Jak zacząć sprzedawać mieszkania na Facebooku?
Blisko połowa poszukujących ofert nieruchomości przegląda zasoby internetu - wynika z badania TNS Polska. Częściej wybierane są mieszkania na rynku pierwotnym (deklaruje to 55 proc. respondentów). Te dane powinny skłaniać deweloperów do aktywności w sieci, jednak ich obecność w internecie ogranicza się najczęściej do publikacji ofert w serwisach ogłoszeniowych.
W Polsce aktualnie 25,7 milionów ludzi korzysta z internetu, w tym aktywnych użytkowników social media jest 14 mln - to 36 proc. całego społeczeństwa (raport We Are Social). 70 proc. z nich przegląda zawartość sieci codziennie.
- Kiedy social media zaczęły rozwijać się w Polsce, korzystali z nich w głównej mierze nastolatkowie, którzy dziś są dorośli i to oni są obecnie potencjalnymi klientami deweloperów - zauważa Anna Gumowska, CEO w Prime Time PR. - 34 proc. wszystkich użytkowników sieci stanowią osoby w wieku 20-29 lat, a 24 proc. ma 30-39 lat. Media społecznościowe to dla nich środowisko naturalne, to tu poznają marki i opinie na ich temat, i to tu powinny być obecne firmy deweloperskie.
Według corocznego raportu, przygotowanego przez serwis We Are Social na temat rynku internetowego, najbardziej popularne serwisy społecznościowe w Polsce to: Facebook (36 proc.), Google+ (14 proc.), Twitter (7 proc.) i Instagram (6 proc.).
Numer 1 to Facebook, ale warto rozważyć obecność również w innych mediach. Na Twitterze możemy komunikować jedynie krótkie treści (140 znaków), linki do stron, a także załączać zdjęcia. To dobre medium do przekazywania krótkich informacji. Z kolei Instagram skupia się wyłącznie na obrazie, niewielkie znaczenie ma tu nawet jego opis, ponieważ przeglądanie treści odbywa się bardzo dynamicznie. Królują natomiast hashtagi.
- Najmniej odpowiednim rozwiązaniem dla branży deweloperskiej będzie Snapchat - twierdzi Anna Gumowska z Prime Time PR. - Nie dotrzemy tam do potencjalnych nabywców mieszkań, ponieważ jego użytkownicy to ludzie bardzo młodzi – połowa z nich jest w wieku 13-18 lat. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się działać na kilku portalach, treści nie powinny się na nich powielać, mają się wzajemnie uzupełniać.
14 mln Polaków posiada konto na Facebooku i to tu skupia się największy ruch internautów, a zamieszczane treści mają największy zasięg.
- Wiele firm obawia się założenia profilu z obawy przed krytyką internautów. Jednak niezadowolony klient, zawsze znajdzie miejsce w sieci, by wyrazić swoją negatywną opinię, warto dać mu przestrzeń, którą sami będziemy w stanie kontrolować - uważa Anna Gumowska. - Takim sytuacjom należy stawić czoło i godnie przyjąć krytykę. Trzeba szybko i odpowiednio reagować, prowadzić dialog z klientem i zaproponować rozwiązanie problemu.
Jak komunikować markę na Facebooku, aby było to efektywne? Najważniejsza jest kompleksowa strategia, a także spójny wygląd wszystkich materiałów publikowanych w sieci. Branża deweloperska jednak dopiero zaczyna swoją przygodę z social media i na razie nie bardzo wie, jak się tu odnaleźć. Dużo firm z tego segmentu nie angażuje się w treść udostępnianą na profilach, nie odpowiada na komentarze i sporadycznie publikuje posty, a przecież aktywny udział jest tu kluczowy.
Oprócz postów mających na celu sprzedaż konkretnego produktu, w tym przypadku mieszkania, warto publikować także treści odwołujące się do emocji, które wywołuje zakup lokalu i przeprowadzka do własnego M. Mieszkanie to przecież nie tylko mury i udział w gruncie. To miejsce, w którym spędzamy większość chwil swojego życia, takich jak pospieszne poranki, długie, romantyczne wieczory czy rodzinne obiady.
Zakup mieszkania to często inwestycja na całe życie. Osoba, która polubiła fanpage firmy rok temu, mogła już kupić lokal, przez co nie będzie bezpośrednio w grupie docelowej dewelopera, jednak może stać się najlepszym ambasadorem jego marki: zadowolonym klientem. Warto podtrzymywać kontakt również z tą grupą i pomyśleć nad publikacją materiałów niezwiązanych bezpośrednio ze sprzedażą mieszkań, ale np. z ich urządzaniem czy wystrojem.
Narzędzia dostępne na Facebooku umożliwiają dotarcie z ofertą do zainteresowanych kupnem lokalu. Algorytm pozwala bowiem na zbieranie informacji o użytkownikach, takich jak wiek, płeć, lokalizacja czy zainteresowania, dzięki czemu możemy nie tylko trafnie targetować reklamę, ale i projektować jej treść.
Dzięki różnym typom kampanii skierujemy swoje działania na wiele obszarów. Nie trzeba skupiać się tylko na pozyskiwaniu fanów, dla przykładu, dzięki reklamie na konwersję skierujemy osoby na stronę internetową firmy lub konkretnej inwestycji. Poniesione koszta są często niższe niż w przypadku pozycjonowania czy AdWords.
Przed zakupem mieszkania aż ośmiu na dziesięciu Polaków sprawdza firmę deweloperską (TNS Polska 2015). Warto zadbać, żeby klient nie trafił na pustą stronę WWW, nieaktywne konto na Facebooku czy wątki na forum pozostawione bez komentarza. Nie sposób dłużej ignorować wpływu social mediów na wizerunek marki. Tym bardziej podczas tak ważnego i czasochłonnego procesu, jakim jest kupno mieszkania, każdy pozytywny kontakt z marką wpływa na jej postrzeganie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»