W 2011 roku szacowana wartość rynku reklamowego wyniosła 7 miliardów 492 miliony złotych. Oznacza to wzrost wydatków reklamowych o 1,9 procent w stosunku do 2010 roku. Pomijając kryzysowy 2009 rok, to najniższa zanotowana dynamika w ostatnich latach - wynika z analiz Starlink.
Kluczowym czynnikiem, który wpłynął na niską dynamikę w 2011 roku jest spadek wydatków reklamowych w czwartym kwartale - podaje Starlink. Reklamowo w Polsce rośnie internet, radio, reklama kinowa oraz telewizja. Internet po raz kolejny odnotował największy wzrost wydatków reklamowych (+18, 8 procent), głównie za sprawą inwestycji w reklamę w wyszukiwarkach (wzrost o 26 procent).
Kolejnym medium pod względem dynamiki wydatków reklamowych jest kino, gdzie wzrost wyniósł 6,7 procent, przede wszystkim dzięki istotnemu zwiększeniu wydatków w drugim i czwartym kwartale. Wydatki reklamowe w radiu wzrosły o 6,1 procent - to zasługa wysokiego wzrostu w trzecim kwartale 2011 roku (+14,8 procent).
Wydatki w największym medium - telewizji - w 2011 roku zwiększyły się tylko o 0,6 procent. W ubiegłym roku wzrost wyniósł aż 7,2 procent. Po pierwszym od prawie dwóch lat spadku w trzecim kwartale o 1 procent, czwarty kwartał przyniósł jeszcze większą korektę wydatków reklamowych w tym medium.
Spadek inwestycji wyniósł aż -4,2 procent. Na tak słaby wynik największy wpływ miały redukcje budżetów w największych stacjach (TVP, Polsat i TVN). W tych kanałach TV w czwartym kwartale 2011 roku zanotowano spadek na poziomie -9,8 procent, głównie za sprawą znacznych redukcji budżetów w sektorze FMCG. Stacje tematyczne nadal wykazują tendencję wzrostową, i co za tym idzie ciągle powiększają swój udział w rynku reklamy telewizyjnej – zanotowały wzrost z 15,6 do 18,8 procent.
Podobnie jak w poprzednim roku spadki zanotowały: dzienniki, reklama zewnętrzna oraz magazyny. To efekt dalszego przenoszenia budżetów reklamowych do internetu i wzmacniania kampanii w radiu. Najwięcej straciły dzienniki, gdzie spadek wyniósł -9,1 procent. Wydatki na reklamę zewnętrzną spadły o -4,6 procent, a w magazynach o -4,5 procent. W przypadku outdooru i magazynów są to dużo lepsze wyniki niż w 2010 roku.
Na dodatnią dynamikę wydatków rynku reklamowego największy wpływ miały sektory: finanse, handel, produkty farmaceutyczne oraz odzież i dodatki. Sektory te utrzymały dodatnią dynamikę wydatków nawet w kryzysowym czwartym kwartale, co rokuje nadzieję na ich pozytywny wpływ na kondycję rynku reklamy w 2012r. Natomiast znaczny wpływ na niższą od prognoz dynamikę wzrostu rynku reklamy niewątpliwie miały sektory z branży FMCG (łącznie -9,4 procent). Przyczyną tego spadku jest nadal pogłębiająca się redukcja budżetów koncernów międzynarodowych wynikająca z obaw przed recesją, która może dotknąć Unię Europejską.
źródło: Starlink
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»