Czy programy antywirusowe, zapory sieciowe i długie hasła wystarczą, by zagwarantować ochronę dzieciom korzystającym z Internetu? Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opublikowaniu w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowego artykułu pt.: „Internetowa piaskownica – bezpieczeństwo dzieci online”.
Tekst autorstwa Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, ma na celu skupienie uwagi na problemie, który ciągle jest marginalizowany – kwestii odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska komputerowego dziecka nie tylko przed wirusami i tradycyjnymi zagrożeniami, ale także spamem skierowanym do najmłodszych, treściami wulgarnymi i niecenzuralnymi.
W dzisiejszych czasach większości osób bezpieczeństwo w Sieci kojarzy się z programem antywirusowym, zaporą sieciową, zwalczaniem wirusów i długimi hasłami. Potwierdzeniem tego są odpowiedzi na pytania zadane przechodniom należącym do różnych grup wiekowych (20 – 50 lat).
Odpowiedzi te oscylowały wokół najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się obecnie użytkownicy Sieci, czyli wirusami i utratą danych. Żadna z ankietowanych osób nie skojarzyła bezpiecznego Internetu z zapewnieniem należytej ochrony dla dzieci i młodzieży.
Autor artykułu porusza problemy, takie jak gry online, spam kierowany do dzieci, strony internetowe zawierające treści nieodpowiednie dla osób nieletnich a także to, w jaki sposób najmłodsi użytkownicy komputerów korzystają z Internetu.
„Coraz częściej Internauci uświadamiają sobie, że są podatni na różnego typu ataki i próby manipulacji”, mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Niestety jeszcze stosunkowo mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożeń czyhających na dzieci jest wiele więcej. Nie wszystko, co oczywiste i racjonalne dla dorosłego, musi być takie dla najmłodszych. Nie wystarczy instalacja programu antywirusowego – w ten sposób zabezpieczamy raczej zasoby komputera a nie dziecko. Należy rozważyć kompleksową ochronę komputera typu Internet Security, zawierającą m.in. moduł kontroli rodzicielskiej. Niezależnie jednak od tego, co zainstalujemy i na jaki typ ochrony się zdecydujemy – nic nie zastąpi rozsądku i świadomości. W Internecie bardziej niż gdziekolwiek indziej trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.”
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i ich...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »