
Czasami zdarzają się sytuacje awaryjne, w których odzyskanie ważnych plików albo zdezynfekowanie systemu staje się niemożliwe podczas jego normalnej pracy.
Czasami zdarzają się sytuacje awaryjne, w których odzyskanie ważnych plików albo zdezynfekowanie systemu staje się niemożliwe podczas jego normalnej pracy. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest posłużenie się bootowalną płytą ratunkową, dzięki której można, po pierwsze, przeskanować dyski twarde komputera pod kątem obecności złośliwego oprogramowania, a po drugie, skorzystać z dodatkowych narzędzi, jakie można tam również znaleźć.
BitDefender, wielokrotnie nagradzany dostawca innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa, bezpłatnie udostępnia płytę ratunkową BitDefender Rescue CD w formacie ISO dostępną pod adresem http://download.bitdefender.com/rescue_cd/bitdefender-rescue-cd.iso
Po pobraniu pliku i wypaleniu obrazu na płycie CD możemy zbootować komputer przy pomocy tak przygotowanego nośnika.
Najnowsze wydanie Rescue CD BitDefendera oparte zostało na linuxowej dystrybucji Xubuntu Live CD. Po uruchomieniu komputera, wybraniu jednej z wersji językowych (angielska, niemiecka, francuska, rumuńska lub hiszpańska) oraz zaakceptowaniu warunków umowy licencyjnej następuje uruchomienie interfejsu skanera BitDefender. Jeśli komputer posiada połączenie z Internetem, program automatycznie zaktualizuje swoje bazy sygnatur antywirusowych oraz silniki skanujące, dzięki czemu możliwe będzie wykrycie i usunięcie także najnowszych szkodników z wszystkich dysków i partycji, włączając w to również partycje NTFS.
Obsługa programu jest w pełni intuicyjna, a w przypadku jakichkolwiek niejasności dotyczących jego konfiguracji skorzystać można z załączonego podręcznika w formacie PDF.
Poza skanerem antymalwarowym BitDefender zamieścił na płycie kilka dodatkowych narzędzi, które mogą okazać się niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych:
- Thunar File Manager – łatwy w użyciu i szybki menedżer plików
- Foxit Reader – przeglądarka plików PDF
- MidnightCommander – doskonale znany użytkownikom Linuxa menedżer plików w trybie tekstowym
- TestDisk – potężne narzędzie do odzyskiwania danych, zwłaszcza do naprawiania utraconych partycji i przywracania możliwości bootowania z dysków, które stały się niebootowalne
- Mozilla Firefox – popularna przeglądarka WWW
- GParted – graficzny edytor partycji służący do tworzenia, reorganizowania i usuwania partycji.
Oprócz tego mamy dostęp do terminala oraz innych standardowych narzędzi systemu Linux.
Chciaż nikomu nie życzymy, aby BitDefender Rescue CD stał się potrzebny, warto być przygotowanym i trzymać w szufladzie płytę ratunkową na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.
źródło/autor: Marken Systemy Antywirusowe
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»