W pierwszym kwartale 2009 r. szacowana wartość netto rynku reklamowego wyniosła 1 miliard 559 milionów złotych. Spadek względem pierwszego kwartału 2008 r. wyniósł 5,3 proc.
W pierwszym kwartale 2009 roku szacowana wartość netto rynku reklamowego wyniosła 1 miliard 559 milionów złotych - wynika z najnowszego raportu domu mediowego Starlink. Spadek względem pierwszego kwartału 2008 wyniósł 5,3 proc. (szacowana wartość rynku reklamy w mediach w pierwszym kwartale 2008 roku to 1,65 miliarda złotych).
Jedynie Internet i reklama kinowa odnotowały wzrost przychodów w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2008. Najwyższą dynamiką wzrostu cechował się internet (+17,0 proc.), natomiast reklama kinowa wzrosła o 0,2 proc. Pozostałe media odnotowały ujemną dynamikę: telewizja (-5,9 proc.), radio (- 7,1 proc.), magazyny (-10,4 proc.), reklama zewnętrzna (-10,6 proc.), dzienniki (-13,1 proc.). Spadek nakładów na reklamę telewizyjną to efekt ograniczenia wydatków w tym medium takich kategorii rynkowych jak m.in.: media, książki, cd i dvd (spadek inwestycji o 26,8 miliona złotych, dynamika -39 proc.), motoryzacja (spadek inwestycji o 26,1 miliona złotych, dynamika -45 proc.), higiena i pielęgnacja (spadek inwestycji o 13,0 miliona złotych, dynamika -15 proc.) oraz finanse (spadek inwestycji o 12,4 miliona złotych, dynamika -13 proc.). Najlepiej w telewizji wypadły sektory: produkty farmaceutyczne, leki (wzrost inwestycji o 20,6 miliona złotych, dynamika +20 proc.), żywność (wzrost inwestycji o 9,2 miliona złotych, dynamika +6 proc.), podróże i turystyka, hotele i restauracje (wzrost inwestycji o 6,8 miliona złotych, dynamika +90 proc.) oraz napoje i alkohole (wzrost inwestycji o 4,9 miliona złotych, dynamika +12 proc.).
Wśród sektorów największą dynamiką charakteryzowały się: produkty farmaceutyczne, leki (+19 proc.), napoje i alkohole (+19 proc.), podróże i turystyka, hotele i restauracje (+11%), handel (+7 proc.) oraz żywność (+6 proc.). Pozostałe sektory odnotowały spadki inwestycji (największy spadek dynamiki był udziałem sektora: komputery i audio video (-41 proc.). Największy wzrost wolumenu inwestycji wystąpił w sektorach: produkty farmaceutyczne, leki (+29,1 mln zł), żywność (+12,1 mln zł) oraz napoje i alkohole (+10,6 mln zł). Największy spadek wolumenu odnotowały sektory: media, książki cd i dvd (- 42,2 mln zł), motoryzacja (-30,9 mln PLN) oraz finanse (-21,2 mln PLN).
Jak mówi Lidia Kacprzycka, dyrektor generalna Starlinka, wcześniejsze szacunki dynamiki rynku reklamowego dla całego 2009 r., które mówiły o wzroście na poziomie 0-3 proc. trzeba wyraźnie zrewidować "Nie ma wątpliwości, że branża reklamowa zakończy ten rok na minusie. Podawanie precyzyjnych szacunków jest jednak niezwykle trudne biorąc pod uwagę chociażby to, że najpoważniejsi ekonomiści w Polsce nie są w stanie podać spójnych estymacji dla tegorocznego PKB" – dodaje Kacprzycka.
Metodologia:
Przedstawione dane są estymacjami netto inwestycji w reklamę, czyli szacowanymi kwotami wpływów reklamowych mediów po rabatach, ale przed podatkiem VAT. Punktem wyjścia są dane monitoringowe przez Expert Monitor. Kategoryzacja zastosowana w analizie jest zgodna z kategoryzacją stosowaną przez Expert Monitor. Dane o inwestycjach reklamowych netto w internecie pochodzą z szacunków opracowanych wspólnie z agencją interaktywną NEXT. Dane o inwestycjach reklamowych netto reklamy zewnętrznej powstają na podstawie danych Expert Monitora, raportu IGRZ oraz szacunków opracowanych wspólnie z Metropolis. Składają się na nią: reklama standardowa, reklama tranzytowa oraz siatki wielkoformatowe. Estymacje obejmują tylko kwoty związane z emisją regularnej reklamy, nie zawierają natomiast kwot związanych ze sponsoringiem, telezakupami, product placement lub innymi formami.
W wypadku prasy estymacje obejmują tylko emisje reklamy określane jako reklama komercyjna oraz reklama brandowa (wymuszone dla uniknięcia zniekształcenia danych opisujących dynamikę zmian dochodów mediów). Estymacje obejmują tylko kwoty rozliczane w formie pieniężnej i nie zawierają kwot rozliczanych na zasadzie barterów. Jest to istotne w kilku kategoriach, zwłaszcza w sektorze media, książki, cd i dvd. Ponieważ dokładne określenie, które z kampanii są rozliczane na zasadzie barteru, a które na zasadzie gotówkowej jest bardzo trudne, w estymacjach stosowane są ogólne zasady dla poszczególnych sektorów w poszczególnych mediach (np. rozliczenia barterowe w wypadku kampanii mediów w mediach drukowanych). Poziom rabatów jest szacowany w oparciu o know-how domu mediowego Starlink - współpraca z mediami oraz korzystanie ze wszystkich dostępnych źródeł opisujących przychody reklamowe mediów.
Źródło: Starlink
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»