Nastały czasy, w których linkbuilding przestał być czarną magią – stał się koniecznością. Nadal pozostaje pytanie: jak? Jak dobrze prowadzić kampanię, żeby nie tracić tego, co mamy masz w biznesie najcenniejsze: czasu.
Po pierwsze: wskaźniki mają znaczenie
Zanim zaczniesz działać, zrób dobry reserach linków prowadzących do danej strony. Na szczęście masz dostęp do szeregu przydatnych narzędzi, które pozwalają w prosty i szybki sposób przygotować odpowiednie zestawienia linków:
- Domain Authority (narzędzie Moz.com),
- Domain Raiting (narzędzie Ahrefs),
- TrustFlow i Citation FLOW (narzędzie Majestic.com),
- Authority Score (narzędzie SEMRUSH),
- Clusteric.
Niektóre z powyższych narzędzi pozwalają na bezpłatne pobranie próbki linków prowadzących do strony, ale to posiadanie płatnych subskrypcji pozwala na kompleksowe sprawdzenie linków prowadzących do strony.
Po drugie: dobierz odpowiednie miejsca do pozyskania linków
Dobór miejsc będzie zależał od skali prowadzenia projektu – czy jest lokalny czy na cały kraj.
Jeśli działasz lokalnie...
W przypadku jednej, konkretnej lokalizacji, w której klient prowadzi sprzedaż towaru lub usług, działania związane z pozyskiwaniem linków powinny być skierowane na pozyskiwanie linków z rejonu danego klienta.
Przykład: Klient działa w obrębie Łodzi i w promieniu 50 km od miasta. A więc link pozyskany z lokalnego portalu, np. Łasku czy Pabianic, będzie lepiej postrzegany przez użytkowników niż link pozyskany z Kołobrzegu.
Jeśli działasz globalnie...
W przypadku prowadzenia projektów na terenie całego kraju powyższa sytuacja jest rozpatrywana inaczej. Jeżeli usługa lub sprzedaż towarów świadczona jest na terenie całego kraju, pozyskiwanie linków z innych rejonów jest uzasadnione.
Jak weryfikować?
Przy ocenie mocy danego portalu na pewno przydadzą się narzędzia: Ahrefs, SurferSEO oraz SENUTO oraz platformy wspierające działania marketingowe. W wykorzystaniu platform do pozyskiwania linków pomoże: Linkhouse, Whitepress, Marketin9.
Na rynku znajduje się kilka platform, które umożliwiają umieszczenie linku w artykule. Whitepress, Linkhouse oraz Marketin9 stale rozbudowują swoje bazy o nowe portale, aby przedstawić jak najbardziej różnorodne miejsca do pozyskania linku.
Co pomoże ci ocenić przydatność portalu?
- zgodność tematyczną portalu zewnętrznego i linkowanego,
- dowolność w umieszczaniu linków no/dofollow,
- widoczność danej domeny wg SENUTO,
- estymowany ruch,
- budżet danego projektu,
- parametry linków tj. Trust Flow, Domain Authority.
To, na co musisz zwrócić uwagę, to dywersyfikacja źródeł pozyskiwania linków. Możesz na przykład prowadzić odrębną, prywatną listę portali, które umożliwiają umieszczenie linku w artykule (a portale te nie są dodane do żadnego z ww. narzędzi). Właściciele portali bardzo często ogłaszają się na różnych forach i grupach branżowych na Facebooku, gdzie oferują publikację na portalu o bardzo dobrych parametrach w porównywalnych lub mniejszych kwotach niż w przypadku Whitepress, Linkhouse i Marketin9. Prowadzenie takiej listy pozwoli ci również stworzyć plan wydawniczy dla danego projektu. Pamiętaj, że działania linkbuildingowe nie są działaniami jednorazowymi, a stałymi i trzeba wykonywać je regularnie z miesiąca na miesiąc.
A teraz uwaga – zagadka! Czy pozyskiwanie linków z forów internetowych ma jakieś znaczenie? Odpowiedź brzmi: to zależy ;)
Zdania w tej dziedzinie są podzielone. Na SEO Festiwalu oraz SemKRK – dwóch najlepszych wydarzeniach branżowych – usłyszałem ostatnio dwa sprzeczne stanowiska:
- Pozyskiwanie linków z forów internetowych nie ma żadnego znaczenia, bo praktycznie każde z nich jest już mocno zaspamowane.
- Linki z forów internetowych mają jeszcze znaczenie, ale trzeba bardzo dobrze analizować parametry, którymi charakteryzuje się dane forum.
