Specjaliści Making Waves przeanalizowali serwisy dwudziestu największych banków pod względem ich ergonomii. Najwięcej punktów zdobyła witryna PKO BP. Tuż za nią Lukas Bank i mBank.
To już trzeci raport z serii branżowych ocen uzyteczności przygotowany przez Making Waves Polska. Tym razem projektanci interakcji analizowali serwisy dwudziestu największych banków pod względem ich ergonomii.
Dbanie o klienta w Internecie
Intuicyjność i łatwość obsługi to bardzo istotna właściwość serwisu internetowego, która pozwala zyskać przewagę konkurencyjną w Internecie. Zawirowania związane z kryzysem hipotecznym podważyły zaufanie do banków, a wzrastające stopy procentowe ograniczają dostępność kredytów. Dodatkowo na rynku bankowym pojawiają się nowe podmioty jak Alior Bank czy szykujący się do debiutu bank Meritum. Wszystko to powoduje, że konkurencja jest coraz bardziej zacięta. Z tego względu uznaliśmy, że warto przyjrzeć się jakości bankowych serwisów internetowych i sprawdzić, jak dobrze banki dbają o użytkowników.
Zadaniem ekspertów Making Waves było sprawdzenie, w jakim stopniu liderzy rynku stosują zalecenia dotyczące użyteczności i, co za tym idzie, jak łatwe i intuicyjne jest znalezienie niezbędnych informacji oraz obsługa konta bankowego. W tym celu skupili się na ocenie użyteczności podstawowych aspektów serwisu, takich jak strona główna, otwieranie rachunku, informacje o kredycie hipotecznym, logowanie się do bankowości elektronicznej oraz obsługa konta przez Internet.
Wyniki oceny
Największą ilość punktów zdobył PKO Bank Polski. Pozycję tę zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniom w zakresie bankowości elektronicznej. Twórcy serwisu nie powinni jednak spoczywać na laurach – w trzech pozostałych kategoriach ustępuje on nieco konkurentom. Jeśli chodzi o stronę główną, informacje dla biorących kredyt hipoteczny czy wyszukiwarkę, zdaniem twórców raportu jest jeszcze sporo do poprawienia.
Najwięcej punktów zdobyła witryna banku PKO BP
Niewiele mniej punktów zdobyły Lukas Bank i mBank zajmujące odpowiednio drugą i trzecią pozycję w rankingu. Lukas Bank stosuje wiele naprawdę świetnych rozwiązań w zakresie komunikacji z użytkownikiem. Główne zastrzeżenie twórców raportu to rozdzielenie serwisów na podstawowy i biznesowy, które mają zupełnie inną konstrukcję i oprawę graficzną – może to łatwo zmylić użytkownika. Badanie skupia się jednak na ocenie głównie z punktu widzenia klienta indywidualnego, a na tym polu Lukas jest dobrym przykładem.
Druga pozycja w rankingu należy do Lukas Banku
Wreszcie mBank, który jest bankiem internetowym i wśród internautów cieszy się raczej dobrą opinią, zajął trzecią pozycję w rankingu. Również w tym przypadku wiele rozwiązań jest bez zarzutu – bardzo profesjonalnie wykonane są opisy produktów i zachęty do komunikacji oraz łatwość, z jaką znaleźć można regulaminy i inne ważne informacje.
Witryna mBanku zajęła trzecią (spośród 20) pozycję w rankingu.
Elementy, które powinny zostać poprawione to przede wszystkim nawigacja w serwisie głównym jak i bankowości elektronicznej oraz prezentacja infolinii. W przypadku banku, które prawie nie ma fizycznych oddziałów taka forma kontaktu z konsultantem jest czasem bardzo potrzebna. Zdaniem specjalistów Making Waves przemyślenia wymagają też niektóre elementy serwisu bankowości elektronicznej, którego konstrukcja i oprawa graficzna są nieco archaiczne.
Pełny ranking
Podsumowanie
Wyniki tworzą obraz raczej optymistyczny. Z wyjątkiem kilku, większość banków oferuje dobrej jakości serwisy, dzięki czemu klienci mogą wiele spraw łatwo załatwić on-line. Jest to olbrzymi postęp i uczestnikom naszej oceny należą się słowa pochwały.
Co więcej, obserwując rynek bankowych usług internetowych, zauważamy, że użyteczność na trwałe zagościła już w słownikach osób koordynujących serwisy internetowe. Widać dążenie do ciągłego podnoszenia jakości usług, eksperymentowanie z nowymi trendami i coraz intensywniejsze wykorzystywanie Internetu. Autorzy raportu zwracają przede wszystkim uwagę na dobre rozwiązania, ale w niektórych przypadkach pokazują również, czego się wystrzegać.
Pobierz pełny raport [PDF, 5,4 MB]
Pobierz kryteria oceny serwisu [PDF, 400 KB]d
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bank PKO BP zrobił duże postępy w ostatnich kilku latach jeśli chodzi o bankowość elektroniczną, ofertę kredytową i opiniach klientów.
Witam :) <br /> <br />Kryteria w raporcie są jak najbardziej subiektywne - na tym właśnie polega raport ekspertów użyteczności. Ocena zależy od konkretnego eksperta. W przypadku "Linku do logowania" kluczowym elementem jest jego lokalizacja i wyróżnienie - dlatego zastosowaliśmy określenia "doskonałe" i "dobre" (wystarczające do stopniowania). Podobny styl zachowaliśmy przy pozostałych kryteriach. <br /> <br />W przypadku punktacji, to stanowi ona średnią ocen konsultantów Making Waves. Nasze subiektywne oceny nie zawsze się pokrywały - dlatego też pojawiły się ułamki. <br /> <br />Bank PKO SA (Pekao) również został ujęty w naszej ocenie - zajął 14 miejsce (widoczne w tabeli dołączonej do tego artykułu).
a PKO SA gdzie sie podzialo????????????????
Przejrzałem kryteria. Widzimy na przykład coś takiego:<br /> <br /> Link do logowania na stronie głównej (3)<br /> 6 Doskonale się wyróżnia, dobry opis<br /> 5 Dobre wyróżnienie, widoczny opis<br /> <br /> Szkoda, że nie wyjaśniają czym się różni wyróżnienie doskonałe i dobre. :]<br /> <br /> Co więcej - ten link do logowania oceniany był z dokładnością do połowy punktu. Np. mbank dostał ocenę 5,5 - a zatem między doskonałym, a dobrym wyróżnieniem. A może opis był widoczny, ale nie do końca dobry?
Nie ma to jak raport nt. usability z szarą czcionką, która i na ekranie i po wydrukowaniu ma dosyć słaby kontrast....