Kaspersky Lab prezentuje październikowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Kaspersky Lab Polska, prezentuje październikowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej [...]
Kaspersky Lab prezentuje październikowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Kaspersky Lab Polska, prezentuje październikowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).
Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
Powyższy wykres przedstawia dziesięć polskich miast o największej liczbie infekcji. Dopełnienie stanowi tabelka, w której zawarte są różnice w stosunku do wrześniowego zestawienia (dostępnego tutaj: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=563). Jak widać miasta z pierwszej dziesiątki generują łącznie ponad 75% infekcji.
Miastem, które zaliczyło największy spadek w rankingu jest Lublin. Przez ostatnie trzy miesiące, piął się on systematycznie w górę, zajmując we wrześniu drugie miejsce z ponad 10% infekcji w skali kraju. Także Wrocław z każdym miesiącem jest na niższej pozycji. W sierpniu był na drugim miejscu, a we wrześniu na trzecim. Niestety więcej miast w październiku miało niechlubny awans – są to Poznań, Bydgoszcz, Szczecin oraz Łódź. Jest także jedno nowe miasto w zestawieniu – Koszalin. W październikowym rankingu nie ma Krakowa. Warto także zauważyć, że łączna liczba infekcji miast z TOP10 wzrosła z 70% do 75%.
Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.
· poniżej 5% – kolor żółty
· między 5,01% a 20% – kolor pomarańczowy
· między 20,01% a 30% – kolor czerwony
· powyżej 30% – kolor bordowy
Poziom infekcji w poszczególnych województwach, październik 2009
Zwiększyła się liczba województw przekraczających 5% próg liczby zarażeń komputerów. We wrześniu były to cztery województwa. Jak widać, większość infekcji w Polsce ma miejsce w centralnej oraz północno zachodniej części kraju. Jako, że okres świąt Bożego Narodzenia jest coraz bliżej, można podejrzewać, że w okresie listopada i grudnia zwiększy się ogólna liczba infekcji.
Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję by zarazić nowe maszyny. Święta idealnie się do tego nadają, gdyż ludzie chętniej klikają odnośniki w wiadomościach e-mail czy pobierają programy udające e-kartki, w rzeczywistości będące trojanami. Szczególnie w tym czasie powinniśmy podchodzić z ograniczonym zaufaniem do takich treści.
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=565.
Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, październik 2009
Zazwyczaj w comiesięcznych rankingach Top 20 szkodliwego oprogramowania występuje bardzo dużo nowości. Tym razem sytuacja jest trochę inna, gdyż 8 szkodników z zestawienia wrześniowego utrzymało się także w październiku. Są to między innymi Trojan.Win32.Agent2.cicg, który uplasował się na trzecim miejscu, awansując tym samym aż o 17 pozycji w górę. Jedną z funkcji tego trojana jest pobieranie innych szkodliwych programów wykradających numery kart kredytowych lub zmieniającą stronę startową na płatną witrynę pornograficzną. Innym szkodnikiem z poprzedniego rankingu jest Win32.PopMenu.i, odpowiadający za wyświetlanie nachalnych i uciążliwych reklam. Na drugim miejscu listy znajduje się Packed.Win32.Krap.ag. Jego funkcją jest informowanie użytkownika (poprzez zmianę tapety) o rzekomej infekcji systemu i konieczności pobrania specjalnego, płatnego oprogramowania do usunięcia go z komputera.
W październiku zanotowano wprawdzie nieco więcej infekcji niż we wrześniu, jednak nadal można powiedzieć, że miesiąc ten był stosunkowo spokojny. Miejmy nadzieję, że nie jest to tylko cisza przed burzą…
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»