Przygotowania do największej sportowej imprezy świata obejmują również specjalistów cyberbezpieczeństwa.
Znaczna część jej uczestników, czyli 4 miliardy telewidzów i 12 milionów kibiców na arenach zawodów, 30 tys. wolontariuszy i 10 tys. sportowców reprezentujących ponad 200 krajów, w tym Polskę będzie narażona na cyfrowe niebezpieczeństwa. Liczba ataków związanych z IO liczona jest w setkach milionów. Wobec skali zagrożenia zapewnienie cyberbezpieczeństwa imprezy uczestnikom i kibicom to jedno z głównych wyzwań dla organizatorów. Mnogość wektorów i szerokie pole ataku wymierzonego potencjalnie w każdego uczestnika.
- Jak wynika z aktywności MKOL, organizacja jest świadoma ryzyka i do kwestii zabezpieczenia imprezy podchodzi niezwykle poważnie. Wdrożenie mechanizmów obronnych pozwalających wykrywać zagrożenia w czasie rzeczywistym, a także wzorcowych standardów bezpieczeństwa i koncentracja wysiłków na minimalizacji skutków ewentualnych cyberataków są tego najlepszym dowodem. Ambicją jest by paryskie igrzyska stały się wzorem, jeśli chodzi o sposób zabezpieczenia pod kątem zagrożeń sieciowych. Trzymam kciuki, aby okazały się one skuteczne, bo taki pozytywny przykład miałby w mojej ocenie dużą siłę oddziaływania - komentuje Aleksander Kostuch, inżynier Stormshield, europejskiego lidera branży bezpieczeństwa IT.
Systemy przechwytywania wideo dla telewizji lub sędziów, kamery CCTV i systemy alarmowe, czytniki identyfikatorów i biletów, smartfony - każdy inteligentny sprzęt wykorzystywany przy okazji igrzysk stanowi potencjalny punkt wejścia dla cyberprzestępców. Co więcej w Paryżu niektóre konkurencje odbywać się będą w obiektach otwartych, co dodatkowo podnosi poprzeczkę specjalistom dbającym o bezpieczeństwo. Do tego dochodzą kwestie logistyki i podwykonawców, co dodatkowo zwiększa pola możliwego ataku. Podobnie jest z wektorami ataków - phishing, spoofing, odmowa usługi (DDoS), przechwytywanie przepływów Wifi/4G/5G czy włamania do bankomatów. To jedynie część z nich. Cyberprzestępcy z pewnością będą próbowali zbierać dane osobowe i dane kart płatniczych, wykorzystując do tego celu emocje zwykle towarzyszące tego typu imprezom.
Potencjalnymi ofiarami cyberprzestępców mogą stać się widzowie obecni na stadionach. Przykłady ingerencji o takich skutkach miały miejsce w południowo-koreańskim Pjongczang, gdzie część widzów nie mogła wydrukować biletów wstępu na ceremonię otwarcia. Zdaniem specjalistów należy się również spodziewać licznych kampanii phishingowych. Co ciekawe, zagrożenia mogą dotyczyć nie tylko widzów, ale też sportowców-olimpijczyków.
- Klucze dostępu do hotelu, klimatyzacja, alarmy przeciwpożarowe, tablice wyników i pomiary czasów są cyfrowe. Wyobraźmy sobie konsekwencje ingerencji w system alarmów przeciwpożarowych w obiektach zamieszkanych przez faworytów określonej konkurencji, przeprowadzony na dzień przed ważnymi zawodami. Cyberprzestępcy potencjalnie mogą mieć realny wpływ na wyniki zmagań sportowców – ocenia ekspert Stormshield.
Przed zbliżającą się imprezą w Paryżu jako szczególne okoliczności mogące potęgować ataki, wskazywane są konflikty geopolityczne, w tym wojna w Ukrainie i będące jej konsekwencją ograniczenia MKOl, dotyczące udziału w zawodach sportowców z Rosji i Białorusi.
– Grupy z geopolitycznymi motywacjami, dążące na przykład do destabilizacji kraju, to główni sprawcy cyberataków w przypadku igrzysk olimpijskich. Osobną kategorią są cyberprzestępcy, których kuszą finansowe korzyści. Możemy ich określić mianem oportunistów, którzy, aby osiągnąć zakładany cel przeprowadzają ataki ransomware, chcąc zmusić organizatorów do płatności okupu mającego zagwarantować normalne działanie kluczowej infrastruktury. I wreszcie można w tym gronie wyróżnić „haktywistów”, grupy motywowane ideologicznie, które mogą niszczyć strony internetowe lub przeprowadzać ataki DDoS – mówi Aleksander Kostuch.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»