6.08.2018 / Social media
 

Quora. Jak wykorzystać ją w działaniach content marketingowych?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
quora.com
quora.com

Quora, to jeden z wielu serwisów Q&A, ale warto zainteresować się nim, jeśli nasze działania content marketingowe nie ograniczają się do polskiego rynku, a bardziej niż na zdobywaniu lajków zależy nam na budowaniu eksperckiego wizerunku i świadomości marki. Jak wykorzystać jej potencjał?

Platforma powstała w 2009 roku, a upubliczniona rok później przez ojców założycieli samego Facebooka. Adam D’Angelo i Charlie Cheever na początku 2010 roku zrezygnowali ze swoich facebookowych stanowisk, by poświecić się tworzeniu platformy, która miała stać się kopalnią wiedzy "z pierwszej ręki". Jej siłą musieli być więc ludzie, którzy jakąś mają. 

Dla współzałożycieli firmy, która za dwa lata miała - jako najwyżej wyceniana firma technologiczna na świecie - zadebiutować na giełdzie, nie to było problemem. D’Angelo i Cheever w Dolinie Krzemowej znali kogo trzeba (m.in. Marka Zuckerberga, który właśnie na Quorze zapytał, jaki start-up powinien przejąć Facebook, po czy zastosował się do wskazówek), a sami też skupiali na sobie uwagę. Nazwiska znane w branży były magnesem, który przyciągnął do witryny dziennikarzy technologicznych, szukających wewnętrznych informacji (na początku dostęp do Quory możliwy był jedynie po otrzymaniu zaproszenia), a potem kolejnych użytkowników (dzisiaj zaproszenia nie jest oczywiście konieczne).

Quora ma już ponad 200 milionów miesięcznie, i - jak podaje TechCrunch - warta jest około 1,8 miliarda dolarów. Mimo że sprzedaż reklam rozpoczęła dopiero w 2016 roku, w kwietniu 2018 udało się jej pozyskać 8500 milionów dolarów od funduszy VC - Collaborative Fund i Y Combinator's Continuity Fund. Tym samym podwoiła swoją wycenę z 2014 roku.

Dziś ma też potężnego konkurenta w postaci Medium, za którym stoją założyciele Twittera, Ev William i Biz Stone, ale nadal warto wziąć ją pod uwagę w planowaniu działań content marketingowych.

Nie warto jednak podejmować ich pochopnie. Siła Quory tkwi w jakości, więc ani odpowiedzi ani pytania tam zadane nie mogą być przypadkowe. Podobnie jak w na LinkedIn nie powinniśmy mówić o wszystkim, tylko trzymać się tematów, do których rzeczywiście możemy wnieść konkretną wiedzę. Ta jest bowiem oceniana. Społeczność Quory może zagłosować na "tak" ("upvote") lub "nie" ("downvote"), aby na szczyt wysunęły się posty najbardziej użyteczne. Przeczesując jej zasoby można więc znaleźć konkretne informacje z interesującej nas dziedziny, a także dowiedzieć się, co w trawie piszczy. 

"Ubocznym efektem" zaangażowania w dyskusje, które rozpalają użytkowników, jest budowanie własnego eksperckiego wizerunku w danej dziedzinie. Pod warunkiem jednak, że nasze wypowiedzi zyskają dobre oceny i szacunek społeczności. 

Agnieszka Sosnowska, account director, Biuro Podróży Reklamy:

65826_bpr-agnieszka-sosnowska_fota.jpgQuora może być bardzo ciekawym narzędziem w niektórych projektach. Jej potencjał tkwi w marketingu wyszukiwarkowo-rekomendacyjnym. Na zatłoczonym rynku pełnym adblocków i przeładowanym komunikacją reklamową to może być skuteczne narzędzie.

Oczywiście w grę wchodzi tu kwestia językowa, bo większość komunikacji w tym serwisie odbywa się po angielsku, ale przecież wiele firm już szuka klientów lub kooperantów na rynkach anglojęzycznych.

