Specjalnie dla interaktywnie.com pisze Michał Grzeszczyk z MBridge – Marketing Experts.
Google Ads, Youtube, Facebook Ads... każdy ekspert zajmujący się marketingiem internetowym doskonale zna te produkty gigantów z Doliny Krzemowej i jest w stanie wyrecytować z pamięci najważniejsze funkcje tych narzędzi. Lecz przyznajmy szczerze: kto przynajmniej raz użył Google Moja Firma do promowania swojej firmy lub ustawił je dla swojego klienta? Zapewne niewielu z nas. Wynika to głównie z faktu, że ten produkt nigdy nie był dla Google priorytetem przynoszącym bezpośredni przychód, a co za tym idzie, marka nie promowała go zbyt mocno.
Nie oznacza to natomiast, że Google Moja Firma to narzędzie posiadające ograniczone możliwości. Wręcz przeciwnie! Według mnie to najważniejszy pierwszy krok dla lokalnych biznesów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z promocją w internecie. Jest to także kanał dotarcia do grupy docelowej najczęściej pomijany przez duże firmy, już wydające pokaźne kwoty na reklamę w internecie. Otóż Google Moja Firma to kanał dla małego i dużego gracza, a do tego jest zupełnie darmowy.
Czym właściwie jest Google Moja Firma?
Google Moja Firma to produkt, którego dostawcą jest Google, a jego celem jest utworzenie w internecie wizytówki biznesu, którą możemy zobaczyć w dwóch miejscach:
- w oznaczeniu na Google Maps
- w organicznych wynikach wyszukiwania.
Czy ten drugi punkt (organiczne wyniki wyszukiwania) przez przypadek nie przypomina nam SEO, czyli optymalizacji domeny w organicznych wynikach Google? Dokładnie tak! Wizytówki Google Moja Firma powinniśmy traktować jako suplement do naszych działań SEO. Dobrze wypozycjonowana domena, reklamy w Google Ads oraz nasza pozycja na Google Moja Firma pozwolą nam osiągnąć trójstronną synergię między tymi narzędziami.
Wielu graczy wydaje miliony na kampanie SEM oraz optymalizację SEO, a zapomina, że przestrzeń dotyczącą lokalnych zapytań w wyszukiwaniach Google’a w większości nie zajmuje, ani jedno, ani drugie, tylko wizytówka Google Moja Firma, jak na przykładzie poniżej:
Pierwsze kroki z Google Moja Firma
Logicznym wnioskiem jest, że za każdym razem, gdy ktoś wpisuje nazwę naszej firmy w wyszukiwarkę Google i znajduje się w pobliżu naszego biznesu, zobaczy wizytówki Google Moja Firma. Dlatego właśnie powinno nam zależeć na tym, aby mieć pełną moc edytowania tego elementu. Możemy ją otrzymać tylko wtedy, gdy wizytówka będzie zweryfikowana.
Zmiany w weryfikacji wizytówki
Swoją wizytówkę możemy zweryfikować na kilka sposobów. Podstawową metodą jest otrzymanie pocztówki od Google z kodem weryfikacyjnym, który następnie wpisujemy po zalogowaniu się do narzędzia. Droga ta może wydawać się dość wyboista, ponieważ na taką pocztówkę trzeba poczekać do 2-3 tygodni, ale na szczęście od kilku miesięcy w Polsce możliwe jest także otrzymanie kodu weryfikacyjnego w postaci wiadomości SMS. Takie udogodnienie jest udostępnione tylko dla numerów telefonu, które znajdują się na whitelist Google tzn. posiadają swoją historię w środowisku Google np. były podpięte pod konto Gmail i nie wykazywały negatywnych zachowań. Z tego względu część osób może nie mieć takiej możliwości.
Gdy już nasza wizytówka jest zweryfikowana i możemy w pełni z niej korzystać, czas zabrać się do pracy i ustawić podstawowe dane o swojej firmie:
- nazwę,
- godziny otwarcia,
- stronę internetową (panel umożliwia nam zaprojektowanie swojej własnej strony internetowej zupełnie za darmo, co jest idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców),
- numer telefonu,
- adres,
- opis firmy,
- zdjęcia i materiały wideo.
Pamiętajmy o tym, aby zdjęcie profilowe jak najlepiej reprezentowało naszą firmę. Radziłbym, aby było nim logo firmy, a nie, jak robią to niektórzy, wejście do sklepu czy biura.Te elementy zobaczymy i tak na podglądzie z Google Street View, tak jak na przykładzie poniżej:
Możecie zastanawiać się, dlaczego niektóre wizytówki wyświetlają się wyżej w wynikach Google, a niektóre niżej. Otóż stoi za tym algorytm, który uwzględnia trzy zmienne:
- trafność – określa, jak dokładnie wizytówka lokalnej firmy pasuje do wyszukiwanego hasła,
- odległość – określa, jak blisko znajdujecie się danej lokalizacji,
- rozpoznawalność – opiera się na informacjach o firmie zbieranych przez Google z różnych miejsc w internecie (np. z linków, artykułów czy katalogów). Na pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania wpływa też liczba opinii i uzyskane oceny – im jest ich więcej i im bardziej są pozytywne, tym wyższa pozycja firmy.
Dodatkowo Google Moja Firma może także służyć jako przestrzeń do informowania o promocjach, zniżkach lub akcjach specjalnych. Narzędzie posiada zakładkę „Posty”, w której możemy dodać swój baner oraz informację o czasie jego emisji. To świetne miejsce do zainteresowania naszym biznesem potencjalnych klientów. Jak widać na przykładzie poniżej, niektóre polskie firmy już korzystają z zalet postów na Google Moja Firma:
Dlaczego obecność na Google Moja Firma jest ważna?
Jeśli posiadacie fizyczne sklepy, a nie ma Was na Google Moja Firma, to bardzo dużo tracicie. Czy wiedzieliście, że według Forbesa 97% internautów szuka lokalnych firm właśnie w internecie? A czy słyszeliście, że 77% światowego ruchu w internecie wygenerowanego przez wyszukiwarki przechodzi przez Google? No właśnie, część tego globalnego ruchu i zapytań o lokalne firmy to nic innego jak wizytówki Google Moja Firma.
Jest jeszcze jedna ciekawa statystyka, która przemawia za tym rozwiązaniem – 90% klientów według Marketing Land potwierdza, że na ich decyzję o zakupie wpływają opinie o produkcie w internecie. A tak się składa, że nasze firmy są oceniane w Google Moja Firma, czy tego chcemy czy nie. Nawet gdy nie zweryfikujecie swojej wizytówki w Google, ktoś może ocenić Waszą firmę i napisać opinię o jej usługach lub produktach. Dlatego bycie świadomym tego, co piszą o naszym biznesie oraz odpowiednia reakcja na nieprzychylne opinie są jak najbardziej w interesie przedsiębiorcy, a Google Moja Firma jest do tego idealną platformą.
O AUTORZE |
Michał Grzeszczyk jako Business Strategy Manager w MBridge – Marketing Experts odpowiada za strategiczne wsparcie obecnych i nowych klientów firmy oraz zarządzanie pracami działu PR odpowiedzialnego za kreowanie wizerunku agencji. Studiował na SGH w Warszawie oraz SKEMA Business School w Nicei.
Wcześniej związany z międzynarodowymi korporacjami m.in. Google Polska i iProspect Poland.
|
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»