Jeśli nie chcesz, by na twoim blogu rekomendowano viagrę na śniadanie…
... zwrócić szczególną uwagę na jakość zamieszczanych wpisów. Niejednokrotnie zdarza się, że 90% wszystkich wpisów to działalność botów, które umieszczają linki do stron erotycznych czy związanych z hazardem.
Jakie narzędzia wykorzystać?
W ocenie jakości pomoże ci na pewno Clusteric Auditor (narzędzie w wersji premium), które umożliwia sprawdzenie listy forów internetowych pod kątem zaspamowania oraz parametrów:
- czynniki on-site,
- spamowanie,
- widoczność domeny w Google (ilość zindeksowanych podstron),
- obecność danego forum na listach black-hat,
- parametry narzędzi Ahrefs oraz Majestic i wielu innych.
Dzięki temu narzędziu jesteś w stanie sprawdzić bardzo dużą liczbę potencjalnych miejsc do pozyskania linku w bardzo krótkim czasie.
Po trzecie: szukaj nowych miejsc do linkowania
Na rynku występuje coraz większą dostępnych narzędzi do analizy backlinków, ale skupię się na dwóch, które moim zdaniem się wyróżniają: Ahrefs oraz SurferSEO.
Narzędzie Ahrefs dysponuje funkcją przekrój linków, która umożliwia szybkie sprawdzenie linków stron konkurencyjnych, na których twoja strona nie ma pozyskanego linku.
narzędzie Przekrój linków | Źródło: Ahrefs.com
Ahrefs daje ci dostęp do statystyk DR (Domain Raiting), dzięki którym możesz szybko wyeliminować domeny ze słabym współczynnikiem. Przed wykluczeniem danej domeny przeanalizuj ją jeszcze narzędziem Clusteric. Im więcej narzędzi wykorzystasz do sprawdzenia danych domen, tym wyniki będą bardziej dokładne.
SurferSEO dysponuje bardzo ciekawym rozwiązaniem, które również przedstawia domeny, w których konkurencja pozyskała linki, a twoja domena nie.
Interfejs narzędzia SurferSEO | Źródło: https://surferseo.com/
W głównym oknie wystarczy dodać domenę i już możesz przeanalizować backlinki przychodzące do całej domeny lub konkretny adres URL, który chcesz zbadać. W odpowiedzi uzyskasz informacje dotyczące miejsc, w których konkurencja ma linki, a twoja strona nie.
Ważne! Dzięki wykorzystaniu kilku narzędzi do przeprowadzenia takiej analizy, przygotujesz bardzo okazałą listę miejsc, z których możesz pozyskać link.
Jeśli zdecydowałaś/łeś się na wykorzystanie powyższych narzędzi i już z nimi pracujesz, przyszedł czas na checkpoint: sprawdzenie liczby linkujących domen z linkiem dofollow. To jedna z najbardziej miarodajnych danych, bo pozyskiwanie kolejnych linków do tego samego adresu URL z jednej domeny nie przyniesie dodatkowych korzyści. Pozyskiwanie linków w taki sposób nazywane jest pięknie przez specjalistów “malejącą krańcową użytecznością domeny” ;)
Po czwarte: sprawdzaj struktury adresów URL domeny
W zależności od rodzaju portalu, na którym chcesz umieścić link (forum, blog) musisz sprawdzić stosunek linków wychodzących do przychodzących. Z racji tego, że linki pozyskiwane z sygnaturek dalej są wykorzystywane, współczynnik linków przychodzących do linków wychodzących będzie na bardzo niskim poziomie. W takiej sytuacji wewnętrzny PageRank strony będzie przekazywać bardzo mało mocny na poszczególne linki wychodzące.
Po piąte: nie wierz statystykom!
A tak naprawdę zawsze bądź czujny. Na pierwszy rzut oka upatrzony portal może wyglądać całkiem dobrze, ale po sprawdzeniu szczegółów i wykonaniu małej analizy może się okazać, że profil linków wychodzących z danej domeny to zwyczajne spamowanie. Twoja stała praca związana z linkbuildingiem powinna opierać się na monitorowaniu pozyskiwanych linków oraz reagowaniu na te, które mogą realnie wpłynąć na pozycje fraz danej strony.
Prowadzenie działań linkbuildingowych jest trudne. Żeby dobrze zacząć – zacznij od początku :) Poznanie konkurencji i wnikliwa analiza, rzetelny research i dobre narzędzia pomogą ci stworzyć silną listę portali, która pomoże zwiększyć pozycję twojej strony. A jeśli nadal nie wiesz, jak zacząć – konsultuj się. Zapisz się do grup SEO na Facebooku, w których grono specjalistów i pasjonatów tematyki zawsze pomoże. Musisz tylko zrobić pierwszy krok.
Cezary Ciechanowski
SEO Manager
ECHO Marketing
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»