
Wady i zalety oby rozwiązań przedstawia Mateusz Sękara, SEO Team Leader z agencji SEMAHEAD.
Debata "subfolder vs subdomena" rozgrzewa branże SEO od dawna, a Google, jak to Google, nie pomaga jednoznacznie rozwiązać tego dylematu, twierdząc, że wyszukiwarka traktuje je tak samo. SEOwcy zwracają jednak uwagę na to, że - mimo iż roboty Google mogą tak samo crawlować subdomeny jak podfoldery - jest pewna logika, na którą trzeba zwrócić uwagę projektując architekturę informacji na własnej stronie. Jakie więc są zalety i wady obu rozwiązań? O to zapytaliśmy Mateusza Sękarę, SEO Team Leadera z agencji SEMAHEAD.
Mateusz Sękara
SEO Team Leader
SEMAHEAD
Blog firmowy w obecnych czasach jest czymś, co może zauważalnie zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarce, a więc znacznie poszerzyć ilość słów kluczowych, po których znaleźć nas mogą potencjalni klienci. Chodzi tutaj przede wszystkim o słowa należące do tzw. długiego ogona (czyli te bardziej szczegółowe zapytania, składające się przynajmniej z 2 - 3 słów). Blog to doskonały sposób na wspomaganie sprzedaży oraz lojalizację użytkownika.
Jeśli podjąłeś już decyzję o tym, że zakładasz bloga firmowego, najpewniej zadajesz sobie pytanie gdzie go ulokować? Istnieją dwa rozwiązania – umieszczenie go w osobnej subdomenie lub w obrębie zwykłej podstrony należącej do tej samej domeny, na której obecny jest sklep lub inny rodzaj strony internetowej. Postaram się poniżej odpowiedzieć, które z rozwiązań warto wybrać.
Blog w katalogu – wady i zalety
- Przykład adresu: https://domena.pl/blo
- Przykład znanej marki: https://allegro.pl/artykuly
Zalety:
- blog na starcie zyskuje „moc” domeny głównej, a więc nie zaczynamy proces pozycjonowania od zera;
- wzmacniamy „siłę” domeny głównej, dzięki stale rozbudowywanym treściom;
- domena główna zyskuje nowe naturalne linki, dzięki udostępnianiu wpisów blogowych w internecie przez czytelników;
- blog jest identyfikowany przez użytkowników z główną domeną, a więc istotą naszej marki.
Wady:
- wszelkie kary, które otrzymamy od Google (np. za złe linki) odbiją się negatywnie na całej domenie;
- blog nie powinien pozycjonować się na frazy zarezerwowane stricte dla głównego serwisu, ponieważ prowadzi to do kanibalizacji słów kluczowych;
- w specyficznych przypadkach zdarza się, że blog stworzony na innym silniku niż podstawowa część strony (np. na Wordpressie) to dodatkowa furtka na zhakowanie całej strony.
Blog w subdomenie – wady i zalety
- Przykład adresu: https://blog.domena.pl/
- Przykład znanej marki: https://trendy.allani.pl/
Zalety:
- tworząc treści, możesz używać tych samych słów kluczowych, co na domenie głównej, ponieważ Google traktuje domenę oraz subdomenę jako dwa osobne byty, a więc nie będziemy mieli do czynienia z kanibalizacją treści;
- linki z bloga, które prowadzą do podstawowej domeny, mają większą „moc” jeśli pochodzą z osobnej subdomeny (oczywiście jeśli ta jest już odpowiednio wypozycjonowana);
- ewentualne kary od Google dla bloga nie wpływają negatywnie na pozycje domeny głównej w tak dużym stopniu, jak w sytuacji, gdzie blog znajduje się w katalogu.
Wady:
- „siła” subdomeny jest budowana od zera, ponieważ dla Google jest to całkowicie odrębny byt, a więc całkowicie nowa strona;
- wartościowe treści na blogu nie wpływają bezpośrednio na zwiększenie widoczności domeny głównej;
- musimy pozycjonować dwie domeny na raz, a więc sumaryczne koszty będą wyższe.
Podsumowanie – gdzie opublikować bloga?
Każde z przedstawionych powyżej rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak moim zdaniem znacznie bardziej korzystna może okazać się publikacja bloga w katalogu, ponieważ oznacza to jego szybsze pozycjonowanie, lepsze linkowanie wewnętrzne, spójność z główną marką oraz stałe zwiększanie widoczności domeny głównej, co w konsekwencji oznacza znaczącą synergię działań. Z kolei subdomena najlepiej sprawdza się jako miejsce dla prowadzenia biznesu o odrębnym charakterze, ponieważ blog w katalogu jest automatycznie nacechowany tematyką domeny głównej.
Prowadząc bloga starajmy się przede wszystkim odpowiadać na często zadawane pytania związane z branżą w której działamy. Dzięki temu stawiamy się w roli eksperta i możemy nawiązać realną interakcję z użytkownikami strony oraz klientami sklepu internetowego. To dodatkowa zaleta prowadzenia bloga w katalogu.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»