Niektóre technologie rodem z filmów science-fiction mogą zagościć w naszych domach szybciej niż mogłoby się wydawać. Jedną z takich technologii jest programowalna materia. Najprościej mówiąc umożliwia ona transformację jednego przedmiotu w drugi. Badania nad materią programowalną trwają już od kilkunastu lat. Ważną rolę w rozwoju tej gałęzi robotyki spełnia Mark Yim, który jest profesorem inżynierii [...]
Niektóre technologie rodem z filmów science-fiction mogą zagościć w naszych domach szybciej niż mogłoby się wydawać. Jedną z takich technologii jest programowalna materia. Najprościej mówiąc umożliwia ona transformację jednego przedmiotu w drugi.
Badania nad materią programowalną trwają już od kilkunastu lat. Ważną rolę w rozwoju tej gałęzi robotyki spełnia Mark Yim, który jest profesorem inżynierii mechanicznej na uniwersytecie w Pensylwanii. To on jako pierwszy w latach 90 skonstruował zmiennokształtnego węża. Jest on również twórcą prototypowych komórek, z których będzie złożone ciało robota. Elementy każdej komórki mają składać się z dwóch metalowych elementów połączonych ze sobą czymś w rodzaju zawiasu, którym porusza bardzo mały silnik elektryczny. Każda z części będzie wyposażona w magnesy, które umożliwią zachowanie pozycji po zmianie ułożenia wszystkich elementów.
Uniwersalna kostka rubika z Pentagonu
U podstaw tej technologii leży wzajemne łączenie się bardzo małych segmentów materiału w określone schematy, które oczywiście można programować. Tak więc jedna rzecz może przemieniać się w inne przedmioty, pod warunkiem, że rdzennie został zaimplementowany program umożliwiający transformację w nowy, konkretny obiekt.
Po co to wszystko? Tak się składa, że pomysłów na wykorzystanie nowej zdobyczy techniki jest bardzo wiele, a z dnia na dzień na pewno ich przybędzie. DARPA ma swoją wizję, Prawdopodobnie wypróbuje ją na żołnierzach, którzy stracili dłonie lub całe ramiona podczas misji. Programowalna materia ułatwi stworzenie protez umożliwiających połączenie ich z systemem nerwowym człowieka.
Jeśli protezy przyjmą się kolejnym krokiem będzie sprawdzanie ich czułości, precyzji i dokładności. Celem jest to, aby człowiek mógł posługiwać się sztuczną kończyną w jak najbardziej naturalny sposób. Jeśli technika zostanie dobrze opanowana niewykluczone jest zastosowanie technologii w celach militarnych. Programowalna materia może tworzyć niezwykle wytrzymałe materiały. A co za tym idzie, żołnierz z nowoczesnymi protezami miałby większą siłę oraz wytrzymałość. Jego zdolności bojowe przewyższałyby również pod każdym względem pełnosprawnego szeregowca czy komandosa.
Poza przeszczepianiem poszczególnych części ciała istnieje możliwość tworzenia robotów, które nawet po mocnym oberwaniu i częściowym zniszczeniu przez przeciwnika, byłyby zdolne do natychmiastowej odbudowy na polu walki w nieco inne czy mniejsze urządzenia bojowe.
Istnieje kilka koncepcji mówiących o tym, co jeszcze mógłby taki pół-terminator, a czego nie. Technologia jest jeszcze młoda i w dniu dzisiejszym nie poznamy odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania. Niemniej jednak przedstawione wyżej rozwiązania są jak najbardziej możliwe, a ich wprowadzenie jest tylko kwestią czasu.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»