Mimo zahamowania wzrostu liczby użytkowników, reklamodawcy nadal reklamują się na platformie.
Facebook odnotował 37-proc. wzrost wyświetleń reklamowych w porównaniu do tego czasu w ubiegłym roku i 6-proc. spadek ich kosztów. - Spadek średniej ceny za reklamę był głównie spowodowany ciągłym przesunięciem w kierunku m.in. reklam na Instagram Stories - powiedział David Wehner, CFA Facebooka, nie kryjąc, że Instagram czeka wzrost "obciążenia reklamowego".
Facebook odnotował kolejny dobry kwartał z przychodami z reklam na poziomie 17,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 28% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przychody ogółem wyniosły 17,7 miliarda dolarów za kwartał, czyli wzrosły o 29% w porównaniu z tym rokiem ubiegłego roku.
Dzienny wzrost liczby aktywnych użytkowników pozostaje jednak na takim samym poziomie. Facebook podał, że w trzecim kwartale miał 1,62 miliarda dziennych aktywnych użytkowników (DAU) (wzrost o 9% od trzeciego kwartału 2018 r.). Wygląda na to, że po wzrostach osiąganych w 2016 i 2017 roku (odpowiednio 17% i 18%) nie ma już śladu. Wzrost MAU również utrzymuje się na stałym poziomie 8%. Ich liczba wyniosła 2,45 miliarda.
Facebook szacuje też, że średnio 2,2 miliarda ludzi korzysta z co najmniej jednej z jego aplikacji (Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger) co najmniej raz dziennie, a 2,8 miliarda - miesięcznie.
Angelika Żyżniewska
Marketing Specialist
Osom Studio
Instagram Stories to kolejny touchpoint, czyli punkt styku z marką Twojego potencjalnego klienta. Działania w Stories możesz wykorzystać na wiele sposobów, należy jednak pamiętać o strategii, której (zawsze) warto się trzymać oraz takiej częstotliwości, która pozwoli stale pojawiać się na pasku relacji odbiorców.
Nie istnieje jedna recepta, jak skutecznie wykorzystać Stories w działaniach marketingowych. Przede wszystkim wejdź w buty odbiorcy i serwuj mu content, który opowiada historię: Twoją lub Twojej marki. Niech będzie ona interesująca, angażująca i dwustronna. Baw się formą i wykorzystuj rozmaite funkcje, które daje Ci Instagram Stories: wspomnienia, gify, ankiety, pytania, odliczanie, quizy… możliwości zaangażowania odbiorcy jest naprawdę wiele.
Kiedy już dodasz swoją relację, obejrzyj ją i zastanów się: czy i jaką niesie wartość? Analizuj wyniki i stale wyciągaj wnioski, by stworzyć content, który skutecznie zachęci użytkownika do zostania z Tobą na dłużej, a w dalszej perspektywie - do stania się Twoim klientem.
Marki, które najlepiej działają na tym polu - z mojej perspektywy, ponieważ nie znam ich celów, czy realizacji KPI - to m.in. Netflix Polska (@netflixpl), Reserved (@reserved) czy Westwing Poland (@westingpl). Co łączy każdy z tych profili? Content dostosowany do grupy docelowej, miks treści, który nie pozwala wedrzeć się rutynie i systematyczność działań.
Robert Sosnowski
CVO
REACHaBLOGGER.PL
Dużym potencjałem stories na FB i Instagramie jest to, że są to jednak obszary stosunkowo nowe dla wielu użytkowników i ci starsi nie są tak wprawni w omijaniu reklam jak młodzież. Z moich obserwacji wynika, że poświęcają im więcej czasu w stories niż na wallu. To się oczywiście zmieni, kiedy środowisko stories stanie się im bardziej znajome. Oczywiście też w stories do klika i przekierowania jest jeszcze dalej niż z wielu innych formatów Facebookowych czy Instagramowych, bo nie chce się wychodzić z tego środowiska.
