Odbiorcy postów rzadko rozmawiają ze sobą. Najczęściej każdy krzyczy coś oddzielnie.
Facebook stawia na "znaczące interakcje". Liczyć mają się nie lajki i nie share'y, ale komentarze. O ile jednak ich liczbę i czas odpowiedzi marek śledzić bardzo łatwo, o tyle jakość i wielkość dyskusji znacznie trudniej jest analizować. Firma IRCenter postanowiła zbadać te wskaźniki, których zwykłe narzędzia do analityki social media nie prezentują - liczbę komentarzy odpowiadających na komentarze innych osób i liczbę różnych osób, które odpowiadają na te komentarze. Do porównania wybranych zostało kilka największych fanpejdży z różnych branż i kategorii.
Najżywsze dyskusje prowadzą odbiorcy postów Allegro, Orange i Samsunga
Na Allegro najwięcej wzajemnych dyskusji wywołują komentarze o zmianach funkcjonalności na Allegro (zwłaszcza w styczniu 2018 skasowanie opcji „wystawiony w ciągu”) i niezadowolonych przebiegów z akcji specjalnych. Wśród pozytywnych dyskusji wyróżniały się też akcje związane z WOŚP na tym fanpage.
Na Orange i Play – posty o telefonach w ramach abonamentu (drugi najbardziej angażujący komentarz pod treściami operatorów pochodzi z dyskusji wzbudzonej przez Play). Na Samsungu najwięcej zbiorowych dyskusji wywołują pytania o funkcjonalności i doświadczenia z korzystania z najnowszych smartphone’ów.
Najmniej wzajemnych dyskusji wywołują treści publikowane przez sportowców (Łukasza Piszczka i Roberta Lewandowskiego) i PlayStation Polska. Chociaż sport to najlepszy przykład zbiorowych emocji, to jak się okazuje, odbiorcy postów wcale ze sobą nie rozmawiają, tylko każdy krzyczy coś oddzielnie.
Użytkownicy Facebooka najczęściej zaczynają wzajemnie dyskutować – w efekcie komunikacji marek i mediów – reagując na wydarzenia. Telewizja wpisuje się tutaj w tradycyjną rolę – na video internauci najrzadziej reagują spontaniczną / wzajemną dyskusją.
Narzędzia do analityki social media są nastawione na model „jeden do wielu” - porównują fanpage pod względem liczy komentarzy pod postami lub czasy odpowiedzi marek na posty odwiedzających fanpage. Nie prezentują jednak wskaźników wielkości i jakości dyskusji - mówiących o tym, jak wiele osób zaczyna ze sobą dyskutować w efekcie treści opublikowanych przez markę.
Marce łatwiej jest zarządzać wieloma mikro-dyskusjami, niż większymi debatami internautów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»