Producenci aplikacji mogą wprowadzić na polski rynek trzy typy aplikacji mobilnych – płatną, bezpłatną oraz typu try and buy. Z punktu widzenia użytkownika jak i producenta najbardziej wartościowym produktem powinny być aplikacje płatne czyli pełne wersje, pozbawione reklam i płatnych rozszerzeń funkcjonalności.
W praktyce aplikacje płatne często przegrywają z pozostałymi dwoma typami aplikacji. Klient, czyli użytkownik aplikacji, nie zawsze jest świadomy, iż bezpłatne pobranie nie oznacza darmowego użytkowania. Powszechnie stosuje się opłaty za korzystanie z najbardziej użytecznych funkcjonalności czy za wyłączenie reklamy mobilnej wszytej w aplikację, która w połączeniach roamingowych często okazuje się bardzo kosztowna - przykładem są „bezpłatne” nawigacje samochodowe.
Producenci wykorzystują fakt, iż użytkownik jest bardziej skłonny zapłacić za możliwość dezaktywacji banerów reklamowych niż za pobranie wersji płatnej pozbawionej form reklamowych.
Takie zachowanie producentów może być też wymuszone przez dystrybutora aplikacji. Istnieje pięć głównych kanałów dystrybucji aplikacji: sklepy producentów systemów operacyjnych np. Android Market, App Store, sklepy producentów telefonów komórkowych np. Nokia Store (do niedawna Ovi Store), Samsung Apps, sklepy operatorów komórkowych, sklepy internetowe producentów kontentu mobilnego oraz największe w sieci grupy e-commerce.
Największy zasięg gwarantuje pierwszy typ dystrybucji, chociażby ze względu na udziały w rynku oraz łatwość zaistnienia w sklepie producenta systemu operacyjnego, szczególnie w przypadku Android Marketu. Android Market jest też niechlubnym przykładem jak przepisy prawa wymuszają na producentach aplikacji pewne działania.
Otóż firmy zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie mogą sprzedawać aplikacji w Android Markecie. Powszechnym zjawiskiem jest „radzenie sobie” z tymi przepisami - od rejestracji firmy za granicą do udostępniania użytkownikowi na zachętę „bezpłatnej”, ale niepełnej czy też zablokowanej wersji oraz oferowania pełnej wersji lub odblokowania aplikacji po uiszczeniu opłat.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»