Nie jest to narzędzie trafficowe ani sprzedażowe, ale bardzo pomaga w zbudowaniu świadomości usługi lub marki. Daje możliwość wytłumaczenia bardziej skomplikowanych usług lub produktów.

Aby zacząć skuteczne działania trzeba zacząć od podstaw, czyli od skrupulatnego wypełnienia własnego profilu i wyeksponowania powiązania zawodowego z poruszanymi tematami. Najlepiej odpowiadać na tematy, które mają ponad 1000 obejrzeń.

Wiele zależy od umiejętności komunikacyjnych rozmówcy. Warto też traktować Quorę długodystansowo.

Robert Sosnowski, CVO, Reach a Blogger.PL: 

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)Działania o charakterze contentowym, influencerskim stają się coraz ważniejsze dla marketerów i ten trend od kilku już lat przybiera na sile(stąd m.in. także bardzo dynamiczny rozwój takich platform jak Reach a Blogger). Quora, która jest na rynku od 9 lat przeżywa obecnie mały renesans, właśnie w kontekście ciągłego rozwoju komunikacji socialowej i z idącego za nim rozwoju marketingu rekomendacji.

Ludzie, w tym twórcy internetowi, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą w jakichś dziedzinach, mają dodatkowe szanse na dotarcie do publiczności. Oczywiście ciężko będzie zyskać większą ilość ruchu, ale jak wiemy dziś niekoniecznie blog www jest głównym aktywem, a bardziej zasięg blogera w wielu mediach społecznościowych. I twórcy internetowi dostają kolejny kanał do powiększania tego zasięgu.

Od ich sprytu i talentu oraz specyfiki obszaru, w którym operują, będzie zależało jak dużo na tym zyskają. Oczywiście pamiętać należy, że tutaj do wygrania jest głównie dotarcie do użytkowników, którzy szukają odpowiedzi w Google na specyficzne kwestie.

Bo Quora wyskakuje coraz częściej w Google na pierwszym miejscu.

By skutecznie wykorzystać potencjał Quory warto pamiętać o kilku rzeczach:

 • uzupełnij profil
  Będzie wizytówką Twoją i Twojej firmy. To istotne, nie tylko dla celów PR-owych, a także dla zwiększenia wiarygodności. Anonimowe bądź niekompletne profile nie wzbudzają zaufania, a doświadczenie zawodowe może stanowić poparcie dla tez, które zdecydujesz się wygłosić.
 • bądź na bieżąco
  Zanim postanowisz mówić - posłuchaj. By stanowić wartość dla użytkowników Quory musisz zorientować się, czego potrzebują, o czym mówią i co ich interesuje. Potem wybierz z nich te, które interesują także Ciebie i... jeszcze trochę poczytaj. Nie zadawaj banalnych pytań i nie udzielaj przypadkowych odpowiedzi, w tym celu...
 • ustaw powiadomienia
  Pomogą się trzymać rękę na pulsie. Możesz kontrolować powiadomienia związane z tematem, powiązane z nimi pytania, odpowiedzi, a także odpowiedzi powiązane z konkretnym użytkownikiem. Możesz też kontrolować ustawienia prywatności np. stając się niewidoczny dla wyszukiwarek. 
 • skoncentruj się na jakości
  Twoje odpowiedzi powinny być pełne, wartościowe i poprawne gramatycznie. Jeśli udowadniasz swój punkt widzenia, przytocz coś więcej niż zapewnienie "u mnie działa". Dane, statystki, wykresy - wszystko to, zwiększa wiarygodność i czyni odpowiedź bardziej użyteczną. 
 • zadbaj o networking
  Quora daje możliwość komunikacji z innymi użytkownikami, podobnie zresztą jak wszystkie inne media społecznościowe, ale - jeśli zamierzamy budować ekspercki wizerunek - zwłaszcza na niej powinniśmy rozważnie korzystać z tej opcji. 
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.