła popularność Gazety Prawnej, Polski i Gazety Podatkowej.
Różnice w czytelnictwie zaznaczają sie miedzy płciami głównie dla tytułów tematycznych: Przeglad Sportowy, Giełda Samochodowa, Parkiet i Puls Biznesu są chetniej czytane przez mężczyzn, kobiety natomiast częściej siegaja po Gazete Prawna. Ponadto mężczyzni częściej niż kobiety sięgają po Rzeczpospolita oraz Polske.
Badani z najmłodszej grupy wiekowej (15-24 lata) czesciej niż osoby w starszym wieku czytaja Metro, rzadziej – Gazete Wyborcza. Zainteresowanie Rzeczpospolita, Gazeta Prawna oraz Gazeta Podatkowa wzrasta wraz z wiekiem.
Tygodniki / dwutygodniki
Na przełomie listopada i grudnia najczęściej czytanymi przez internautów tygodnikami okazały sie Program TV oraz Newsweek a także Agora, Polityka i Tele Tydzień. Spośród tych tytułów jedynie notowania Newsweeka nie podniosły sie w stosunku do maja.
Występują wyraźne różnice miedzy płciami w przypadku czytelnictwa
tygodników/dwutygodników kierowanych do kobiet (jak tytuły poradnikowe, czy dotyczące życia gwiazd) bądź mężczyzn (jak pisma motoryzacyjne). Ponadto niektóre tygodniki opiniotwórcze (Wprost i Polityka) są częściej czytane przez mężczyzn, niż przez kobiety.
Respondenci w wieku powyżej 34 lat częściej niż pozostali sięgali po Angorę, Politykę, Wprost, Komputer Świat a także tygodniki dla kobiet, jak Przyjaciółka, Pani Domu, Naj, Życie na Gorąco czy Chwila dla Ciebie. Respondenci w wieku do 24 lat częściej wskazywali z kolei Program TV, Piłkę Nożna, Bravo, Bravo Girl, Bravo Sport oraz Cogito.
Miesięczniki
Najpopularniejszym miesięcznikiem jest podobnie jak w okresie wiosennym Twój Styl. Jego ostatnie wydanie czytała jedna dziesiąta badanych. Pozostałe popularne w bieżącej fali badania miesięczniki to Auto Moto, CKM, Playboy, Focus i National Geographic.
W porównaniu do poprzedniej fali, wzrost popularności odnotowały jedynie Twój Styl i Poradnik Domowy. Rzadziej w bieżącej fali wskazywane były CKM, Claudia, Cztery Katy, CD Action, Avanti, Glamour, Joy, Mój Piękny Ogród, Uroda, Dobre Rady, Dziewczyna, Popcorn oraz Cienie i Blaski.
Podział na wiek pokazuje, że starsi internauci chętniej niż młodsi sięgają po pisma związane z mieszkaniem, domem lub ogrodem (Cztery Katy, M jak Mieszkanie, Mój Piękny Ogród, Ładny Dom, Murator, Moje Mieszkanie, Działkowiec), a mniej chętnie po pisma dla mężczyzn (CKM, Playboy).
Wśród pism dla kobiet można wyróżnic dwie grupy: czytane częściej przez młodsze osoby (do 24 lat): Avanti, Cosmopolitan i Glamour oraz znajdujące więcej czytelników w starszym wieku: Twój Styl, Pani, Claudia, Świat Kobiety i Olivia.
Pobierz pełny raport [PDF, 2 MB]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»