Pod względem dostępu do sieci i jej wykorzystania nasz kraj wyprzedziły nie tylko państwa UE, ale nawet Słowacja, Turcja czy Ukraina.
Global Information Technology Report przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD nie pozostawia złudzeń co do stanu społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Rok temu w zawartym w raporcie rankingu Polska została sklasyfikowana na 62. pozycji. W dziś publikowanej, najnowszej edycji zajęliśmy miejsce 69 (na 134 pozycje).
Nasz kraj znalazł się nie tylko za zaawansowanymi technologicznie krajami bałtyckimi, ale też za Słowacją, Węgrami i Czechami. Wyprzedziły nas nawet o wiele uboższe państwa: Bułgaria, Ukraina i Rumunia.
Jeśli szybko nie zainwestujemy w infrastrukturę telekomunikacyjną kilkunastu miliardów euro, to pod względem dostępności Internetu i jego zastosowania w edukacji oraz biznesie Polska znajdzie się za takimi krajami jak Egipt, Botswana czy Sri Lanka.
Wskaźnik potencjału internetowego uwzględnia 68 czynników. Najważniejsze to dostępność szerokopasmowego Internetu w domach, liczba spraw urzędowych, jakie można załatwić w sieci, wykorzystanie Internetu w edukacji, stan infrastruktury i przepisy regulujące rynek.
„Pozycja Polski wśród krajów regionu się pogarsza” – czytamy w raporcie. – Dzieje się tak mimo dobrych tendencji, jak np. rosnąca liczba internautów – mówi „Rzeczpospolitej” Irene Mia ze Światowego Forum Ekonomicznego. – Aktywność polskiego rządu w stymulowaniu rozwoju technologii i społeczeństwa informacyjnego jest zbyt mała. Wasz kraj mógłby być regionalnym technologicznym i internetowym liderem, ale nie wykorzystuje swojego ogromnego kapitału ludzkiego – dodaje Irene Mia.
Dostępność szybkiego Internetu i jego wykorzystanie w dużych miastach wyglądają jeszcze nie najgorzej. Polskie aglomeracje radzą sobie nawet lepiej niż podobne miasta w krajach regionu. Jednak poza metropoliami sprawy wyglądają bardzo źle, głównie z powodu braku inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną.
Problemem nie są pieniądze. Dzięki funduszom strukturalnym UE na lata 2007 – 2013 Polska ma do dyspozycji łącznie 3,8 mld euro na budowę społeczeństwa informacyjnego oraz dodatkowy miliard euro na budowę sieci szerokopasmowych. Przewidziano w nich m.in. specjalne działania przeciwko zjawisku wykluczenia cyfrowego.
Jak tłumaczy Zbigniew Kądzielski, szef Instytutu Łączności, jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest rozproszenie odpowiedzialności i możliwości podejmowania decyzji. Barierą są także przepisy, niekiedy wręcz groteskowe. Źle dzieje się także na polu informatyzacji administracji.
Aktywność rządu mogłaby poprawić sytuację. Faktycznie mamy poważne problemy, a jeden UKE ich wszystkich nie załatwi – stwierdza Andrzej Jarosz, szefa firmy badawczej IDC Polska.
Ranking rozwoju społeczeństwa informacyjnego
Źródło: Rzeczpospolita, World Economic Forum
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
To samo zjawisko widać w naszym e-Governmencie, od 2 lat zwalnia...