Reklamy na Tik Toku były kwestią czasu, ale aplikacja nawet z nimi pozostaje dużym wyzwaniem dla marketerów.
TikTok, czyli dawne Musical.ly to aplikacja dla młodego (naprawdę młodego) pokolenia i większość seniorów w wieku 30+ tylko mniej więcej orientuje się, o co w niej chodzi. Marketerzy muszą jednak wiedzieć więcej, bo TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. W 2018 roku była już dostępna w 150 krajach i w 75 różnych językach.
Aplikacja umożliwia tworzenie krótkich (od 3 do 15 sekund) klipów i krótkich (od 3 do 60 sekund) pętli wideo jest wiodącą krótką platformą wideo w Azji, Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata.
Najgęściej zasiedlają ją użytkownicy w wieku 13-15 lat, stanowiąc blisko dwie trzecie społeczności; potem mamy osoby poniżej 13 roku życia (18% ogółu) oraz użytkownicy w przedziale 16-18 lat (15%). Starszyzna, powyżej 18 roku życia, to zaledwie nieco ponad 2%.
Tit Tok od dłuższego czasu już eksperymentuje z reklamami tak, by znaleźć format, który pozwoli zmonetyzować zaangażowanie użytkowników. Teraz na platfomie znalazły się aż cztery narzędzia dedykowane marketerom:
- reklamy pojawiające się, gdy użytkownicy po raz pierwszy otwierają aplikację
- natywne reklamy wideo
- reklamy zachęcające twórców treści do skorzystania z hashtagu promocyjnego
- filtry i soczewki podobne do tych na Snapchacie.
Co o nowych propozycjach sądzą marketerzy?
Robert Sosnowski
CVO, REACHaBLOGGER.PL:
Wprowadzenie nowych form reklamowych jest naturalnym i słusznym krokiem w rozwoju TikTok. Podobnie zrobił Snapchat jakiś czas temu, rozbudowując swój panel do emisji reklam.
Czy reklamodawcy zamiast korzystać ze współpracy z Influencerami z TikToka sięgną po nowe formaty reklamowe? Zapewne będą korzystać z influencerów bezpośrednio przez platformy takie jak Reach a Blogger, ale większe kampanie będą wspierać płatnymi formatami reklamowymi. Nowe rozwiązania reklamowe to zawsze nadzieja na tanie CPM-y i tanie kliki. Zwykle w okresie rozwijania nowych narzędzi tak faktycznie jest. Ale dziś marki i agencje szukają głębokich interakcji. Ideałem jest rozliczanie się za skomplikowane akcje (rejestracja, instalacje, zakupy). Nie jest łatwo zdobywać wartościowy ruch z TikToka narzędziami reklamowymi, co wynika z natury aplikacji.
TikTok wciąż pozostaje trochę kontrowersyjny dla reklamodawców, ze względu na nieodpowiedni kontent, często dotyczący nastolatków. Czy TikTok zrobi porządek ze swoim kontentem? Ostatnio Tumblr zdobył się na tego typu krok i ponoć stracił około 30% użytkowników. Z kolei kontrowersyjne materiały na YouTube zdają się tej platformie nie szkodzić pod kątem reklamowym, ale w przypadku YouTuba klienci lepiej czują tę platformę i mają przez to do niej większe zaufanie. YouTube zresztą też moderuje swoje treści pod wpływem opinii użytkowników.
Aleksander Babiński
Junior Strategy Planner KAMIKAZE
Cała branża spodziewała się, że prędzej czy później reklamy pojawią się na TikToku - w końcu stało się. W związku z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi wprowadzenia 4 formatów reklamowych, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania tej aplikacji do promocji marki, jeśli komunikacja kierowana jest do nastolatków. W końcu jest to kolejne miejsce, w którym możemy dotrzeć do nowych odbiorców. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy pamiętać, że TikTok to zupełnie inna aplikacja niż Facebook czy Instagram.
Uważam, że jeśli reklama ma zostać pozytywnie odebrana przez użytkowników, powinna, a nawet musi być dostosowana do aplikacji pod względem formy. Mam tu na myśli reklamy tworzone na wzór filmików udostępnianych w aplikacji - krótkich, prostych i zabawnych, a także wykorzystujących dostępne w aplikacji efekty. Taka forma zapewni w miarę naturalny odbiór reklamy i wpisze się w charakterystykę aplikacji.
Dlaczego warto spróbować? Jest to nowa możliwość promocji, która nie została jeszcze wykorzystana przez marki w każdy możliwy sposób, więc daje duże pole do popisu. Na ten moment na TikToku nie ma jeszcze tak wielu reklam, jak na innych portalach społecznościowych - ciężko jest pod tym względem porównać TikToka np. do Instagrama. Myślę jednak, że jest to tylko kwestia czasu, aż marki wejdą na TikToka i odkryją drzemiący w tej aplikacji potencjał. Widzę tu duże możliwości dla marek FMCG i odzieżowych, których klienci stanowią największą część użytkowników aplikacji.
