Choć od zapowiedzi Microsoft wprowadzenia usług opartych na hostingu oprogramowania zwiększającego wydajność pracy firm minęło zaledwie kilka tygodni, już teraz można przedstawić pierwsze wdrożenia tego rozwiązania. Jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się na korzystanie z chmury jest Coca-Cola Enterprises. Firma Coca-Cola Enterprises (CCE) zatrudnia około 72 tysięcy osób w 431 placówkach na całym świecie. Znaczna [...]
Choć od zapowiedzi Microsoft wprowadzenia usług opartych na hostingu oprogramowania zwiększającego wydajność pracy firm minęło zaledwie kilka tygodni, już teraz można przedstawić pierwsze wdrożenia tego rozwiązania. Jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się na korzystanie z chmury jest Coca-Cola Enterprises.
Firma Coca-Cola Enterprises (CCE) zatrudnia około 72 tysięcy osób w 431 placówkach na całym świecie. Znaczna ich część to pracownicy mobilni obsługujący 55 tysięcy pojazdów oraz 2,4 miliona chłodziarek, automatów i dystrybutorów z napojami. Z uwagi na coraz silniejszą konkurencję na rynku, CCE potrzebowała rozwiązania, które usprawniłoby komunikację wewnątrz firmy, zwiększyłoby wydajność pracy oraz dałoby handlowcom więcej czasu na kontakty z klientami. Głównym sposobem komunikowania się pracowników w firmie była poczta e-mail. Dodatkowo, firma poszukiwała rozwiązania umożliwiającego na zdecydowane zmniejszenie kosztów podróży służbowych związanych z rozproszeniem oddziałów firmy. Posiadane przez firmę rozwiązania informatyczne, ich różny poziom zaawansowania technologicznego sprawiły, że kierownictwo CCE uznało, iż nie pozwolą one na wprowadzenie tych zmian.
„Przyglądając się dotychczasowej platformie poczty e-mail, stwierdziliśmy, że mamy ponad 50 serwerów pocztowych,” – powiedział John Key, wicedyrektor ds. technologii komunikacji i współpracy w firmie CCE. – „Zarządzanie nimi wymagało ogromnych nakładów, ponieważ każde z 50 różnych środowisk wymagało wprowadzania poprawek i uaktualnień oraz świadczenia pomocy technicznej i innych usług. Było to kosztowne, a ponadto skutecznie uniemożliwiało działowi informatycznemu skupienie się na możliwościach tworzenia wartości dodanej”.
W tej sytuacji zdecydowano się na wdrożenie rozwiązania oferowanego przez Microsoft – Business Productivity Online Services (BPOS). Kierownictwo CCE uznało, że rozwiązanie to umożliwi firmie skonsolidowanie i usprawnienie współpracy z dotychczasowymi partnerami informatycznymi, jak również pozwoli skupić się na działaniach korzystnych dla przedsiębiorstwa. Firmie zależało na współpracy partnerskiej, która pozwoliłaby na korzystanie z oprogramowania firmowego lokalnie, a jednocześnie uzyskanie dostępu do zintegrowanych usług programowych udostępnianych przez zewnętrznego usługodawcę, co doskonale wpisuje się w charakterystykę BPOS.
Kierownictwo CCE podjęło decyzję o zastosowaniu zintegrowanych narzędzi firmy Microsoft wspomagających komunikację i współpracę w całym przedsiębiorstwie: Exchange Online, SharePoint Online, Live Meeting oraz Office Communications.
Podczas wdrażania projektu zintegrowano informacje o rolach użytkowników systemu SAP z lokalną usługą Active Directory oraz środowiskiem Microsoft Online Services. Umożliwiło to kierowanie właściwych informacji do właściwych pracowników, co było jednym z kluczowych wymogów stawianych powstającemu intranetowi.
