Czy elektrony mogą tańczyć? Okazuje się, że tak – lekko przemykając po powierzchni materiału , który jednocześnie wykazuje właściwości izolatora oraz przewodnika. To izolator topologiczny – substancja, o której fizycy mówią, że stoi na krawędzi nauki i świata cudów. Jednym z bardziej popularnych izolatorów topologicznych jest tellurek bizmutu - nieźle sprawdza się przy chłodzeniu komputerów. Jeszcze [...]
Czy elektrony mogą tańczyć? Okazuje się, że tak – lekko przemykając po powierzchni materiału , który jednocześnie wykazuje właściwości izolatora oraz przewodnika. To izolator topologiczny – substancja, o której fizycy mówią, że stoi na krawędzi nauki i świata cudów.
Jednym z bardziej popularnych izolatorów topologicznych jest tellurek bizmutu - nieźle sprawdza się przy chłodzeniu komputerów. Jeszcze lepiej – w chłodniach win. Materiał ten od pewnego czasu postrzegany jest jak cudowne dziecko fizyki. Naukowcy zacierają już ręce z zadowolenia, ponieważ zakładają, że dzięki tellurkowi bizmutu uda im się wytworzyć i badać nowe rodzaje cząstek niewystępujących w przyrodzie. W dodatku do tego typu doświadczeń będą potrzebować jedynie dwóch czynników:
- idealnie czystych chemicznie kryształów izolatorów topologicznych, oraz
- zwyczajnych warunków laboratoryjnych; w tym - żadnych ekstremalnych temperatur.
Pierwsze sukcesy w kreowaniu nowej fizyki już są: w lutym tego roku zespołowi z Princeton University udało się wytworzyć pierwszy nadprzewodnik będący jednocześnie izolatorem topologicznym. Kreacja nie była trudna: polegała na swoistym “tuningu” zwyczajnego tellurku bizmutu – dodano doń nieco selenu. Celem wzbogacania izolatora nie było jedynie zaspokojenie ciekawości fizyków (“co się też stanie, jeśli …); zadanie było nieco poważniejsze: stworzyć technologię, która przyda się m.in. przy produkcji komputerów kwantowych.
Jednak to nie wszystko. Fizycy uważają, że prawdziwe czary-mary zaczną się, kiedy eksperymentować zacznie się nad tym, jak mogą oddziaływać na siebie nadprzewodniki i izolatory topologiczne. Niektórzy przewidują, że … niewidzialne stanie się widzialne, czyli sąsiedztwo tych dwóch materiałów może doprowadzić do powstania niezwykłego stanu styku, w którym będzie można zobaczyć nawet cząstki, których istnienie niektórzy dziś poddają w wątpliwość (dotyczy to m.in. antycząstek czy cząstek Majorany). I te właśnie molekuły można by od razu “zatrudnić” przy przechowywaniu informacji w komputerze kwantowym.
Niektórzy fascynaci izolatorów topologicznych idą jeszcze dalej w swoich spekulacjach, uważając, że dzięki nim uda się nawet zobaczyć ciemną materię.
Ile w tym wszystkim jest jedynie rozbudzonych nadziei naukowców, pokażą najbliższe lata. Jedno jest pewne: izolatory topologiczne mogą stać się przyczynkiem, dla którego podręczniki fizyki trzeba będzie pisać na nowo.
Źródło: Science News
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»