
Znowu Rosja? Na razie nikt nie chce tego powiedzieć z całą pewnością.
Usunęliśmy 32 fałszywe strony i konta zaangażowane w skoordynowane działania mające na celu zakłócenie tegorocznych wyborów - poinformował Facebook na firmowym blogu. Firma wstrzymuje się z łączeniem ich z jakimkolwiek krajem czy organizacją. Przyznaje, że działania - podejmowane zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie - przypominają co prawda propagandę, jaką prowadziła rosyjska Internet Research Agency (IRA) przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku, ale nie brakuje też różnic.
- Około dwa tygodnie temu zidentyfikowaliśmy pierwszą z 8 stron i 17 profili na Facebooku, a także 7 kont na Instagramie, które wykazywały nienaturalne, skoordynowane zachowania. Dziś rano usunęliśmy je wszystkie. Gdy zakończyliśmy nasze wstępne dochodzenie, udostępniliśmy informacje amerykańskim organom ścigania, Kongresowi, innym firmom technologicznym oraz Atlantic Council’s Digital Forensic organizacji badawczej, która pomaga nam identyfikować i analizować nadużycia na Facebooku
- czytamy na firmowym blogu Facebooka.
Według Facebooka około 290 tysięcy użytkowników Facebooka miało styczność przynajmniej z jedną z fałszywych stron, z których najpopularniejsze to Aztlan Warriors, Black Elevation, Mindful Being i Resisters. Wszystkie rozpowszechniały treści dotyczące tematów wywołujących silne społeczne podziały - imigracji, prezydenta Trumpa czy skrajnej prawicy. Na fałszywych stronach stworzono 9 500 organicznych postów i 150 reklam, na które przeznaczono około 11 000 dolarów.
>>> Więcej usuniętych stron zobaczysz TUTAJ <<<
Zorganizowano tam także około 30 wydarzeń w ciągu ostatniego roku. Około połowy miało mniej niż 100 kont zainteresowanych uczestnictwem, ale najwięksi zebrali aż 4700 zainteresowanych, a 1400 zdecydowanych.
"Źli aktorzy" - tak Facebook nazywa fałszywych użytkowników - byli bardzo ostrożni. Korzystali z sieci VPN i usług telefonii internetowej, a także płacili stronom trzecim, aby wyświetlały reklamy w ich imieniu. Wszystko to, sprawia że powiązanie fałszywych stron z konkretnym podmiotem jest dzisiaj trudniejsze niż dwa lata temu, kiedy IRA "wpadła" przez własne niedbalstwo, np. płacąc za reklamy w rosyjskiej walucie i ujawniając rosyjskie adresy IP - pisze magazyn Wired.
- Wciąż badamy, co się stało, ale ktokolwiek stworzył tę sieć kont, bardzo się starał ukryć swoją prawdziwą tożsamość, więc nie wiemy jeszcze, kto jest za to odpowiedzialny - napisał w osobnym poście CEO Facebooka Mark Zuckerberg.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez House Intelligence Committee na początku tego roku, IRA zaczęła ograniczać aktywność wiosną 2017 roku. Nowa sieć fałszywych stron zaczęła powstawać w tym samym czasie (marzec 2017).
Atlantic Council’s Digital Forensic stwierdziło, że istnieją podobieństwa w języku ("konsekwentnie błędne tłumaczenia") i ogólnym sposobie działania pomiędzy tymi dwiema kampaniami - czyli koncentracja na tematach silnie polaryzujących społeczeństwo. Jedna z fałszywych stron, Resisters, wzbudziła czujność, ponieważ usilnie dążyła do konfrontacji podczas licznych protestów, w tym przeciwko "Unite the Right 2"
Z informacji, które publikuje agencja Reuters, jej administrator, Brendan Orsinger, aktywista z Waszyngtonu, przyznał, że został zaproszony do pomocy w obsłudze strony przez kogoś, kogo znał tylko za pośrednictwem Facebooka. - Miałem obawy, ponieważ ludzie, którzy mnie nie znają, zwykle tego nie robią - powiedział Orsinger. - Ale jednocześnie było to konto, które mogliśmy wykorzystać.
Zainteresowanie protestem wykazało ok. 3000 osób wskazało. Po tym, jak firma wyłączyła wydarzenie i powiadomiła administratorów tych stron o sytuacji,inni organizatorzy, na Twitterze, sprzeciwili się tej decyzji.
I cannot believe I have to say this: the unite the right counter protest is not being organized by Russians. We have permits in DC, We have numerous local orgs like BLM, Resist This, and Antifascist groups working on this protest.
— Dylan Petrohilos (@dpetrohilos) 31 lipca 2018
fb deleted the event because 1 page was sketch
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.