Google, mimo że daje wskazówki, jak optymalizować strony, zdradza niewiele konkretów. Co więc wiadomo?
Google, mimo że dzieli się ogólnymi informacjami na temat algorytmu wyszukiwarki, szczegóły zostawia dla siebie, zmniejszając ryzyko, że "złamie" system, który ma być możliwie obiektywny. Finalnie, pozycja strony w wynikach wyszukiwania zależy od szeregu czynników, których waga nie jest jednoznacznie określona.
Marta Kossakowska
CEO
Agencja Interaktywna Quality Factor
Zawartość wyświetlana w wyszukiwarce z założenia ma być obiektywna, dostępna w każdej chwili oraz możliwie najtrafniej dopasowana do zapytania. Każdy użytkownik ma mieć bezpłatny dostęp do dobrych jakościowo informacji. Taka jest filozofia Google.
Na jedną minutę pojawia się około 30 milionów zapytań, więc mechanizmy porządkujące treści, zdjęcia, filmy i inne zasoby w wyszukiwarce naprawdę mają co robić! Systemy rankingowe, nazywane robotami, botami, algorytmami, odpowiedzialne są za analizę, porządkowanie i indeksowanie setek miliardów stron internetowych.
Procesy oparte na algorytmach Google trwają nieprzerwanie od prawie 20 lat, są systematycznie rozbudowywane, modyfikowane, coraz bardziej zaawansowane. Nie mamy pewności jak często się zmieniają – takie jest przecież założenie twórców wyszukiwarki! Przyjmuje się, że algorytmy zmieniają się co najmniej kilkaset razy w roku!, a poważniejsze ich aktualizacje odnotowuje się kilka, kilkanaście razy w roku. Wielu z nas kojarzy aktualizację Panda, która pojawiła się po raz pierwszy w 2011 roku, czy też Pingwina i jego premierę w 2012 roku lub Kolibra, który „przyleciał” w 2013 roku. Był też Opos, Fred i wiele innych nazwanych oraz nienazwanych aktualizacji. 2019 rok i początek 2020 roku obfitują m.in w doniesienia o aktualizacjach dotyczących stron z branży medycznej – tzw. algorytm „Medic”.
Zatem to nie jeden algorytm, a cała ich seria porządkuje oraz indeksuje dla nas wyniki wyszukiwania w każdej sekundzie, każdego dnia!
Z założenia mechanizmy Google w indeksacji wyników biorą pod uwagę treść zapytania, przydatność i trafność danej strony internetowej czy zasobów, wiarygodność źródła, ustawienia wyszukiwania, czy też lokalizację z której pojawia się odpytanie lub w której aktualnie znajduje się użytkownik. Z doświadczenia praktyków, SEO-wców czy wyspecjalizowanych agencji interaktywnych jest tego znacznie więcej! Warto pamiętać, że w definicjach Google nie istnieje słowo „pozycjonowanie”. Obowiązuje określenie SEO (Search Engine Optimization), czyli w skrócie – optymalizacja pod wyszukiwarkę, mająca nierozerwalny związek z funkcjonowaniem algorytmów.
Budując witrynę internetową, planując wdrożenie e-sklepu, uruchomienie strony blogowej, poradnikowej, informacyjnej lub o innym przeznaczeniu, już na samym początku procesu warto mieć świadomość zastosowania dobrych praktyk, uwzględnienia dywersyfikacji i ciągłych zmian w algorytmach Google. Aktualne trendy w optymalizacjach typu „on-site” stawiają między innymi na dostosowanie do urządzeń mobile/responsywność, czas i łatwość ładowania się danego źródła, unikalność, różnorodność, jakość publikowanych treści, grafik czy zasobów wideo, optymalizację treści oraz tzw. meta danych, i wiele innych. Content wciąż króluje – ten na stronie i ten zbudowany wokół strony. Stąd tak popularne stały się usługi oferowane przez wyspecjalizowane agencje interaktywne i freelancerów – między innymi content marketing czy link building. Wszystko to ma znacznie ze względu na skomplikowane funkcjonowanie algorytmów wyszukiwarki.
Rank Brain Google działa już jak sztuczna inteligencja – podczas gromadzenia informacji SI przyjmuje przecież różne formy i opiera się na ewolucyjnych obliczeniach. Wyniki przetwarzane przez algorytmy Google są totalnie nieprzewidywalne i zmienne – bardzo trudno je poddać analizie i nie ma możliwości, aby na nie wpłynąć bezpośrednio. Nawet inżynierowie z Google nie rozumieją co dokładnie robi ich Rank Brain!
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jak ktoś chce obserwować zmiany w udziale Rank Brain to może analizować pozycje serwisów navtur i techpedia.
Są dwa serwisy po których widać, jaki udział ma Rank Brain w wynikach, oba bardzo bogate w treści, ale bez linków. Biorąc pod uwagę ich obecną pozycję Rank Brain ma znaczenia marginalne, liczone raczej w promilach niż procentach. SEO więc cały czas rządzi w wynikach i szanse, że AI będzie decydować są w tej chwili bardzo małe, ale oczywiście może się to kiedyś zmienić.