Wpisy na blogu, infografiki czy wideo? Wachlarz form jest naprawdę szeroki, ale to właśnie wybór odpowiedniej z nich stanowi połowę sukcesu.
Szukasz sposobów na budowanie wizerunku marki? Zwiększenie jej zasięgu w sieci i sprzedaży? Poleca się content marketing. Brzmi znajomo? Musi! Content Marketing to tworzenie treści. Treści, które rzeczywiście interesują grupę docelową i które pozwalają na budowanie pożądanego wizerunku marki. Zaliczyć możemy do nich zarówno wpisy na blogu, jak i infografiki czy wideo - wachlarz form jest naprawdę szeroki, ale to właśnie wybór odpowiedniej z nich stanowi połowę sukcesu. Jak więc dokonać trafnego wyboru? Jak wybrać format, który zadziała? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
W dobrej formie
Jeśli chodzi o same formy content marketingowe, to do najpopularniejszych z nich zaliczymy z pewnością:
blog
Świetne narzędzie do budowania pozycji marki oraz subtelnego lokowania produktów. Subtelnego, bo blog powinien dostarczać czytelnikom wartości dodanych, czyli takich, jak wiedza czy rozrywka. Swoją ofertę kierujesz dla biznesu? Stawiaj na artykuły eksperckie, wyjaśniające powiązane z Twoimi kompetencjami zagadnienia. Prowadzisz sklep z częściami motoryzacyjnymi? Postaw na treści edukacyjne i porady, które pozwolą klientom zadbać o swoje samochody. Takie wartościowe wpisy sprawiają, że użytkownicy będą wracać na Twoją stronę nie tylko z potrzeby zakupowej, ale też zasięgnięcia porady, bo będą uważać Cię za eksperta.
prezentacja
Jeśli Twoi odbiorcy preferują bardziej skondensowane, niż wpis na blogu treści, możesz przygotować prezentacje. Dobrze, jeśli agregujesz wszystkie w jednej bazie np. publikujesz na SlideShare. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do wszystkich materiałów w jednym miejscu i chętniej sięgnie po kolejne slajdy Twojego autorstwa. Prezentacje to również świetny format, jeśli chodzi o marki osobiste. Jesteś mówcą, doradcą i często występujesz publicznie? Warto umieścić w sieci swoje prezentacje, bo wielu Twoich słuchaczy z chęcią do nich wróci.
artykuł
Działa podobnie, jak wpis na blogu, z tym, że możesz je publikować w serwisach zewnętrznych. W artykuły warto zainwestować, jeśli zależy Ci na zwiększeniu zasięgu marki czy też budowaniu świadomości produktów. Nawiąż współpracę z portalami tematycznymi lub zdecyduj się na artykuł sponsorowany i promuj swoją markę na większą skalę. Parenting, kulinaria, marketing, biznes - każda branża znajdzie w sieci portal, w którym warto się zareklamować.
e-book
Tę formę warto wybrać, jeśli zależy Ci na budowaniu wizerunku eksperta, bazy mailingowej i zwiększaniu zasięgu. Własne wydawnictwa świetnie sprawdzają się zwłaszcza w branży B2B. Twój e-book może opisywać trendy rynkowe czy też zgłębiać nurtujące profesjonalistów problemy. Najważniejsze, aby był odpowiedzią na zainteresowania czytelników i jednocześnie pozwalał Ci na subtelną autopromocję.
infografika
Bogate w treść, ale oszczędne w słowa - w tej formie to obraz budzi skojarzenia. Infografika to świetny bonus do każdego wpisu na blog - może stanowić jego esencję, ale też samodzielną formę, na którą warto postawić przy prezentowaniu np. danych liczbowych, faktów na dany temat.
zdjęcie
Najczęściej stanowi część większej całości - wpisu na blog, artykułu, postu w social media. Zdjęcia pozwalają na zatrzymanie uwagi userów, więc uzupełniaj o nie swój content, jeśli chcesz np. dłużej zatrzymać ich na swojej stronie lub też publikuj samodzielnie by skupić uwagę na jakimś problemie. Szczególnie interesującą formę stanowią zdjęcia 360 stopni, które pozwalają markom na znacznie głębsze angażowanie fanów w przekaz, niż w przypadku tradycyjnego ujęcia
wideo
Filmy pozwalają na atrakcyjne zaprezentowanie produktu, opowiadanie historii marki i nagłośnienie wybranych problemów. Wideo to format najbardziej lubiany przez platformy społecznościowe - już sam fakt, że publikujesz treść właśnie w tym formacie, daje Ci na starcie dodatkowe punktu do zasięgu. To również format, który daje twórcom dużo możliwości jeśli chodzi o dystrybucję - tak naprawdę wideo możesz opublikować we wszystkich swoich mediach. Pełną wersję wrzuć na YouTube i IGTV, ale przygotuj również krótsze zajawki pod Instagram, Twitter i Facebooka.
