Dział Home & Networks Mobility firmy Motorola (NYSE: MOT) opublikował wyniki badania „European Media Engagement Barometer 2010”. Uzyskane rezultaty dowodzą, że konsumenci z różnych grup wiekowych oczekują możliwości większej kontroli oraz personalizacji technologii dostępu do treści cyfrowych. Według badania przeprowadzonego na grupie 3500 osób z pięciu krajów europejskich , 87 proc. Brytyjczyków regularnie wymienia treści [...]
Dział Home & Networks Mobility firmy Motorola (NYSE: MOT) opublikował wyniki badania „European Media Engagement Barometer 2010”. Uzyskane rezultaty dowodzą, że konsumenci z różnych grup wiekowych oczekują możliwości większej kontroli oraz personalizacji technologii dostępu do treści cyfrowych. Według badania przeprowadzonego na grupie 3500 osób z pięciu krajów europejskich , 87 proc. Brytyjczyków regularnie wymienia treści między urządzeniami – w domu lub poza nim. Wyniki ankiety sugerują także, że przy dostępnym obecnie bogactwie treści konsumenci potrzebują większej pomocy w odnajdywaniu treści dla nich ważnych: 69 proc. Europejczyków frustruje się koniecznością przeglądania wielu innych źródeł przed znalezieniem treści, o którą im chodzi.
Badanie Motoroli pokazuje, w jaki sposób Europejczycy wykorzystują treści wideo. 70 proc. ankietowanych z Wielkiej Brytanii ogląda telewizję na żywo przynajmniej raz w tygodniu (w porównaniu z europejską średnią 62 proc.). W coraz większym stopniu jednak widzowie brytyjscy czerpią treści z innych mediów: 52 proc. ogląda telewizję przez Internet za pomocą wideo streamingu, 34 proc. ogląda telewizję na żądanie, a 29 proc. ściąga filmy wideo z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, co dowodzi, że konsumenci będą poszukiwać treści z różnych źródeł, by korzystać z rozrywki na własnych warunkach. Co ciekawe, Szwecja jest jedynym krajem, gdzie telewizja na żywo nie dominuje w preferencjach odbiorców. Ankietowani Szwedzi stwierdzali, że wolą oglądać wideo przez Internet (48 proc.) zamiast telewizji (28 proc.). Konsumenci oczekują także lepszej jakości obrazu. 45 proc. brytyjskich respondentów chciałoby większej dostępności programów HD.
„Z naszych badań wynika, że wkraczamy w nową erę telewizji. Internet, media społecznościowe i smartfony zmieniły sposób, w jaki konsumenci w każdym wieku odbierają treści. Obecnie proces ten odbywa się na ich warunkach. Dla branży oznacza to, że musimy dalej pracować nad rozwiązaniami i usługami, dzięki którym doświadczenia konsumenta będą miały charakter możliwie jak najbardziej intuicyjny, indywidualny i interaktywny” – mówi Steve McCaffery, wiceprezes działu Motorola Home & Networks Mobility w regionie EMEA.
Społeczność na rzecz zindywidualizowanej zawartości
Ponad połowa osób ankietowanych z Wielkiej Brytanii była zainteresowana aplikacjami, które pozwalają im na personalizację oglądania treści. Z badań wynika także, że konsumenci w różnym wieku korzystają z mediów społecznościowych i chcieliby mieć możliwość wykorzystania telewizorów do polecania programów osobom o podobnym sposobie myślenia. Na przykład 45 proc. osób z pokolenia „millennials” chciałoby rekomendować treści rodzinie, przyjaciołom i kolegom za pośrednictwem telewizji. Wszystkie pokolenia działają obecnie w sieciach społecznościowych – millennials (99 proc.), przedstawiciele Pokolenia X (99 proc.) oraz przedstawiciele pokolenia baby boomers (93 proc.). Gdy zapytano ankietowanych z różnych pokoleń o to, za pomocą jakich urządzeń chcieliby mieć dostęp do mediów społecznościowych, 70 proc. odparło, że jest to telewizja. Z kolei komputery (71 proc.) i telefony komórkowe (84 proc.) stanowią popularne metody dostępu. Sugeruje to, że integracja społeczności użytkownika pozwoliłaby dostawcom usług ograniczyć frustrację konsumentów spowodowaną przeciążeniem treścią.
Zapotrzebowanie na treści zawsze i wszędzie
Europejczycy oczekują możliwości dostępu do tych samych treści w domu i poza nim. Hiszpanie w największym stopniu oczekują mobilnych mediów (75 proc.), powyżej europejskiej średniej są także konsumenci brytyjscy (69 proc. w porównaniu ze średnią 61 proc.). Brytyjczycy są obecnie bardziej przyzwyczajeni do wymiany treści pomiędzy urządzeniami w porównaniu do konsumentów z innych krajów europejskich (odpowiednio 87 proc. i 70 proc.). Zgodnie z oczekiwaniami, wymiana treści występuje najpowszechniej u europejskich „millennials” (87 proc.), ale również przedstawiciele pokolenia X oraz pokolenia „baby boomers” regularnie wymieniają treści (odpowiednio 72 proc. i 57 proc.). Europejczycy wymieniają treści pomiędzy różnymi urządzeniami domowymi, komputerami, konsolami i telewizorami. Wymiana informacji odbywa się głównie między komputerem a telefonem komórkowym (43 procent). Jednak najwyższy popyt występuje w Hiszpanii (77 proc.) i w Wielkiej Brytanii (69 proc.) ze strony konsumentów, którzy chcieliby wiedzieć więcej o dostępie do treści poprzez różne urządzenia.
Wszyscy mają wpływ
Ośmiu na dziesięciu konsumentów (77 proc.) uważa, że technologie mobilne zintegrowały ich życie osobiste i zawodowe, a dwie trzecie (66 proc.) jest zdania, że pomagają im one przywrócić życiową równowagę. W zinformatyzowanym społeczeństwie nie tylko młodzi ludzie są użytkownikami nowych technologii. Tradycyjnie to millennials byli ogłaszani „pokoleniem technologicznym”, które wywiera główny wpływ na zakupy w dziedzinie technologii i zachowania swoich rodziców. Badanie przeprowadzone przez Motorolę w 2008 r. w grupie millennials wykazało, że 83 proc. osób w tej grupie miało wpływ na decyzje zakupowe rodziców w zakresie usług telewizyjnych (ŹRÓDŁO: Motorola Home and Networks Mobility Millennial White Paper, 2008). Jednak z badania „European Media Engagement Barometer 2010” wynika, że rodzice mają wpływ na decyzje w zakresie technologii swoich dzieci tak samo często – o ile nie częściej – co ich dzieci. 33 proc. osób mających wpływ na decyzje technologiczne to osoby z pokolenia baby boomers, a 39 proc. – to osoby z pokolenia X.
McCaffery dodał: „Minęły już czasy, kiedy jeden ekran przedstawiał treści dla całej rodziny. Obecnie mama ogląda telewizję, tata sprawdza wyniki meczów w telefonie, a najstarszy syn ogląda wideoklipy muzyczne na swoim laptopie. Pole gry jest obecnie równe – każdy, niezależnie od wieku, oczekuje możliwości przeglądania treści na swoich warunkach. Jeśli chodzi o poszukiwanie nowych technologii i wymianę treści, z badań wynika, że wszystkie pokolenia mają jednakowy wpływ”.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»