23.08.2018 / Social media / Bezpieczeństwo
 

Były szef ds. bezpieczeństwa w Facebooku: Na ochronę wyborów w 2018 roku jest już za późno

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Photo by Brett Sayles from Pexels
Photo by Brett Sayles from Pexels

Alex Stamos, odnosząc się do informacji o tym, że Facebook zbanował 652 fałszywe konta zaangażowane w kampanię dezinformacyjną, a Microsoft - sześć domen prawdopodobnie powiązanych z Rosją, twierdzi, że jest już za późno, by skutecznie ochronić zbliżające się wybory przed manipulacją. Pisze o tym, że hakerzy z Rosji, a teraz też z Iranu, nie zostali skutecznie powstrzymani od ingerowania w przebieg kampanii i oskarża władze USA o bezczynność. 

(...) fakty są bezdyskusyjne: koalicja rosyjskich agentów podejmowała wieloletnie wysiłki, by zaszkodzić prawdopodobnej prezydenturze Hillary Rodham Clinton i siać głębokie podziały w amerykańskim dyskursie politycznym. Umundurowani funkcjonariusze GRU i noszące dżinsy millenialsowe trolle prywatnej internetowej agencji badawczej skierowały amerykańską technologię, media i kulturę tego kraju przeciwko Stanom Zjednoczonym. (...) sklerotyczna reakcja rządu pozostawiła Stany Zjednoczone wrażliwe na przyszłe ataki. Jako lider bezpieczeństwa w mojej poprzedniej roli na Facebooku, moja osobista odpowiedzialność za niepowodzenia w 2016 roku nadal na mnie ciąży i mam nadzieję, że pomogę wyjaśnić i wzmocnić kilka trudnych lekcji, aby te same błędy nie powtórzyły się ponownie. 

Amerykanie (...) powinni być zaniepokojeni tym, że ich przedstawiciele nie przyjęli żadnych przepisów, które rozwiązałyby podstawowe problemy ujawnione w 2016 roku.

Starania republikańskie o umniejszanie roli Rosji stanowią niebezpieczną grę (...) Rosjanie są obecnie najbardziej widocznymi przeciwnikami (...), ale nie są jedynie. Ich sprawdzony playbook jest teraz szeroko dostępny i każdy może z niego skorzystać. 

- pisze Alex Stamos w eseju "It’s Too Late to Protect the 2018 Elections. But Here’s How the U.S. Can Prepare for 2020" opublikowanym w Lawfareblog.pl.

Stamos sądzi, że jedyne, co można zrobić, to skoncentrować się na zabezpieczeniu wyborów w 2020 roku, poprzez stosowanie ustawy Honest Ads Act, zwiększającej przejrzystość wokół internetowych reklam politycznych. Uważa jednak, że i ona powinna zostać skorygowana przez dodanie poprawki regulującej sposoby, w jaki kampanie polityczne mogłyby korzystać z danych w targetowaniu przekazu. 

The Verge, według którego Stamos rozstał się z Facebookiem właśnie przez swoją zbyt daleko idąca szczerość i tym razem nie owija w bawełnę: "platformy mediów społecznościowych, w tym mój były pracodawca, popełniły poważne błędy w 2016 roku", skupiając się jednak na krytyce rządu, który nie potrafi ucywilizować internetowej przestrzeni. 

Były szef bezpieczeństwa w Facebooku, firmie, która skompromitowała się zarówno w kwestii zabezpieczenia danych, jak i kontrolowania treści politycznych, oskarża amerykańskie władze o opieszałość. Wskazuje, że rząd powinien powołać specjalną federalną agencję ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, której działania skoncentrowane byłyby na zapobieganiu bezpośrednim atakom na proces wyborczy.

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.