ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Myślisz o wdrożeniu sklepu internetowego? Ten poradnik jest dla Ciebie.
Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć startując na rynku e-commerce, będzie wybór platformy, która zapewni skalowalny, długoterminowy rozwój biznesu. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, nawet dla firm, które nie mają własnych programistów czy dużych budżetów na wdrożenie własnej platformy. Jednym z nich jest _Stores, gotowy i łatwy w założeniu sklep internetowy stworzony przez ekspertów cyber_Folks.
Wartość polskiego rynku e-commerce w 2025 roku sięgnie 150 mld złotych. Najczęściej w Polsce online kupowana jest odzież, na co konsumenci przeznaczają średnio ok. 270 złotych miesięcznie.
Dane GUS wskazują, że dynamika sprzedaży przez internet jest dodatnia we wszystkich grupach towarów, poza motoryzacją. Najszybciej rósł segment odzieży – prawie 28 proc. w porównaniu z lutym, ale w sprzedaży innych towarów zanotowano podobną dynamikę - ponad 23 proc. w grupie „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” i prawie 22 proc. w grupie „meble, rtv, agd”.
W segmencie e-commerce nie ma więc śladu po recesji „wieszczonej” przez niektórych ekspertów, a to oznacza, że inwestycje w ten kanał nadal mają rację bytu.
Warto wiedzieć, że o sukcesie sklepu internetowego będzie decydował przede wszystkim asortyment, konkurencyjna cena produktów, widoczność w Google, marketing, jakość obsługi i metody płatności. Ale równie ważny jest UX, czyli doświadczenia klienta.
Sukces po wdrożeniu sklepu internetowego
By sprzedawać w sieci trzeba zadbać o to, by nasza witryna była użyteczna, bo to właśnie UX jest głównym czynnikiem decydującym o konwersji. Według Top Design Firms na pytanie, jakie elementy wizualne cenią w witrynie e-commerce, 40% klientów wskazało na obrazy, 39% na kolor, a 21% na wideo. Zwróć więc baczną uwagę na jakość fotografii produktowej i wybór palety kolorów, a następnie dopasuj do nich takie elementy, jak filmy, typografię, animacje itp.
Wdrożenie dobrego UX w Twojej witrynie będzie wymagać co prawda sporo pracy i testów, ale – na najbardziej ogólnym poziomie – można wymienić trzy elementy, które będą determinować sprzedaż.
Witryna sprzedażowa powinna wyróżniać się logiczną i konsekwentną architekturą informacji, obejmującą nie tylko produkty, ale też kategorie, czyli ogólne nazwy obejmujące konkretne grupy produktów. Czytelna organizacja pozwala klientowi za pomocą kilku kliknięć znaleźć to, czego szuka.
W idealnej sytuacji możliwe jest zrealizowanie transakcji jednym lub dwoma kliknięciami, ale nie zawsze tak drastyczne skrócenie ścieżki zakupowej jest możliwe. Warto jednak redukować ją najbardziej, prosząc tylko o podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko klienta, adres wysyłki, adres rozliczeniowy i numer telefonu.
Zwyczaje dotyczące płatności w internecie bardzo różnią się w zależności od regionu i koniecznie trzeba te różnice uwzględnić. Dane wskazują co prawda na znaczny wzrost popularności płatności cyfrowych (podczas lockdownu wykorzystanie gotówki spadło od 10% do 50%, w zależności od kraju, a przewiduje się, że ogólne wykorzystanie płatności cyfrowych w Europie wzrośnie o 70% w latach 2020-2025), ale w Polsce nadal warto uwzględnić – oprócz szalenie popularnego BLIK-a – płatność przy odbiorze. Z kolei mieszkańcy Europy Zachodniej i Środkowej w 45% za zakupy online płacą kartą kredytową lub debetową. Kolejną najpopularniejszą metodą płatności jest przelew bankowy, z którego konsumenci korzystają w przypadku 25% zakupów online.
Jeśli transakcja przebiegła pomyślnie, a towar dotarł do konsumenta bez opóźnień, możemy odetchnąć z ulgą? Nie do końca. Kiedy już zdobyliśmy klienta, musimy nieco popracować nad tym, by na jednej transakcji się nie skończyło. W tym celu warto wykorzystać tzw. marketing automation, czyli platformy technologiczne umożliwiające automatyzację, monitorowanie i optymalizację niemal wszystkich działań marketingowych podejmowanych przez e-commerce managerów.
_Stores – czyli sklep internetowy od cyber_Folks
Jeśli nie masz dużego budżetu na wdrożenie własnego sklepu internetowego, a także specjalistów, którzy go dla Ciebie opracują, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Jednym z nich jest _Stores, gotowy sklep internetowy od cyber_Folks, który wdrożysz szybko, a co najważniejsze, zupełnie samodzielnie.
_Stores rozwiązanie dla osób, które:
- chcą samodzielnie założyć i prowadzić swój sklep internetowy,
- chcą szybko zacząć sprzedawać,
- potrzebują gotowego rozwiązania do założenia sklepu,
- nie chcą inwestować w dedykowany system lub wdrożenie rozwiązań open source.
W ramach abonamentu otrzymasz:
- łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko założysz swój sklep internetowy,
- miejsce na serwerze na Twoje pliki (hosting),
- konto lub konta pocztowe (w zależności od wybranego pakietu),
- certyfikat SSL dla Twojej domeny, a w wyższych planach również domenę opłaconą na pierwszy rok,
- estetyczne i nowoczesne szablony,
- profesjonalne wsparcie techniczne.
