Wedle raportu opublikowanego przez firmę konsultingową PwC, polski rynek e-handlu jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie; eksperci przewidują, że do 2027 roku osiągnie wartość wynoszącą 187 mld zł, rosnąc aż o 13% w skali rocznej.
Wedle raportu opublikowanego przez firmę konsultingową PwC, polski rynek e-handlu jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie; eksperci przewidują, że do 2027 roku osiągnie wartość wynoszącą 187 mld zł, rosnąc aż o 13% w skali rocznej.
Jednym z kluczowych dla branży ecommerce czynników jest sprawnie działająca logistyka. Szczególne miejsce w tej szeroko pojętej usłudze zajmuje końcowy proces dostawy, zwany w sektorze ostatnią milą.
Droga produktu z fabryki do rąk klienta jest jednak pełna (nie tylko) transportowych zwrotów akcji i wygląda nieco inaczej w przypadku sklepów stacjonarnych oraz sklepów internetowych.
W logistyce ecommerce etap końcowy mający miejsce pomiędzy opuszczeniem magazynu, transportem, a dostarczeniem produktu do klienta, nazywany jest last mile delivery lub final mile delivery. W rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych etapów procesu zakupowego wpływający bezpośrednio na doświadczenia klienta oraz jednocześnie jedna z najdroższych i najbardziej czasochłonnych części zarządzania łańcuchem dostaw.
Jak wynika z opublikowanych przez wspomnianą wcześniej firmę PwC w grudniu 2021 r. badań dotyczących opinii e-konsumentów w skali globalnej, sprawna obsługa dostawy przesyłki jest nadal jednym z najważniejszych czynników dla internautów przy podejmowaniu decyzji o dokonaniu zakupów online (na co wskazała ponad połowa respondentów). Z kolei z danych zebranych przez Transport Intelligence wynika, że w 2021 roku aż 53% kosztów logistycznych po stronie sprzedawców było generowanych właśnie na ostatniej mili.
Wyzwania związane z ostatnią milą dodatkowo komplikują rosnące oczekiwania klientów, szczególnie te dotyczące bezpośrednio czasu dostawy oraz możliwości wybrania jej miejsca docelowego. Z analiz Last Mile Experts wynika, że konsumenci wymagają dostawy zrealizowanej jeszcze tego samego lub następnego dnia najpóźniej, dostawy dokonanej w konkretnym przedziale czasowym oraz możliwości skorzystania z alternatywnych punktów dostawy (tzw. OOH) - czyli, mówiąc prościej, z punktów PUDO i paczkomatów. Ważne jest również, by zapewnić kupującym możliwie szeroki wybór firm kurierskich na końcu realizacji procesu zakupowego (już na samym koszyku) oraz udostępnienie możliwości przekierowania zamówionej paczki znajdującej się w doręczeniu.
Kupujący online kładą też duży nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska. Wedle badań przeprowadzonych przez Trivium Packaging opublikowanych w raporcie 2021 Global Buying Green Report, aż 83% z nich jest gotowych zapłacić więcej za ekologiczne rozwiązania w Ecommerce. Dotyczy to oczywiście nie tylko składu danego produktu i materiału opakowania, w które został on zapakowany – lecz również kwestii związanych z dostawami i transportem. Jest to jeden z czynników wpływających również na popularność tzw. parcel lockers – dane przytaczane przez InPost w firmowej strategii ESG wskazują, że dzięki wybraniu paczkomatów zamiast tradycyjnych przesyłek kurierskich można zmniejszyć ślad węglowy aż o 75%.
Na powodzenie całej operacji dotyczącej dostawy ostatniej mili, a więc również na zagwarantowanie wysokiego poziomu zadowolenia klientów z poziomu realizacji usługi, wpływa szereg czynników, takich jak:
liczba zamówień znajdujących się w realizacji - dotyczy to nie tylko do całkowitej liczby zamówień złożonych w sklepie internetowym, ale także do liczby zamówień zbieranych i pakowanych dziennie. Oczywiście na te wartości składają się również inne czynniki, np. wielkość asortymentu sklepu ecommerce, a także to, czy realizacja zamówień odbywa się wewnętrznie, czy z pomocą zewnętrznego operatora;
częstotliwość odbiorów - podobnie jak w przypadku liczby zamówień, na częstotliwość odbiorów wpływa kilka elementów. Bardzo często, w przypadku dużych magazynów czy sklepów internetowych, paczki mogą być podejmowane przez kurierów nawet kilka razy dziennie, co przyspiesza ostatni etap dostawy do klienta kocowego.
lokalizacja magazynu - wiele zależy również od lokalizacji magazynu i jego bliskości do miejsc dostaw. Magazyny mogą znajdować się w rejonach miejskich lub podmiejskich, a także na terenach wiejskich. Od ich dostępności zależeć będzie to, jak szybko paczki będą podejmowane i ile czasu zajmie im dotarcie do miejsca docelowego.
Patryk Szubiczuk
Chief Logistics Officer
Linker Cloud
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»