Rozwiązanie BPOS sprawiło, że CCE może udostępnić nowe technologie wszystkim pracownikom i dostarczać im niezbędne informacje w czasie i miejscu, w którym są one najbardziej potrzebne, Zastosowanie SharePoint Online spotkało się z tak pozytywnym przyjęciem ze strony pracowników CCE, że w ciągu czterech tygodni od chwili udostępnienia użytkownikom funkcji tworzenia witryn zespołów zostało zgłoszonych ponad 800 wniosków o uruchomienie witryn poświęconych pracy zespołów mających bezpośredni kontakt z klientami. BPOS pozwolił także znacznie zmniejszyć obciążenie działu informatycznego, w związku z czym może teraz ściślej współpracować z jednostkami organizacyjnymi tworzącymi strategię działania przedsiębiorstwa.
Od momentu wdrożenia rozwiązania Microsoft, CCE może pochwalić się sprawnie działającym intranetem pełniącym rolę centralnej lokalizacji, w której działa między innymi samoobsługowy portal kadrowy. Intranet zapewnia też platformę komunikacyjną dla pracowników biurowych firmy. Dzięki niemu pracownicy chętniej angażują się w kierowanie firmą i dialog z kierownictwem.
Kolejną korzyścią z BPOS było obniżenie kosztów podróży służbowych. Większość spotkań zostało przeniesionych w chmurę za pośrednictwem usługi Live Meeting, która zapewnia niezbędny przepływ informacji pomiędzy oddziałami firmy, często odległymi od siebie o setki tysięcy kilometrów.
„Usługa Microsoft umożliwiła zapewnienie łączności między pracownikami naszej firmy,” – powiedział Kevin Flowers, dyrektor ds. technologii wspomagających działalność w firmie CCE. – „Zastąpiła dotychczasową infrastrukturę rozwiązaniem zapewniającym większe korzyści merytoryczne wszystkim naszym pracownikom. Współpraca partnerska między CCE i Microsoft wywołała w całym przedsiębiorstwie duże poruszenie. To jeden z najlepszych projektów partnerskich w naszej historii. Dodatkową zaletą współpracy z firmą Microsoft jest stworzenie długofalowego planu rozwoju systemów informatycznych, który nie powstałby, gdyby firma CCE stworzyła własne rozwiązanie lokalne. Rezultaty projektu przekroczyły nasze oczekiwania biznesowe i informatyczne. To znakomity przykład działań, które pozwalają stworzyć podstawy do wymiany informacji i zmienić sposób komunikowania się pracowników w dużym przedsiębiorstwie”.
W skład pakietu BPOS firmy Microsoft wchodzą następujące rozwiązania:
- Exchange Online, umożliwiający pracownikom dostęp do wolnej od spamu i wirusów poczty, kalendarzy i kontaktów;
- SharePoint Online, pozwalający na współużytkowanie dokumentów, danych, kontaktów, kalendarzy i zadań w pojedynczej lokalizacji;
- Live Meeting, umożliwiający organizację spotkań w czasie rzeczywistym z pełnym przepływem danych, obrazu i dźwięku;
- Office Communications Online, zapewniający komunikację pomiędzy pracownikami w firmie oraz transfer plików.
Usługi te są dostępne zdalnie z wszystkich komputerów nimi objętych. Dodatkowo, Exchange Online umożliwia pełną integrację z urządzeniami mobilnymi pracującymi na systemie Windows Mobile 6 lub wyższym. Umieszczenie tych platform w chmurze powoduje, że po stronie klientów usługi nie ma potrzeby ich zakupu, instalowania oraz szkolenia personelu. Jedyny koszt to abonament dostępności do chmury. Wskaźnik bezawaryjnego działania usług online prowadzonych przez Microsoft wynosi 99,9 procent i zawsze jest gwarantowany w umowie o poziomie usług.
Więcej informacji na temat BPOS można uzyskać pod adresem www.microsoft.com/online.
źródło/autor: Microsoft
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»