Podsumowując - nowe formaty reklamowe są dużym krokiem w stronę komercjalizacji treści, które znajdziemy na TikToku, co jednym może się podobać, a innym nie. W tym momencie głównie od marketerów będzie zależało jak duża będzie ta druga grupa.
Piotr Młynarczyk
junior social media specialist, agencja Intellect:
TikTok na naszym rynku zadebiutował stosunkowo niedawno - na początku sierpnia ubiegłego roku (zastępując coraz bardziej popularną platformę Musicaly.ly) i od tego czasu, z miesiąca na miesiąc, m.in. dzięki dużym nakładom reklamowym, popularność aplikacji rośnie w „zatrważającym” tempie. W lutym tego roku ogłoszono, że tylko w Polsce została ona pobrana niemalże 6 milionów razy. Pod względem liczby użytkowników zajmujemy wysokie 15. miejsce. O rosnącym fenomenie tej platformy społecznościowej świadczy fakt, że w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2018 roku TikTok w liczbie pobrań wyprzedzał takich gigantów jak Facebook, Instagram czy Snapchat! Obok takich informacji nie można przejść obojętnie, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej aplikacji, szczególnie w kontekście wprowadzonych właśnie nowych formatów reklamowych.
Działanie aplikacji opiera się na kilkunastosekundowych filmikach nagrywanych przez użytkowników. Brzmi znajomo? Zdecydowanie! Przesyłanie krótkich wideo to coś, co stało się kluczem do sukcesu innej bardzo popularnej platformy – Snapchata. Twórcy TikToka jednak nie skopiowali znanego patentu, ale poszli o krok dalej. Zmiksowali krótkie nagrania z popularną muzyką. Efekt? Ogromny sukces, szczególnie wśród młodszych odbiorców. Dlaczego TikTok tak do nich przemawia? Popularny kiedyś wśród młodzieży Facebook w krótkim czasie stał się platformą znaną na całym świecie, jest na nim niemal każdy – od najmłodszych do najstarszych. Snapchat, na którym początkowo królowali nastolatkowie, również zaroił się starszymi ludźmi. Jest to powód, dla którego młodzi zaczęli uciekać do konkurencji i szukać alternatywy. I tak trafili na TikTok. Mają tam do dyspozycji wiele efektów specjalnych czy też filtrów, dzięki którym mogą urozmaicić nagrany materiał. Mają również dostęp do bardzo dużej bazy utworów muzycznych, o zróżnicowanych gatunkach. Mogą dzielić się efektami swojej pracy zarówno na Facebooku jak i Instagramie. Aplikacja pozwala też także na dodanie reakcji, które są bardzo popularne w innych portalach społecznościowych.
Sukces TikToka możemy zauważyć gołym okiem. Jego popularność już przerosła Snapchata, a następnym krokiem jest Instagram. Znaczący wpływ na to może mieć społeczność, wśród której występuje tylko zdrowa rywalizacja, bez obecności hejtu. Jaki wpływ na działanie marketingowe mają te wszystkie zalety? 600 milionów użytkowników mówi samo za siebie. Aplikacja dociera głównie do ludzi młodych, którzy większość swojego czasu spędzają w świecie wirtualnym – i to oni kreują główne dochody. Wiele marek podejmuje współpracę z użytkownikami z całego świata. Zauważają w nich ogromny potencjał. Przykładem może służyć kampania Coca-Coli czy marki Garnier. Coca-cola rozpoczęła akcje: „#WOWmoment” – polega ona na pokazaniu chwil z życia użytkowników, tzw. „WOWmomentów”, w których obecne są produkty marki, w „WOWmiejscach”. Akcja zrzesza 18 influencerów. Garnier w swoją akcję zaangażował 9 osób, które utworzyły kampanię "CzystySquad", promowaną hasłami "#freeyourskin" oraz "#freeyourself”. Jest ona skierowana do młodzieży i kładzie nacisk na promowanie odpowiedniej higieny skóry.
Co nas czeka dalej? Początki aplikacji są bardzo podobne do tych, jakie miały inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Snapchat. Młodzi odbiorcy napędzają działania aplikacji. Można powiedzieć, że „zmuszają” ją do dalszego i ciągłego rozwoju. Sama marka również widzi ogromny potencjał, dlatego postanowiła działać. Efektem tego są m.in. nowe formaty reklamowe, które pojawiły się w aplikacji przed kilkoma dniami – głównie pełnoekranowe kilkusekundowe nagrania, stylizowane na te, nagrywane przez innych użytkowników. Jak zareagują na nie użytkownicy i jak wykorzystają to marki? Czas pokaże. Niemniej, sukces TikToka jest już niezaprzeczalnym faktem i jest on obecnie jedną z największych platform społecznościowych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»