Założenie sklepu odbywa się szybko i sprawie. Kreator przeprowadzi Cię przez poszczególne kroki. Na każdym z nich uzyskasz jasne instrukcje, co należy zrobić. Założenie sklepu nie powinno zająć Ci więcej niż 15 minut. Po tym czasie będziesz mieć gotowy sklep internetowy.
Wybór odpowiedniego pakietu zależy przede wszystkim od wielkości twojego biznesu, a więc i liczby produktów w sklepie.
Zastanów się:
- ile produktów będzie w Twoim sklepie,
- ile miejsca na dysku potrzebujesz na pliki, np. zdjęcia produktów,
- ile skrzynek e-mail chcesz mieć.
W wyższych pakietach cyber_Folks oferuje:
- zwiększenie szybkości ładowania sklepu,
- profesjonalny certyfikat SSL (Certum),
- bezpłatną rejestrację domeny na pierwszy rok,
- pomoc dedykowanego opiekuna,
- import i eksport produktów z pliku,
- a także niższą prowizję za płatności.
Co jeszcze decyduje o sukcesie sklepu internetowego?
Unikatowe opisy przedmiotów
Wstawiając opisy przedmiotów na stronę sklepu online należy pamiętać o ich unikalności. W związku z tym nie należy kopiować opisów przedmiotów ze strony producenta. Duża liczba takich informacji sprawia, że Google odczytuje je jako zduplikowany kontent, obniżając ranking strony w wyszukiwarce. Warto zatem jednorazowo poświęcić trochę czasu na stworzenie autorskich opisów przedmiotów, aby były one unikalne.
Tytuł i nagłówki, śródtytuły
Ważnym aspektem jest odpowiedni dobór słów kluczowych, a następnie ich wykorzystanie w tytułach, nagłówkach i śródtytułach znajdujących się na stronie sklepu online, a przede wszystkim w zakładkach konkretnych przedmiotów. Warto przy tym pamiętać, że wykorzystanie słów kluczowych powinno być naturalne i przyjazne dla użytkownika. Pamiętajmy również o meta opisie, który tworzymy również z wykorzystaniem tej zasady.
Budowanie linków wewnętrznych i zewnętrznych
Tworząc sklep internetowy nie należy zapominać o linkach wewnętrznych, które kierują użytkownika z jednej podstrony witryny do drugiej. Można np. powiązać ze sobą kategorie produktów.
Ważne są również linki zewnętrzne kierujące do witryny internetowej. Sposobem na ich uzyskanie może być aktywność na forach internetowych lub kupno publikacji w artykułach poradnikowych na zewnętrznych portalach lub blogach.
Grafiki
Według serwisu Searchenginejournal, 1/5 zapytań w Google dotyczy obrazów przeglądanych w Google Graphics. Warto zatem zadbać o ten aspekt, zarówno pod kątem samej sprzedaży, jak i przyciągnięcia kupującego do witryny za pomocą wyszukiwarki. Kluczowych jest tutaj kilka kwestii: format, rozmiar oraz opisy. W przypadku formatu zalecany jest jpg, ponieważ pozwala zachować równowagę pomiędzy wielkością pliku, a jakością prezentowanego obrazu. Rozmiar jest ważny z punktu widzenia szybkości ładowania strony. Z kolei opisy są istotne ze względu na widoczność strony i samych grafik w wyszukiwarce.
Pozyskiwanie klientów sklepu internetowego
Według danych lexer, prawdopodobieństwo sprzedaży produktu powracającemu klientowi wynosi od 60 do 70 procent, natomiast nowemu to od 5 do 20 procent. Serwis podaje także, że statystycznie 20 procent klientów sklepów internetowych generuje 60-80 procent sprzedaży. Z jednej strony ważne jest zatem pozyskiwanie nowych klientów, natomiast z drugiej przekonanie go, aby w przyszłości powrócił on do danego sklepu internetowego.
„Zobacz także”
Aby zwiększyć konwersję możemy na karcie produktu zastosować okno „zobacz także” lub sekcje z propozycjami inny przedmiotów zatytułowanych „inni klienci oglądali również”. W ten sposób klient odwiedzi więcej niż jedną stronę sklepu, zwiększając tym samym szansę na większy zakup.
Darmowa dostawa po spełnieniu warunków
Skuteczne również będzie zaproponowanie klientom darmowej dostawy, jeśli ich zamówienie przekroczy odpowiednią kwotę. Ważne jest jednak, żeby kwota ta nie była zbyt wygórowana, aby jej osiągnięcie nie było zbyt trudne.
Karty upominkowe
Podobnie jak w tradycyjnym handlu, w sklepach online sprawdzą się bony upominkowe. Dotyczy to szczególnie okresu przedwiecznego, kiedy nie każdy ma pomysł na prezent, a taki upominek sprawi, że obdarowany nie tylko prawdopodobnie pozna nowy sklep internetowy, ale także będzie zadowolony z faktu, że może wybrać prezent według swoich potrzeb, być może nawet dopłacając do droższego przedmiotu.
Promocja online
Oczywiste w przypadku sklepów online jest także zastosowanie elementów marketingu internetowego poprzez wykupienie reklamy w social mediach lub wyszukiwarce (PPC). Wdrażając odpowiednie zasady budowy sklepu internetowego, o czym była mowa wcześniej, zadbamy również o SEO.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»