
Działania Google w najbliższych dniach i tygodniach pokażą, w jaki sposób działa polityka promowania wiarygodnych eksperckich treści i walki z dezinformacją.
Od kilku dni główną informacją, którą żyje cała Polska jest rozwój sytuacji związanej z koronawirusem. Warto przyjrzeć się w jaki sposób internauci szukają informacji za pomocą Google, ale też jak sama wyszukiwarka podchodzi do prezentowania wyników dla tak newralgicznych fraz. Działania Google w najbliższych dniach i tygodniach przynajmniej częściowo pokażą w jaki sposób w praktyce działa polityka promowania wiarygodnych eksperckich treści i walki z dezinformacją. Należy też pamiętać, że obecna sytuacja to nie tylko wzrost ruchu dla zapytań związanych z sytuacją epidemiologiczną. Jest to także ogromne wyzwanie dla wielu gałęzi biznesu, które muszą liczyć się ze znaczącym spadkiem ruchu. O skali tego zjawiska przekonamy się w najbliższych tygodniach.
Prezentowanie wyników organicznych dla zapytania „koronawirus”
Wpisując słowo kluczowe "koronawirus" widać, że na samej górze, w ramach funkcji Alert SOS znajdują się najważniejsze newsy dostępne w formie karuzeli. Pod nim znajduje się dodatkowy listing podstron rządowych oraz WHO z informacjami na temat koronawirusa, a także mapka obrazująca obszar, na którym rozprzestrzenił się wirus, również odsyłająca do witryny WHO. Działania te mają zapewnić najlepszą widoczność dla wiarygodnych źródeł informacji.
Źródło: Google
Dopiero po tych wszystkich dodatkowych odnośnikach widzimy zwykłe wyniki organiczne.
- Łatwo można dostrzec, że na pierwszej stronie wyników wyszukiwania nie ma miejsca na słabe i nie budzące zaufania domeny bez autorytetu. Widać tutaj również kilka potencjalnych intencji każdego użytkownika. Przede wszystkim jednak, sposób prezentowania wyników wyszukiwania dla fraz związanych z COVID-19 pokazuje, że Google podejmuje kroki aby zagwarantować lepsze pozycjonowanie wiarygodnych treści – mówi Aleksander Kasprzak, SEM Manager w Lightscape.
Na 11 wyników, dwa to podstrony w domenie rządowej, czyli zaufanej domeny z oficjalnymi komunikatami odnośnie tego co powinniśmy wiedzieć. Dwie to podstrony w serwisach o zdrowiu – chcemy wiedzieć czym jest koronawirus i jak się objawia. Aż sześć to serwisy newsowe – chcemy wiedzieć jak się aktualnie rozwija sytuacja. Wikipedia plasuje się na 11. miejscu na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
Popularność informacji na temat koronawirusa
W ujęciu 90-dniowym, do dnia 14 marca (zrzut z 17 marca, na wykresie 90 dniowym jest 3 dniowe opóźnienie), widzimy trzy najwyższe piki, które działy się:
29 stycznia – największe zainteresowanie po pierwszych doniesieniach na temat koronawirusa
27 lutego – podejrzenie, że koronawirus może być w Polsce
4 marca – Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pojawienie się koronawirusa w Polsce.
Źródło: Google Trends
17 marca (tutaj również mamy 3 dni opóźnienia, ostatni dzień na wykresie 90 dniowym to 14 marca), wykres wygląda już inaczej. Ilość wyszukiwań znacznie się zwiększyła w dniach 8-12 marca w związku ze zwiększającą się ilością chorych oraz pierwszych ofiar śmiertelnych.
Źródło: Google Trends
W ujęciu dla ostatnich 7 dni (10-17 marca), od ogłoszenia pierwszego przypadku w Polsce widać cały czas rosnące zainteresowanie tym tematem. Kulminacja nastąpiła w dniu 13 marca, a ogólny poziom zainteresowania jest cały czas bardzo wysoki.
Jakich informacji szukamy?
Oprócz tego pojawiło się wiele nowych zapytań w wyszukiwarce, które są związane z koronawirusem. Poniższy wykres przedstawia 10 najpopularniejszych zapytań.
Źródło: Lightscape
Oprócz tego 10 zapytań, które zwiększyły swoją popularność 17 marca przedstawia się następująco:
- koronawirus minuta po minucie
- koronawirus w Polsce 16 marca
- koronawirus mapa zakażeń Polska
- koronawirus mapa zakażeń
- 4 zgon koronawirus
- ibuprofen a koronawirus
- ibuprofen koronawirus
- pl koronawirus
- michalda koronawirus
- koronawirus w Polsce ile przypadków
Podczas gdy firmy oferujące produkty takie jak artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, mydła i inne środki czystości notują wzrost ruchu, inne branże muszą liczyć się ze spadkami.
- Dotyczy to m.in. branży odzieżowej, niektórych produktów dla dzieci, takich jak zabawki, branży budowlanej, meblarskiej, nie wspominając o turystyce i branży eventowej. Podobna sytuacja dotyczy dóbr luksusowych i tych, które nie stanowią produktów pierwszej potrzeby, np. biżuteria. Pełną skalę tego zjawiska będzie można ocenić w nadchodzących tygodniach. Już dziś warto jednak pracować nad strategią budowania widoczności i generowania ruchu na czas po zakończeniu kryzysu. Jednym z jej elementów jest modyfikacja działań contentowych, tak aby lepiej pasowały do aktualnych potrzeb użytkowników – dodaje Aleksander Kasprzak, Lightscape.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»