podcast
To publikacja dźwiękowa, która świetnie sprawdza się w przypadku form cyklicznych - wywiadów, audycji, porad. Jeśli chcesz utrzymywać stały kontakt ze swoimi odbiorcami, przedstawiać im ciekawe osoby bądź też informować o tym, co dzieje się w firmie i na rynku, którym działasz postaw właśnie na ten format.
webinar
To forma internetowego szkolenia, które pozwoli Ci nawiązać bezpośredni kontakt z klientem. Webinar możesz zorganizować np. w formie transmisji Live na Facebooku, Instagramie lub na zewnętrznym serwerze, który - poprzez konieczność zapisu na wydarzenie - pozwoli Ci na zdobycie nowych leadów.
e-mail marketing
Mailingi to jedna z najbardziej osobistych form komunikacji z klientem. Na content marketing w wiadomościach e-mail postaw więc, jeśli chcesz budować przywiązanie klientów do marki. Zastanawiasz się, jak połączyć mailingi z ciekawym contentem? Nie wysyłaj do swojego odbiorcy suchego maila z informacją o nowych produktach czy rozszerzeniu usług. Podejdź do tematu kreatywnie, dodaj storytelling, ciekawe zdjęcia i wciągnij klienta w opowieść.
Każdy z wymienionych wyżej gatunków ma swoje swoje specyficzne cechy, ale jeśli chodzi o marketing, to przyświeca im jeden cel - zainteresowanie odbiorcy. Bez względu na to, czy działania contentowe oprzesz na blogu czy też webinarach, niezwykle istotny będzie więc sam wsad. Formę traktuj jako naczynie, które wypełnisz wartościową treścią. Jak sięgnąć po to właściwe?
Na co Cię stać?
Poszukując odpowiednich form komunikacji, kieruj się możliwościami finansowymi firmy. Kanał na YouTube, webinary - wszystko brzmi super, ale zastanów się, czy rzeczywiście dysponujecie środkami, które pozwolą Wam na profesjonalnie tworzenie treści audio-wideo. Nie ma nic gorszego, niż wrzucone na kanał filmy niskiej jakości i webinary, podczas których nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami do przeprowadzenia wartościowego szkolenia. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na realizację profesjonalnego wideo, nigdy nie idź w półśrodki. Mierz siły na zamiary - jeśli budżet nie pozwala Ci na zabawę w filmowca, postaw na podcasty, do których potrzebujesz tylko mikrofonu i zacisza.
Na czas
Druga, niezwykle istotna kwestia to regularna dystrybucja. Działania content marketingowe to nie pojedyncze strzały, a długofalowy proces. Aby utrzymać uwagę i zainteresowanie użytkowników, treści musisz dostarczać regularnie i nie kazać nikomu czekać na kolejny odcinek vloga lub post. Wybierając więc formę lub formy, w obrębie których chcesz się poruszać, zastanów się, czy możliwości finansowe oraz kadrowe pozwolą Ci na ich konsekwentną realizację. Przykładowo, do regularnego prowadzenia firmowego bloga, potrzebujesz mniejszego kapitału niż w przypadku prowadzenia kanału na YouTube. W obu przypadkach niezbędny jest jednak czas na przygotowanie treści, którego w content marketingu nie może zabraknąć.
Wszystko dla usera
Kolejna kwestia, która powinna przyświecać Twoim wyborom to preferencje użytkownika. Nie dotyczą one jedynie zainteresowań - równie ważny jest sposób, w jaki używają internetu. Nim postawisz wszystko na jedną kartę, dowiedz się, czym żyją teraz Twoi fani i w jakich kanałach są obecni. Skoro wiesz, że potencjalnych klientów nie znajdziesz na SlideShare, bo czas spędzają na YouTube, to lepiej postawić na format wideo niż dla sztuki tworzyć designerskie prezentacje. Jeśli Twoi odbiorcy lubują się w profesjonalnych treściach, na rzecz lifestylowego Instagramu (aczkolwiek i on nie zaszkodzi), postaw na specjalistycznego bloga lub artykuły eksperckie w portalach branżowych.
Kanały powinieneś wybrać również tak, by nie marnować potencjału formy - długi wpis najlepiej sprawdzi się na blogu, gdzie dodasz do niego atrakcyjne grafiki i odpowiednio go sformatujesz - a nie w mailu. W nim lepiej przygotować ciekawą zajawkę zachęcającą do przejścia na stronę
Jak widzisz, w content marketingu najważniejsze jest to, by marka była tam, gdzie jej odbiorcy i odpowiadała na ich potrzeby. Publikowanie najbardziej wartościowego contentu, w medium, z którego nie korzystają potencjalni klienci to marnowanie potencjału treści. Z kolei oparcie strategii na formie, której realizacja przysparza firmie problemów, to działanie nieprzemyślane, które na pewno nie pomoże w realizacji celu przyświecająca działaniom. Właśnie dlatego formę komunikatu zawsze należy wybierać tak, by łączyć potrzeby usera i możliwości firmy.
Patrycja Krakus, Marketing Specialist, OSOM STUDIO
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»