
Badacze odkrywają wizję przyszłości na corocznym spotkaniu Research @ Intel prezentującym najnowsze projekty badawczo-rozwojowe Najważniejsze informacje Na dorocznej imprezie Research at Intel Justin Rattner, Chief Technology Officer ogłosił utworzenie nowego działu Intel Labs, którego zadaniem będzie opracowanie nowych sposobów interakcji użytkowników z urządzeniami komputerowymi. Poprzez studiowanie i zrozumienie sposobów, w jaki ludzie odnoszą się do technologii i jej [...]
Badacze odkrywają wizję przyszłości na corocznym spotkaniu Research @ Intel prezentującym najnowsze projekty badawczo-rozwojowe
Najważniejsze informacje
- Na dorocznej imprezie Research at Intel Justin Rattner, Chief Technology Officer ogłosił utworzenie nowego działu Intel Labs, którego zadaniem będzie opracowanie nowych sposobów interakcji użytkowników z urządzeniami komputerowymi.
- Poprzez studiowanie i zrozumienie sposobów, w jaki ludzie odnoszą się do technologii i jej używają, a także wykorzystanie długiej tradycji eksplorowania najnowocześniejszych technologii, nowy dział firmy Intel stworzy przełomowe standardy korzystania z telewizorów, samochodów i innych urządzeń
- Na imprezie pokazywane były zwiastuny przyszłych technologii, dzięki którym urządzenia osobiste będą mogły „zrozumieć” kim jesteśmy i jak żyjemy, techniki rewolucjonizujące sieci społecznościowe, rozpoznające codzienne obiekty, interpretujące gesty i dosłownie czytające w myślach.
Dziś na imprezie prasowej Research at Intel organizowanej co rok przez Intel Labs Justin Rattner, CTO Intela ogłosił utworzenie nowego działu badawczego o nazwie Interaction & Experience Research (IXR), który skupi się na definiowaniu nowych sposobów interakcji użytkowników z technologią i nowych platform komputerowych. Innowacje opracowane w laboratoriach mają zupełnie zmienić sposób, w jaki będziemy korzystać z przyszłych technologii komputerowych.
Rattner stwierdził, że dzięki prawu Moore’a oraz postępom w wydajności, które teraz są dostępne w szerokiej gamie urządzeń komputerowych, w tym w tradycyjnych komputerach PC, sposób, w jaki doświadczamy technologii stanie się znacznie bardziej osobisty i społeczny za sprawą łączenia kontekstów przez czujniki, wzbogaconą rzeczywistość, inteligencję chmurową oraz bardziej naturalne interfejsy, takie jak dotyk, gesty i głos.
— Lepsza technologia już nie wystarczy — powiedział Rattner. — Użytkownicy cenią dziś przede wszystkim osobiste wrażenia w obcowaniu z technologią. Kiedy patrzę w przyszłość, uważam to za największą zmianę, jaka nas czeka. W Intelu od ponad dekady rozwijamy nasze możliwości w dziedzinie interakcji oraz wrażeń użytkownika. Niedawno zebraliśmy znakomity zespół badaczy, w którego skład wchodzą zarówno specjaliści od interfejsu użytkownika, jak i socjolodzy. Ich zadaniem jest tworzenie nowej generacji komunikacji użytkownik – technologia. Wiemy na przykład, że doświadczenie oglądania telewizji to nie to samo co doświadczenie korzystania z sieci, choć coraz więcej programów telewizyjnych będzie dostarczanych przez internet. Jednak telewizja dostarczana za pośrednictwem Internetu to coś znacznie więcej niż zwykły program.
Rattner ogłosił, że szefem nowego działu będzie specjalistka Intela Genevieve Bell, która od ponad dekady jest w firmie jednym z czołowych rzeczników projektowania rozwiązań z myślą o użytkowniku.
— Intel jest teraz obecny w życiu użytkowników nie tylko za sprawą komputerów PC — powiedziała Bell. — Układy Intela i internet dostępne są obecnie w telewizorach, dekoderach, telefonach komórkowych, samochodach i wielu innych urządzeniach. Dział IXR wykorzysta dorobek 15 lat badań nad sposobami, w jaki ludzie używają nowych informacji i technologii komunikacyjnych, jak je wykorzystują i jak im się opierają. Socjologowie, projektanci i badacze interakcji między człowiekiem a komputerem będą kontynuować tę misję, pytając, co cenią ludzie, co pasuje do ich życia i co podoba im się w rzeczach, które już mają. Wiedza ta zostanie połączona z badaniami technologicznymi nad następną generacją interfejsów użytkownika, interakcją z użytkownikiem, a także zmianami treści mediów i wzorców konsumpcyjnych.
Laboratoria Intela już teraz skupiają sie na następnej generacji technologii związanych z wrażeniami użytkowników. Bieżące prace nad kontekstem i lokalizacją przyniosły szereg nowych wniosków i możliwości technologicznych, na przykład koncepcję, że urządzenia będą „rozumiały” otoczenie, komunikowały się ze sobą nawzajem i zmieniały swoje działanie lub podejmowały akcje na podstawie środowiska. Jeden z projektów demonstrowanych na imprezie, określany mianem SENS, reprezentuje nową falę rozwiązań społecznościowych, umożliwiając monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym oraz pokazywanie ich bezpośrednio i na żywo przyjaciołom i rodzinie. Projekt ten pokazuje, jak „świadomość kontekstu” zapewniana przez czujniki w urządzeniu może przełożyć się na zupełnie nowe wrażenia użytkowników, takie jak „cieniowy awatar” i „rzeczywistość wzbogacona społecznie”, które rozwijają nowe trendy w udostępnianiu mediów.
Badacze przedstawili też eksperymentalny, tani czujnik energii, który może zmienić sposób, w jaki konsumenci zarządzają zużyciem prądu w gospodarstwach domowych. W połączeniu z domowym wyświetlaczem energii monitorowałby on wydajność, zalecał wydajniejsze rozwiązania i nagradzał sukcesy. Wystarczy podłączyć czujnik do domowej instalacji elektrycznej, aby natychmiast zaczął mierzyć i bezprzewodowo raportować pobór mocy każdego domowego urządzenia elektrycznego, zapewniając dane niezbędne do analizy zużycia energii w całym domu. Technologia ta stanowi fundament systemu osobistego zarządzania energią, który może wywołać pozytywne zmiany w zachowaniu i oszczędzić oszałamiającą ilość energii.
Inne rozwiązania pokazane na imprezie zmieniają sposób interakcji użytkownika z technologiami. Zademonstrowano na przykład projekt badawczy, który wykorzystuje kamery 3D i projektory do oświetlenia pobliskich powierzchni, wyświetlając przyciski, okna, obrazy i filmy na obszarach roboczych, stołach lub innych płaszczyznach. Ten system wizyjny potrafi rozpoznawać gesty i obiekty, zmieniając zwykłe przedmioty, takie jak blat kuchenny, stolik kawowy lub szkolne biurko w interaktywny portal prowadzący do urządzenia i internetu. Zademonstrowano też bardziej futurystyczny projekt — komputer, który odczytuje myśli użytkowników, całkowicie eliminując potrzebę pisania na klawiaturze.
źródło/autor: Intel
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»