Otwartość i powszechny dostęp - taka jest przyszłość internetu według uczestników dwóch międzynarodowych konferencji poświęconych sieci, które odbyły się w ciągu ostatniego tygodnia.
Otwartość i powszechny dostęp - taka jest przyszłość internetu według uczestników dwóch międzynarodowych konferencji poświęconych sieci, które odbyły się w ciągu ostatniego tygodnia.
Zebrani na dorocznym Internet Governance Forum w Hyderabadzie w Indiach stwierdzili, że aby internet zyskał kolejny miliard użytkowników powinien on przemówić wieloma językami.
"Kiedy mówimy o internecie zwracamy się przede wszystkim do osób anglojęzycznych", powiedziała Manal Ismail, vice-szef Governmental Advisory Commitee (GAC) - ciała doradczego organizacji ICANNN zajmującej się regulacjami odnośnie globalnego rynku domen internetowych.
Oprócz lokalnych treści oraz rodzimego oprogramowania, w na obsługę wielu języków powinny w sposób szczególny zwrócić uwagę wyszukiwarki internetowe, gdyż to właśnie one stanowią jeden z kluczowych punktów dostępowych do zasobów globalnej sieci, dodała.
Nie wszyscy zebrani na konferencji byli jednak zgodni z Ismail i poddali w wątpliwość tezę, że zapotrzebowanie na internet w jezykach narodowych jest aż tak duże. W zamian wskazano na rosnącą wagę technologii rozpoznawania ludzkiego głosu i transkrypcji mowa-tekst, gdyż to ona według niektórych wizjonerów stanie się przyszłością internetu.
Innym kluczowym czynnikiem rozwoju będzie powszechna dostępność oraz niska cena korzystania z sieci. Kiran Karnik doradca indyjskiego premiera ds. nauki i nowych technologii stwierdził, że osoby tworzące politykę powinny zastanowić się jak finansować dostęp do internetu, tak by był on w pełni darmowy i docierał do jak największej ilości osób.
W międzyczasie, na Open World Forum w Paryżu szereg osób związanych ze środowiskiem Open Source debatowało nad przyszłością wolnego oprogramowania. Rezultatem debaty jest raport stanowiący zbiór wytycznych rozwojowych dla branży na najbliższe 12 lat.
Autorzy raportu "2020 FLOSS Roadmap" zawarli w nim zbiór przewidywań związanych z rolą darmowego, otwartego oprogramowania za 12 lat. W raporcie znalazło się również 80 rekomendacji w postaci dla branży.
Według raportu za 12 lat oprogramowanie open-source trafi do mainstreamu i przyczyni się do zmniejszenia cyfrowej przepaści pomiedzy bogatymi a biednymi. Sieci społecznościowe będą bazowały na rozległych i otwartych usługach typu cloud-computing i pozwolą ludziom wchodzić w interakcje nie tylko ze znajomymi, ale także z administracją publiczną, służbą zdrowia itp.
Proces dochodzenia do takiego stanu rzeczy nie bedzie jednak samorzutny. Inwestorzy, ustawodawcy, eduktaorzy, wyborcy a także zwykli konsumenci odegrają w nim kluczową rolę.
Według rekomendacji uczestników Open World Forum 2008 rządy powinny faworyzować otwarte standardy oprogramowania, które będzie z kolei potrzebowało przejrzystych regulacji i ram prawnych oraz rosnącego systematycznie zaangażowania użytkowników.
News.Yahoo.com
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»