Skoncentrowana na prywatności wyszukiwarka Brave ogłosiła, że zmodernizuje swój system wyszukiwania tak, by zwracał odpowiedzi oparte na sztucznej inteligencji. Nowa funkcja jest dostępna dla użytkowników na całym świecie.
Nazywana jest „Odpowiedz za pomocą sztucznej inteligencji” i zwraca starannie sformatowane odpowiedzi na przeróżne pytania, zarówno typu "Ludzie, którzy chodzili po Księżycu”, jak "Jak odkamieni czajnik". Może również na przykład podsumowywać recenzje i wyłapywać najważniejsze informacje z wybranych stron www.
W marcu 2023 roku firma uruchomiła funkcję podsumowań opartą na sztucznej inteligencji. Startup stwierdził wtedy, że nowa wyszukiwarka stanowi jej duże ulepszenie, a zapytania informacyjne będą automatycznie opierać się na sztucznej inteligencji, która przedstawi informacje w formie podsumowania. W przypadku innych zapytań użytkownicy mogą ręcznie uruchomić wyszukiwanie AI.
Firma, która w zeszłym roku przeszła na korzystanie z własnego indeksu do wyszukiwanych haseł, twierdzi, że jej funkcja „Odpowiedz za pomocą sztucznej inteligencji” wykorzystuje kombinację dużych modeli językowych (LLM) i wiarygodnych danych. Brave powiedział, że wykorzystuje kombinację Mixtral 8x7B i Mistral 7B jako modele podstawowe wraz z niestandardowymi modelami transformatorów do dopasowywania semantycznego i odpowiadania.
Użytkownik musi jedynie wpisać zapytanie, tak jak ma to w zwyczaju w przypadku zwykłej wyszukiwarki. Zapytanie zostanie następnie wewnętrznie przekonwertowane na zachętę LLM, wykorzystując dane z wyników wyszukiwania jako kontekst podpowiedzi, z typowym RAG (generowaniem rozszerzonym wyszukiwania)
powiedział TechCrunchowi e-mailem szef działu wyszukiwania w firmie Josep Pujol.
W wielu raportach wskazano, że wyszukiwanie oparte na sztucznej inteligencji może mieć poważny wpływ na przyszłość sieci. Brave, który generuje ponad 10 miliardów zapytań rocznie, stwierdził, że choć użytkownicy domagają się odpowiedzi wspomaganych sztuczną inteligencją i nowych metod konsumpcji treści, firma jest świadoma, że takie podejście może zaszkodzić wydawcom zamieszczającym treści w sieci.
To wyzwanie nie jest specyficzne dla Brave Search, ale jest obecne w większości silników odpowiedzi i chatbotów opartych na sztucznej inteligencji, premium lub otwartych. Brave, zarówno jako przeglądarka, jak i wyszukiwarka, jest świadoma tych wyzwań. W związku z tym będziemy monitorować i określać ilościowo wpływ treści generowanych przez sztuczną inteligencję na wizyty w witrynie, a ostatecznie zajmiemy się zakłóceniami, jakie może spowodować spadek ruchu.
Inne wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, również przyjęły odpowiedzi oparte na sztucznej inteligencji w drodze różnych eksperymentów. Tymczasem start-upy takie jak Perplexity i You.com również rywalizują o to, by być preferowanym silnikiem odpowiedzi dla użytkowników.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
To nie prawda, że wyszukiwacze domagają się wyszukiwania przez AI. Za każdym AI stoi "sponsor" co jednoznacznie ogranicza obiektywizm. Rozumiem, że ten tekst to zwykła reklama...(?)
Była nadzieja na fajną wyszukiwarkę, ale niestety idą tą drogą co wszyscy.