Marcin Szklarski
Marcin Szklarski 2014-02-07 14:14:23

10 mln szkodliwych aplikacji dla Androida

Warszawa, 7 lutego 2014 r.
Pod koniec stycznia 2014 r. eksperci z Kaspersky Lab zgromadzili około 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych, co stanowi wzrost o 34% w stosunku do listopada 2013. Dla porównania, dwa miesiące wcześniej zarejestrowano 148 000 próbek. Każda tego typu próbka może opisywać nawet setki tysięcy szkodników. Uwaga cyberprzestępców nadal koncentruje się na urządzeniach mobilnych z Androidem: z danych Kaspersky Lab wynika, że w styczniu łączna liczba szkodliwych aplikacji dla Androida przekroczyła próg 10 milionów.
Pod koniec stycznia 2014 r. oficjalny sklep Google Play oferował ponad 1,1 mln aplikacji. Jeszcze więcej można znaleźć w alternatywnych, nieoficjalnych źródłach – jednak prawdopodobieństwo, że aplikacje będą szkodliwe jest również większe. Kaspersky Lab odnotował jak dotąd 10 milionów podejrzanych aplikacji. Część z nich znajduje się w legalnym oprogramowaniu, które cyberprzestępcy nierzadko wykorzystują jako nośnik swojego szkodliwego kodu.
W większości przypadków celem szkodliwych programów są informacje finansowe użytkowników. Tak było na przykład w przypadku wywodzącej się z Rosji mobilnej wersji trojana Carberp. Szkodnik ten kradnie dane uwierzytelniające użytkownika wysyłane do serwera banku. Według ekspertów z Kaspersky Lab, większość szkodliwych aplikacji dla Androida jest obecnie rozwijana w Rosji.

Jak się chronić przed zagrożeniami mobilnymi ? Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka prostych porad, które pozwolą użytkownikom zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń mobilnych:
• Nie aktywuj trybu programisty w swoim urządzeniu;
• Nie włączaj opcji pozwalającej na instalację aplikacji z nieznanych źródeł;
• Instaluj wyłącznie aplikacje z oficjalnych kanałów;
• Podczas instalowania nowych aplikacji przeczytaj uważnie, jakich żądają przywilejów;
• Stosuj oprogramowanie bezpieczeństwa

Więcej informacji na temat zagrożeń mobilnych i innych trendów cyberprzestępczych zawiera raport „Kaspersky Security Bulletin. Podsumowanie 2013” na stronie http://securelist.pl/analysis.html.

Na podstawie komunikatu prasowego Piotr Kupczyka, Dyrektora biura komunikacji z mediami w Kaspersky Lab Polska.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
 
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2022 interaktywnie.com. All rights reserved.