IBM poinformował o wprowadzeniu nowej architektury serwerów System x i BladeCenter, w której pamięć i procesory są oddzielnymi modułami. Pozwala to na zwiększanie skalowalności pamięci, a co za tym idzie wydajności obliczeniowej oraz energetycznej serwera. To istotny przełom technologiczny, gdyż do tej pory typowe serwery x86, w których pamięć i procesory były umieszczane w jednym [...]
IBM poinformował o wprowadzeniu nowej architektury serwerów System x i BladeCenter, w której pamięć i procesory są oddzielnymi modułami. Pozwala to na zwiększanie skalowalności pamięci, a co za tym idzie wydajności obliczeniowej oraz energetycznej serwera. To istotny przełom technologiczny, gdyż do tej pory typowe serwery x86, w których pamięć i procesory były umieszczane w jednym module, były w stanie wykorzystywać zaledwie 10% swoich możliwości. Inżynierowie z IBM znacznie poszerzyli wydajność platformy x86, po raz pierwszy w historii przenosząc pamięć z jej tradycyjnego, ściśle określonego miejsca tuż obok procesora w serwerze w inną lokalizację. Zabieg ten pozwalana poszerzanie zasobów pamięci bez konieczności kupna kolejnego serwera, a to przekłada się na osiągnięcie znacznych oszczędności kosztowych. Ta całkiem nowa klasa systemów x86 oferuje sześciokrotnie większą skalowalność pamięci od tej dostępnej obecnie, co może mieć istotny wpływ na zmniejszenie stale rosnących kosztów centrów danych.
„Ilość danych przepływających przez systemy przy przeciętnym obciążeniu podwaja się co roku, podnosząc koszty i obciążając zasoby. Użytkownicy zazwyczaj próbowali poradzić sobie ze wzrastającym obciążeniem wykorzystując jedyną dostępną metodę dla ich platform, jaką jest dodawanie większej liczby serwerów. Zwiększało to zarówno koszty energii, jak i koszty administracyjne. Aby uporać się z przyrostem obciążenia, zaczęto wirtualizować fizyczną infrastrukturę x86, przeciążając pojemność pamięci na serwerach, które były wykorzystywane jedynie w jednej piątej ich możliwości z powodu przestarzałej architektury, która łączy procesor i pamięć. Dzięki wykorzystaniu nowej architektury eX5, użytkownicy otrzymują elastyczne, wysoko skalowalne systemy, które mogą zredukować o połowę zapotrzebowanie na serwery, obniżyć koszty przechowywania danych o 97% i wysokość opłat licencyjnych o połowę” – powiedział Mariusz Ziółkowski, System x Sales Unit Manager IBM Polska.
Unikatowy na rynku specjalny układ IBM umożliwia procesorom w systemach eX5 diametralnie szybszy dostęp do rozszerzonej pamięci. Piąta generacja IBM X-Architecture występująca w serwerze eX5 wykorzystuje lata doświadczeń IBM w integracji mikroskopijnych elementów, tworząc pierwsze tego typu rozwiązanie działające w oparciu o krzem.
Dzięki skalowaniu oferującemu o 600% więcej pamięci niż w przypadku rozwiązań konkurencyjnych, nowa generacja pamięci Flash wykorzystana w portfolio systemów eX5 oferuje:
- 30-krotnie większą wydajność bazy danych niż w przypadku systemów obecnej generacji;
- o 99% większą wydajność w przeliczeniu na 1 wat użytkowanej energii;
- obniżenie kosztów przechowywania danych nawet do 97%;
- operowanie na większej o 78% liczbie „serwerów wirtualnych” przy tych samych kosztach licencyjnych;
- obniżenie kosztów middleware oraz aplikacji: koszty bazy danych w środowisku MS Windows mogą być obniżone o 50%, a wydajność rozwiązań SAP może wzrosnąć do trzech razy.
W 2010 roku IBM wprowadzi na rynek trzy nowe systemy z technologią eX5:
- ultraskalowalną, czteroprocesorową wersję;
- nowy system typu blade;
- serwer o podstawowych funkcjonalnościach oraz przystępnej cenie do obsługi przedsiębiorstw, który stanie się najbardziej wydajnym na rynku serwerem dwuprocesorowym.
Nowe systemy z eX5 obejmują dodatkowe rozwiązania, które podnoszą niezawodność, dostępność i poziom bezpieczeństwa obsługi danych na platformach x86:
- FlexNode: umożliwia pojedynczemu systemowi dynamiczne przejście w dwa odrębne systemy i powrót do pojedynczego systemu;
- Scheduled Provisioning: umożliwia na tym samym systemie uruchamianie interaktywnych aplikacji w ciągu dnia i łatek naprawczych nocą;
- Większe bezpieczeństwo: zdolność do izolowania obciążenia pozwala pracować, nawet gdy jeden z systemów przestanie działać.
- Zaktualizowana aplikacja System Director: pozwoli użytkownikom prekonfigurować serwery, zdalnie przesterowywać system i ustanawiać automatyczne aktualizacje oraz przywracanie systemu.
Ponadto IBM planuje zaoferować uproszczone usługi Lab Services, aby pomóc klientom w migracji do systemów eX5 i zmaksymalizować wydajność wirtualizacyjną i bazodanową.
IBM Global Financing, dział finansowo-pożyczkowy IBM, może wesprzeć klientów w przejściu na technologię eX5 dzięki swojej ofercie finansowania inwestycji. Obejmuje to zarówno upgrade, wypożyczenie, odbiór i likwidację serwerów leasingowanych, jak i będących własnością firmy, bez względu na ich producenta.
Więcej informacji o IBM: www.ibm.com/pl
źródło/autor: IBM
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Może ja się nieco wypowiem, jako że miałem okazję z owymi serwerami obcować. W serwerach IBM z linii eX5 zastosowano szereg innowacyjnych technologii. Przełomem jest oddzielenie pamięci od procesora, co daje możliwość bardzo swobodnej rozbudowy pamięci. Zmniejsza to również obciążenie na procesorach, co skutkuje zwiększoną wydajnością. Kolejną ciekawą technologią, jest technologia dysków SSD eXFlash, która zapewnia bardzo szybki system wejścia i wyjścia, dzięki czemu dostęp do baz danych jest szybki i niezawodny. Na uwagę zasługuje również nowy system partycjonowania FlexNode, który pozwala na instalowanie i usuwanie nowych serwerów z dnia na dzień, bez zmiany konfiguracji serwera. Serwery te radzą sobie doskonale ze wszystkimi systemami operacyjnymi.<br /> Warto również zaznaczyć, iż serwery te są bardzo szybkie do wdrożenia, jako że IBM oferuje gotowe zestawy skonfigurowane do obsługi konkretnych aplikacji.