Stories są wdzięczne do leadów, bo ankieta może załadować się wypełniona danymi - pre-definiowana. I właśnie - można powiedzieć, że paradoksalnie - potencjał stories pod leady jest duży. No i jest to idealne narzędzie to wszelkich celów produktowych, brandingowych. Marki, których stories zawsze trzymają dobry poziom to według mnie na przykład Spotify i Calm. Ale oczywiście dobrych przykładów można znaleźć o wiele więcej. Dobrą praktyką jest wykorzystywanie w designie natywnych styli stories. Dzięki temu reklamy wyglądać mogą mniej "reklamowo" i ciekawiej dla odbiorców. Stories to też miejsca wybitnie wizualne więc dobra kreacja, fotografia, dobre produkty, ładny design mają tu kluczowe znaczenie.
Konrad Mizera
CEO i analityk |
Olmeka Creation House
Jeśli scrollowanie walla na Facebooku, czy feeda na Instagramie porównać do jeżdżenia windą, to Stories jest jak poruszanie się windą w poprzek, czymś totalnie na przekór, dając nowe możliwości, ale jednocześnie odbierając pewne przywileje.
Użytkownicy pokochali nowy format Instagrama i Facebooka, a reklamodawcy możliwość pokazywania tam swoich marek. Można powiedzieć, że treści Stories są wyróżnione. Nie giną w zalewie postów i komentarzy na głównym wallu, ale pojawiają się w bardziej kameralnej formie. Reklamy w Stories wykorzystują więc przejścia między autorami, dlatego też pojawiają się bardziej spontanicznie i trudniej nam odwrócić od nich uwagę. Jednocześnie kontrolujemy ich czas wyświetlania. To wszystko plus opcja Swipe Up powoduje, że reklamy w Stories zbierają żniwo niczy pierwsze reklamy w telewizji tradycyjnej.
Nowy format reklam stworzony jest dla marek, które budują rozpoznawalność poprzez swoje produkty, a jednocześnie liczą na szybki zwrot z inwestycji w reklamę, stąd ogromna popularność Stories w branży FMCG. Na pierwszy plan wysuwają się marki odzieżowe i spożywcze, dla których krotochwilne reklamy, bazujące bardziej na obrazie niż treści, są idealnym medium. Choć wszystko zależy od kreatywności reklamodawcy, bo skuteczne Stories to te, które angażują odbiorców, pozwalają im na komunikację zwrotną, jak na przykład AIRBNB, które publikowało zdjęcie z pytaniem i możliwością odpowiedzi. Właściwą odpowiedź można było poznać dopiero po Swipe Up, czyli przeniesieniu się na stronę docelową.
Milena Le Viet - Błaszczyk
Social Media Manager
KAMIKAZE
Instagram Stories staje się coraz potężniejszym narzędziem do publikowania treści reklamowych. Marki natomiast, starając się nadążyć za swoimi fanami, tworzą coraz wymyślniejsze relacje, które mają skutecznie przykuwać ich uwagę.
Stories to dobre pole na działania z zakresu Influencer Marketingu, np. pod postacią krótkich video relacji nagrywanych przez ambasadorów. W ten sposób zmniejszają oni dystans z fanami, co ma wpływ na ocieplenie wizerunku całej marki. Takie stories zamieszczane są między innymi przez profil Max Factor Polska. Jego relacje są przygotowywane przez profesjonalną makijażystkę, która m.in. testuje nowości i dzieli się swoimi kosmetycznymi poradami. Brandy makijażowe podejmują czasem też większe działania, np. takeovery lub live’y. Ma to miejsce choćby na profilu Rimmel Polska, gdzie influencerki „przejmują” Instastories marki na cały dzień.
Relacje Instagramowe to także idealny pretekst do angażowania fanów. Możliwości stories są ogromne: quizy, gify, ankiety, pytania czy odliczania, dają markom duże pole do popisu. Ciekawym przykładem jest profil Yves Rocher Polska, który często tworzy quizy o tematyce pielęgnacyjnej. Konsumenci mają dzięki temu możliwość poznania różnych kosmetycznym ciekawostek oraz informacji o produktach. Dialog z fanami może także opierać na wspólnym tworzeniu nowych produktów. Za przykład można uznać kanał Miss Sporty Polska, który w ramach akcji co-creation pozwalał fankom na podjęcie decyzji w sprawie wyboru nazwy nowej mascary.
Siła treści efemerycznych jest coraz większa, a samo Instastories co chwilę podrzuca nam nowe atrakcyjne narzędzia. Warto z nich skorzystać, nie tylko po to, żeby zwiększać dotarcie do grupy odbiorców, ale także aby ich zaangażować i utrzymać dłuższą relację.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»