Firmy Microsoft Corp. (Nasdaq: “MSFT”) oraz Skype Global S.à r.l ogłosiły dzisiaj podpisanie umowy, na mocy której Microsoft kupi firmę Skype, światowego lidera w zakresie komunikacji internetowej. Wartość transakcji wynosi 8,5 miliarda dolarów.
Firmy Microsoft Corp. (Nasdaq: “MSFT”) oraz Skype Global S.à r.l ogłosiły dzisiaj podpisanie umowy, na mocy której Microsoft kupi firmę Skype, światowego lidera w zakresie komunikacji internetowej. Wartość transakcji wynosi 8,5 miliarda dolarów. Udziały w firmie zostały kupione od grupy inwestycyjnej, której przewodzi firma Silver Lake. Porozumienie zostało zaakceptowane przez zarządy obu przedsiębiorstw.
Przejęcie poprawi dostępność internetowej komunikacji wideo i głosowej odbywającej się w czasie rzeczywistym. Skorzystają na tym zarówno konsumenci, jak i użytkownicy korporacyjni. Umowa zaowocuje także znaczącymi możliwościami biznesowymi i zwiększeniem przychodów. Połączenie zwiększy siłę światowej klasy marki, jaką jest Skype, jak również zasięg sieciowej platformy tej usługi. Rozbuduje także dotychczasowy portfel usług i produktów firmy Microsoft do komunikacji w czasie rzeczywistym.
Skype jest pionierem w dziedzinie globalnej komunikacji internetowej. Według danych z 2010 roku firma posiada 170 milionów aktywnych użytkowników, którzy spędzili ponad 207 miliardów minut rozmawiając poprzez video chat i połączenia głosowe. Microsoft posiada długofalową strategię w tym zakresie i inwestuje w komunikację w czasie rzeczywistym na różnych platformach – zaczynając od Lync (który osiągnął 30 procentowy wzrost w trzecim kwartale roku finansowego), poprzez Outlook, Messengera, Hotmail oraz platformę Xbox LIVE.
Skype będzie zintegrowany z urządzeniami firmy Microsoft, takimi jak Xbox i Kinect, Windows Phone i inne. Z poziomu Skype’a będzie można podłączyć się do społeczności korzystających z takich rozwiązań Microosft jak Lync, Outlook czy Xbox Live. Microsoft będzie nadal inwestował i wspierał tych klientów Skype’a, którzy korzystają z innych platform.
„Skype jest fenomenalną usługą, którą kochają miliony ludzi na całym świecie” – powiedział Steve Ballmer, prezes firmy Microsoft. – „Razem będziemy tworzyć przyszłość komunikacji w czasie rzeczywistym, tak by ludzie w łatwy sposób, gdziekolwiek nie znajdą się na świecie, mogli kontaktować się ze swoją rodziną, przyjaciółmi, klientami i kolegami.”
Skype będzie oddzielną dywizją wewnątrz Microsoft. Obecny prezes firmy Skype, Tony Bates, obejmie stanowisko prezesa Microsoft Skype Division i będzie raportował bezpośrednio do Steve’a Ballmera.
„Microsoft i Skype mają wspólną wizję by dostarczać innowacyjne produkty i usługi swoim klientom” – powiedział Tony Bates. – „Razem będziemy mogli przyspieszyć plany Skype’a i rozszerzyć naszą globalną społeczność i zaprezentować nowe możliwości do współpracy i komunikacji pomiędzy ludźmi.”
„Tony Bates ma wiele sukcesów na koncie jako lider. Będzie dużym wzmocnieniem dla zespołu zarządzającego firmą Microsoft. Z podekscytowaniem oczekuję na wkład, pomysły i doświadczenie, jakie utalentowani pracownicy Skype’a na całym świecie wniosą do Microsoftu” – powiedział Steve Ballmer.
Egon Durban, dyrektor zarządzający Silver Lake, grupy inwestorskiej, która sprzedała firmie Microsoft Skype’a powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmian, które zaszły w firmie Skype pod naszym zarządem właścicielskim. Jestem bardzo wdzięczny całej kadrze menedżerskiej i pracownikom za ich niesamowite zaangażowanie. Jesteśmy podekscytowani długoterminową współpracą z firmą Microsoft. Sądzę, że pozwoli to marce Skype stać się jedną z najbardziej dynamicznych i kompleksowych platform komunikacyjnych na świecie.”
Stworzony w 2003 roku Skype został kupiony we wrześniu 2005 roku przez eBay. Następnie w listopadzie 2009 roku grupa inwestorska Silver Lake odkupiła udziały. W ciągu ostatnich 18 miesięcy Skype rozwijał się bardzo dynamicznie pod wodzą Silver Lake. Liczba minut wykonanych połączeń poprzez platformę zwiększyła się o 150 procent. Wypracowano też nowe źródła przychodu, zawiązano nowe strategiczne porozumienia, zakupiono prawa autorskie do rozwiązań wspierających sieci peer-to-peer, a także zatrudniono nowe osoby do zespołu zarządzającego przedsiębiorstwem.
Innymi członkami grupy inwestorskiej, której przewodzi Silver Lake są: eBay International AG, CPP Investment Board, Joltid Limited (we współpracy z Europlay Capital Advisors) oraz Andreessen Horowitz.
Finalizacja umowy jest uzależniona od zgody organów regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków dla takiej transakcji. Zarówno Microsoft, jak i Skype wyrażają nadzieję na uzyskanie wszystkich wymaganych stosownych zezwoleń w ciągu roku kalendarzowego.
źródło/autor: Microsoft
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»