Czas na długo oczekiwaną recenzję BlackBerry 9700 Bold – smartfona kanadyjskiej firmy RIM. Komórka pojawiła się na naszym rynku dość dawno, jednak do tej pory jest często wybierana przez osoby wymagające od telefonu przede wszystkim zaawansowanych funkcji biznesowych oraz dobrego wykonania. Jak sprzęt sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Specyfikacja Zawartość pudełka Dobry sprzęt wymaga dobrego opakowania. Jeśli chodzi [...]
Czas na długo oczekiwaną recenzję BlackBerry 9700 Bold – smartfona kanadyjskiej firmy RIM. Komórka pojawiła się na naszym rynku dość dawno, jednak do tej pory jest często wybierana przez osoby wymagające od telefonu przede wszystkim zaawansowanych funkcji biznesowych oraz dobrego wykonania. Jak sprzęt sprawuje się podczas codziennego użytkowania?
Specyfikacja
9700 Bold | |
---|---|
System operacyjny | BlackBerry OS |
Waga | 122 g |
Bateria | - |
Procesor | - |
Wymiary | 60 x 109 x 14 mm |
Pojemność Baterii | - |
Ekran | - |
Rozdzielczość | 480 x 360 pikseli |
Przekątna | 2,44 cala |
Rodzaj Ekranu | TFT LCD |
Pamięć wewnętrzna | 256 MB |
Pamięć zewnętrzna | microSD |
Łączność | Bluetooth v2.1, Bluetooth, USB, Wi-Fi |
Aparat Fotograficzny | 3,2 Mpix |
Dodatkowe Funkcje Aparatu | 2X cyforwy zoom |
dodaj opinie |
Zawartość pudełka
Dobry sprzęt wymaga dobrego opakowania. Jeśli chodzi o pudełko – temu od BlackBerry 9700 nie można nic zarzucić. W środku wraz z telefonem znajdziemy słuchawki, kabel USB oraz ładowarkę z wymiennymi końcówkami, nadającą się zarówno do podpinania do gniazdek w Polsce jak i innych krajach świata. Poza tym jest standardowo – do telefonu dołączono instrukcję obsługi oraz płytę z oprogramowaniem. Miłym dodatkiem jest gustowny pokrowiec.
Co ciekawe – po wsunięciu urządzenia do wnętrza futerału, smartfon automatycznie blokuje klawiaturę oraz przełącza się w specjalnie przygotowany tryb – dając silniejsze sygnały informujące o nadchodzącym połączeniu.
Wygląd i wykonanie
Bold, jak inne modele BlackBerry, prezentuje się niezwykle elegancko. Zawdzięcza to nie tylko temu, że wykonano ją z materiałów bardzo wysokiej jakości, lecz także swoim rozmiarom. Wymiary Bolda to 109 x 60 x 13 mm, waga wraz z baterią nie przekracza 122 gram. Tylna obudowa została dodatkowo pokryta imitacją skóry. Chromowane wykończenie przedniej części komórki dodaje jej uroku i jest miłym akcentem na nieco mdłej, czarnej obudowie. Telefon bardzo dobrze leży w dłoni i wygodnie obsługuje się go jedną ręką. Nic nie trzeszczy, a poszczególne elementy spasowano ze sobą bardzo dobrze.
Z przodu komórki znajdziemy ekran o przekątnej 2,44-cala, pracujący w rozdzielczości 480 x 360 pikseli. Poniżej znajdują się zielona słuchawka, skrót do menu, powrót oraz zakończenie rozmowy. Na środku zainstalowano niezwykle czuły, optyczny trackpad. Resztę zajmuje wygodna i przejrzysta klawiatura QWERTY.
Bezpośrednio nad wyświetlaczem umieszczono logo BlackBerry, nad nim znajduje się bardzo dobry głośnik. Góra obudowy składa się z dwóch przycisków. Jeden służy do blokowania klawiatury, drugi pozwala na szybkie wyciszenie rozmowy. Trzeba przyznać, że takie umiejscowienie przycisku służącego do blokowania komórki jest dość nietrafione – w chwili nieuwagi łatwo przypadkowo zablokować klawiaturę. Z prawej strony umieszczono przyciski odpowiadające za obsługę aparatu oraz regulację głośności. Lewa strona to miejsce dla gniazda słuchawkowego (jack 3,5 mm), portu micro-USB oraz przycisku wybierania głosowego. Tył obudowy to jedynie miejsce dla aparatu 3,2 Mpix oraz bardzo przyzwoitej lampy LED.
Ekran
W Boldzie 9700 zastosowano ekran nieco mniejszy niż w poprzedzającym go modelu. Trzeba przyznać, że przekątna 2,44-cala to zbyt mało by w pełni cieszyć się przeglądaniem stron internetowych, czy oglądaniem klipów wideo, jednak rozmiar wyświetlacza nie przeszkadza podczas redagowania maili czy pisania wiadomości SMS. Niestety, smartfon nie nadaje się dla tych, którzy od komórki wymagają tego, by była multimedialnym kombajnem. Poza niewielkim rozmiarem, ekran Bolda nie ma zbyt wielu wad. Obraz wyświetlany przez telefon jest wyraźny i ostry. Na 9700 z powodzeniem można pracować nawet w pełnym słońcu. Podczas obsługi urządzenia czasem brakowało mi jednak ekranu dotykowego. Cóż, nie można mieć wszystkiego.
System
BlackBerry OS to platforma dla tych, którym nie przypadały do gustu naszpikowane efektami wizualnymi systemy Android, iOS czy Windows Mobile. O ile w menu głównym telefonu znajdziemy jeszcze animowane ikonki, o tyle zagłębiając się w kolejne opcje ustawień, możemy zapomnieć o jakichkolwiek zbędnych efektach wizualnych. Wszystko ogranicza się do prostych, minimalistycznych list. Rozwiązanie przypadło mi do gustu. Uważam, że tylko w taki sposób można zagwarantować przejrzystość poruszania się po tak rozbudowanym systemie.
Do głównych zalet BlackBerry OS możemy zaliczyć przede wszystkim dostęp do usługi BlackBerry Mail umożliwiającej nam skonfigurowanie aż dziesięciu różnych kont pocztowych. Właściciele firm pragnący być ze swoim pracownikami w ciągłym kontakcie zapewne ucieszą się także z możliwości skorzystania z platformy BlackBerry Enterprise Server, pozwalającej na zarządzanie korporacyjną pocztą e-mail przechodzącą chociażby przez Microsoft Exchange. Warto wspomnieć także o bardzo ciekawym, wątkowym ułożeniu wiadomości SMSowych.
Miłym dodatkiem jest wybieranie głosowe. Całość dobrze radzi sobie z wykrywaniem wydawanych poleceń (w języku polskim), jednak nie wyobrażam sobie korzystania z tej usługi podczas firmowej narady czy w kolejce do kasy w supermarkecie. Człowiek mówiący do telefonu: “Zadzwoń Krysia”, wzbudzi ironiczny uśmiech u wszystkich, którzy są w pobliżu.
W standardzie w telefonie zainstalowano jedynie podstawowe aplikacje. Znajdziemy tu więc przeglądarkę internetową, pakiet programów biznesowych (Word To Go, Sheet To Go i Slideshow To Go), komunikator BlackBerry Messenger, a także kilka bardzo prostych gier. Z pomocą przychodzi nam jednak platforma BlackBerry App World. Jej zasoby nie dorównują może tym znanym z Apple App Store czy Android Market, jednak jeśli chcemy być w ciągłym kontakcie ze światem zapewne znajdziemy odpowiednie aplikacje. Na słowa uznania zasługuje klient Twittera oraz ciekawa aplikacja dla blogerów – WordPress for BlackBerry.
Mimo że we wnętrzu Bolda znajduje się dość słaby jak na dzisiejsze standardy procesor, to system działa bardzo sprawnie. Problemów nie sprawia ani odtwarzanie plików muzycznych, ani surfowanie po sieci, ani nawet obsługa wielu aplikacji. Jeśli zbytnio obciążamy zasoby naszego terminala, urządzenie daje nam o tym znać. W ciągu kilku tygodni użytkowania, ani razu nie udało mi się zawiesić telefonu.
Multimedia
BlackBerry to wyjątkowo biznesowa komórka, jednak na słowa uznania zasługuje odtwarzacz muzyczny. Aplikacja umożliwia nam włączenie korektora graficznego, wzmocnienia dźwięku czy wyświetlania napisów. Dodatkowo, odtwarzacz wyposażony jest w bardzo dobry equalizer. Niestety, gorzej jest z aparatem i kamerą smartfona. Mimo bardzo dobrej diody LED, aparat kompletnie nie nadaje się ani do cykania fotek ani do kręcenia filmików w warunkach słabego oświetlenia. W świetle dziennym aparat zainstalowany w Boldzie 2 wykonuje zdjęcia nadające się jedynie do wrzucenia na Twittera.
Bateria
BlackBerry 9700 Bold wyposażony jest w baterię o pojemności 1500 mAh. Producent zapewnia, że sprzęt wytrzymuje około 4 godziny rozmów oraz prawie 20 dni w trybie oczekiwania. Jak ma się to do rzeczywistości? Przy codziennym użytkowaniu (kilkadziesiąt minut surfowania po Sieci czy odtwarzania muzyki, około 40 min rozmów i częste korzystanie z biurowych aplikacji), BlackBerry Bold wytrzymuje nawet 2-3 dni. Jeśli jednak chcemy bardziej eksploatować komórkę, musimy liczyć się z częstszym ładowaniem.
Podsumowanie
BlackBerry 9700 Bold to dobry wybór dla tych, którzy traktują swój telefon jako miejsce pracy i… nic więcej. Osoby szukające komórki multimedialnej lub zaawansowanego dotykowca powinny omijać Bolda szerokim łukiem. Telefon został stworzony do celów biznesowych i nadaje się do tego, jak mało która komórka…
Plusy:
- elegancki wygląd
- świetne wykonanie
- długa praca na baterii
- obsługa wielu kont e-mail
- wygodna klawiatura QWERTY i optyczny trackpad
- wydajność systemu
Minusy:
- słaby aparat fotograficzny
- niewielkie rozmiary wyświetlacza
- multimedia
Źródło: komorkomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»