Urządzenie nowej generacji. Przerośnięty iPhone. Marketingowy majstersztyk. W ciągu ostatnich tygodni słyszeliśmy już różne opinie na temat iPada. Najwyższa pora raz na zawsze uciąć wszystkie plotki. Tablet Apple trafił wreszcie w nasze ręce. Wygląd Tak, iPad to przerośnięty iPhone. O tym wiedzieliśmy już wcześniej. Na dostępnych w sieci filmikach wyglądał on pokracznie. Na żywo urządzenie prezentuje [...]
Urządzenie nowej generacji. Przerośnięty iPhone. Marketingowy majstersztyk. W ciągu ostatnich tygodni słyszeliśmy już różne opinie na temat iPada. Najwyższa pora raz na zawsze uciąć wszystkie plotki. Tablet Apple trafił wreszcie w nasze ręce.
Wygląd
Tak, iPad to przerośnięty iPhone. O tym wiedzieliśmy już wcześniej. Na dostępnych w sieci filmikach wyglądał on pokracznie. Na żywo urządzenie prezentuje się jednak całkiem sympatycznie. Tablet bez wątpienia zwraca na siebie uwagę, ale brakuje mu wdzięku iPhone’a. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wygląda, jakby miał problem z nadwagą. Przyczyną takiego stanu jest zmieniony stosunek długości boków urządzenia.
Tył obudowy wykonany został z, znanego właścicielom MacBooków Pro, matowego aluminium. Ozdobiono go (a jakże!) logiem Apple. Z przodu znajduje się efektowny wyświetlacz oraz standardowy przycisk. Ekran chroni powłoka z hartowanego szkła. Podobno miały się jej nie imać odciski palców. Cóż… jest inaczej.
Na górnej krawędzi znajduje się włącznik służący także do blokowania iPada oraz gniazdo jack. Z prawej strony umieszczono kontroler głośności oraz suwak blokujący akcelerometr. Na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo dokujące. iPad nie odbiega od standardów Apple. Wykonano go z dbałością o najmniejsze szczegóły.
Wyświetlacz
9,7-calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1024 x 768. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Dzięki matrycy IPS kolory są świetnie odwzorowane i obraz jest czytelny nawet gdy patrzy się na niego pod dużym kątem. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby iPad korzystał z ekranu AMOLED. Nie można mieć jednak wszystkiego.
Dotyk działa wyśmienicie. Apple już przy okazji iPhone’a udowodniło, że zna się na produkcji porządnych ekranów pojemnościowych. Również tym razem koncern nie zwiódł. Po włączeniu przeglądarki cieszyłem się jak dziecko przesuwając, powiększając i pomniejszając tekst palcami. Równie dużo radości dostarczyła mi obsługa Google Maps (gdyby jeszcze mój iPad miał GPS).
Głośniki
Apple nie miało dotychczas w zwyczaju instalować porządnych głośników w swoich urządzeniach przenośnych. Dlatego też, iPad mnie bardzo zaskoczył. Tablet gra czysto i nie charczy nawet przy maksymalnym poziomie głośności (należy jednak pamiętać, że testuję go od niedawna i może się to jeszcze zmienić). Chwilami pojawia się nawet coś, co w brzmieniu przypomina bas ;-) Nieźle!
Bateria
iPad trafił w moje ręce wczoraj wieczorem. W międzyczasie, dość intensywnie nim się bawiłem (delikatnie mówiąc). Do ładowarki musiałem go podłączyć mniej więcej po 24 godzinach. Nie jest źle (choć mogło być lepiej).
USB
Brak wejścia USB jest na tyle poważną wadą, że postanowiłem poświęcić jej oddzielny akapit. No bo jak to? Sprzęt mobilny bez portu USB? Nieważne, czy iPad będzie służył jako narzędzie do pracy, nauki czy rozrywki. Brak standardowego portu komunikacyjnego odczują wszyscy.
Oprogramowanie
iPad nie tylko z wyglądu przypomina iPhone’a. Również interfejs jest prosty i przejrzysty. Z łatwością można się także odnaleźć w ustawieniach. Niestety, standardowe oprogramowanie jest bardzo ubogie. Poza aplikacją do YouTube, mapami, kalendarzem i książką adresową nie znajdziemy w iPadzie nic ciekawego.
Akcelerometr
Akcelerometr działa wybornie. Ekran przekręca się natychmiast po zmianie położenia urządzenia. Co ważne, nawet trzymając urządzenie dołem do góry, obraz będzie wyświetlany prawidłowo.
Safari
Przeglądarka internetowa jest wielką zaletą urządzenia… a zarazem jego największą wadą. Strony wczytują się szybciej niż na moim stacjonarnym komputerze (a z Internetem łączę się za pośrednictwem komórki), a obsługa przeglądarki za pomocą wielodotyku dostarcza niemało radości. Niestety, iPad nie obsługuje technologii flash. Powiedzieć wada, to stanowczo za mało. Brak wsparcia dla tej technologii, w moich oczach, przekreśla iPada, jako urządzenie, które mogłoby zastąpić netbooka.
Klawiatura
Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do klawiatury ekranowej w iPadzie. Szybko okazało się jednak, że z powodzeniem można tworzyć na niej dłuższe teksty. Co najważniejsze, błędy zdarzają się sporadycznie. Niestety, w amerykańskiej edycji brakuje polskiej klawiatury. Jest za to cyrylica (pozdrawiam wszystkich, który piszą czasem alfabetem naszych wschodnich sąsiadów).
Książki
Nie miałem jeszcze okazji solidnie przetestować aplikacji do ebooków Apple. Rzuciłem jednak okiem. Jest ona estetycznie wykonana i ergonomiczna. iPad sprawdzi się jako alternatywa dla papierowych książek do metra czy autobusu. Myślę jednak, że namiętni czytelnicy powinni zainwestować w czytnik ebooków korzystający z e-ink. iPad świeci, przez co oczy mogą się szybko zmęczyć.
Gry
W markecie jest już sporo aplikacji dedykowanych iPadowi. Są wśród nich także gry. Testy zacząłem od iPhone’owej edycji Raymana. Standardowo gra wyświetla się w oknie w centralnej części ekranu. Wystarczy jednak dotknąć odpowiedniego przycisku, by okno zostało rozciągnięte. Efekt jest zupełnie przyzwoity.
Wydajność
Dzięki wydajnemu procesorowi iPhone’owy system działa w iPadzie bardzo sprawnie. Niestety, brak możliwości uruchomienia kilku aplikacji na raz, jeśli można było przeżyć w iPhone’ie, to w iPadzie z czasem stanie się pewnie bardzo irytujący.
Podsumowanie
iPad to doskonałe urządzenie, ale z dość wąskimi horyzontami. Tablet będzie niezastąpiony do przeglądania stron internetowych w biegu, przyda się handlowcom i studentom, sprawdzi się także w podróży. Jednak brak wsparcia dla technologii flash, portu USB oraz multitaskingu z prawdziwego zdarzenia, sprawiają, że jego możliwości sią mocno ograniczone.
Zaglądajcie na Applemanię. Niebawem opublikujemy pełny test, wideorecenzję, przegląd gier i aplikacji oraz wiele innych teksów z iPadem w roli głównej.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»