W gronie firm, które stoją ramię w ramię z polskimi gospodarstwami rolnymi od lat znajduje się spółka Danone.
Wsparcie dla polskich rolników i rodzimej produkcji, jest kluczowe dla ich rozwoju. Obchodzony w sierpniu Dzień Polskiej Żywności to dobra okazja, by to podkreślić i docenić zaangażowanie krajowych hodowców i producentów.
Na potrzeby swojej produkcji w fabryce serków i jogurtów w Bieruniu, Danone pozyskuje mleko wyłącznie z krajowych gospodarstw. Równocześnie wspiera swoich wieloletnich partnerów biznesowych we wdrażaniu praktyk regeneratywnych, mających na celu m.in. poprawę bioróżnorodności oraz efektywności ekonomicznej.
Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie , a obchodzony 25 sierpnia Dzień Polskiej Żywności był dobrą okazją, by docenić produkty powstające z rodzimych surowców oraz wytwarzane w naszym kraju. To również dobra okazja, by wspomnieć o rolnikach, bez których zaangażowania nie powstałoby wiele smacznych i pożywnych produktów. Przykładem są polscy dostawcy mleka, bez których w fabryce Danone w Bieruniu nie powstawałyby różnorodne produkty mleczne.
Relacje oparte na zaufaniu
Grupa spółek DANONE współpracuje w Polsce z blisko 200 gospodarstwami, z czego ponad 120 dostarcza mleko spółce Danone, wytwarzającej wysokiej jakości produkty mleczne – jogurty naturalne, jogurty smakowe, a także serki homogenizowane. Współpraca z rolnikami oparta jest na zaufaniu i dialogu, dlatego ok. 80% gospodarstw współpracuje z firmą od początku jej obecności w Polsce.
- Nasi partnerzy to wspaniali ludzie, którzy dbają o najwyższą jakość surowca. To m.in. dzięki ich zaangażowaniu, jesteśmy w stanie oferować konsumentom krajowym i zagranicznym najwyższej jakości produkty i realizować naszą misję niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe - mówi Anna Reps-Bednarczyk, Kierownik ds. Projektów i Jakości Mleka w grupie spółek DANONE.
Mleko wykorzystywane w fabryce w Bieruniu pochodzi od krów hodowanych na Śląsku, Kujawach i w Wielkopolsce. Do zakładu trafia rocznie ok. 130 tysięcy ton mleka od polskich dostawców.
Polskie mleko w 24 krajach Europy
Fabryka Danone w Bieruniu, w której przetwarzane jest mleko od polskich dostawców, jest jednym z największych zakładów produkcyjnych firmy na świecie. To tu powstaje ponad 300 wariantów produktów mlecznych, które trafiają do sklepów w Polsce, a także do 24 krajów europejskich. Dzięki temu polskie mleko trafia na stoły wielu konsumentów na świecie.
Działający od 1995 roku zakład został w zeszłym roku uhonorowany prestiżową nagrodą Lean Diamonds Awards 2023. Nagroda została przyznana za wdrożenie nowoczesnych procesów produkcyjnych, w tym zaawansowanych rozwiązań cyfrowych, które zwiększają efektywność produkcji, a także pozwalają działać w sposób bardziej zrównoważony. Zakład jest też doceniany za innowacyjność i wdrażane proekologiczne rozwiązania.
Przykładowo, energia elektryczna, z jakiej korzysta fabryka, pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Ponadto, 100% generowanych tam odpadów żywnościowych trafia do recyklingu lub odzysku. Rozwiązania te wpisują się w długofalową wizję rozwoju grupy spółek DANONE określone m.in. w strategii zrównoważonego rozwoju DANONE – „Droga pozytywnego wpływu”.
Razem dla środowiska
Troska o środowisko i zrównoważoną produkcję jest ważna zarówno dla Danone, jak i rolników, którzy współpracują z firmą. Właśnie dlatego spółka aktywnie wspiera swoich partnerów we wdrażaniu w ich gospodarstwach praktyk rolnictwa regeneratywnego, czyli takich rozwiązań, które prowadzą do poprawy kondycji gleby czy zwiększenia bioróżnorodności. Praktyki regeneratywne niosą także korzyści ekonomiczne, m.in. w postaci mniejszego zapotrzebowania na nawozy czy ograniczenia zużycia paliwa, co jest konsekwencją ograniczenia liczby przejazdów na polu.
Zrealizowany w 2023 r. przez Danone audyt pokazał, że już teraz 79% współpracujących z Danone w naszym kraju rolników stosuje praktyki regeneratywne w swoich gospodarstwach, a 30% z nich wdrożyło je na poziomie zaawansowanym. Jednocześnie 90% mleka, jakie firma kupuje od polskich rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych, pochodzi z gospodarstw, w których praktyki te są obecne.
Razem dla społeczności lokalnych
Polscy rolnicy, którzy współpracują z Danone, chętnie angażują się także w działania na rzecz społeczności lokalnych inicjowane przez spółkę. Przykładem jest realizowany od ponad 10 lat program edukacyjny DanEdu, w ramach którego dzieci uczą się o pochodzeniu mleka i produktów mlecznych. Lekcje prowadzone są w gospodarstwach rolników, z którymi współpracuje firma, dzięki czemu dzieci dowiadują się, jak wygląda praca w gospodarstwie mlecznym i skąd się bierze mleko.
W tym roku w ramach programu odbyła się też pilotażowa wycieczka do fabryki w Bieruniu, podczas której przedszkolaki mogły przekonać się, jak wygląda produkcja serków i jogurtów Danone. Działania edukacyjne prowadzone są również w mobilnej Jogurtowej Wiosce Danone – stoisku, które obecne jest podczas lokalnych wydarzeń w regionie. Celem programu, w którym do tej pory wzięło udział ponad 60 tysięcy dzieci, jest także edukowanie o zdrowych nawykach żywieniowych, segregacji i recyklingu odpadów oraz niemarnowaniu żywności.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»